REKLAMA
,
Płać sprawiedliwie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pracodawco, czy za tę samą pracę wynagradzasz tak samo kobiety i mężczyzn? Jak to zmierzyć? Resort stworzył dla ciebie specjalną aplikację.

Reklama

Niecałe 8 proc. – tyle według Eurostatu wynosi w Polsce różnica w zarobkach między kobietami a mężczyznami. Polskę charakteryzuje zatem jedna z najniższych wartości luki płacowej w Unii Europejskiej. Różnica w zarobkach wynosi bowiem 7,7 proc. na niekorzyść kobiet, podczas gdy średnia unijna to 16,7 proc. (różnica średniej stawki godzinowej brutto w całej gospodarce).

Im jednak wyżej, tym gorzej. Okazuje się, że im wyższe stanowisko, tym większe różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Na stanowiskach managerskich różnica ta wynosi w Polsce aż 27,7 proc. czyli o 4,3 proc. więcej od średniej unijnej.

Jak podkreśla Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, luka płacowa jest zjawiskiem złożonym. Składa się na nie wiele czynników wpływających na sytuację kobiet i mężczyzn na rynku pracy. Są wśród nich różnice obiektywne, takie jak odmienne wykształcenie, doświadczenie zawodowe, czy wykonywany zawód. Są również czynniki, na które pracownicy mają mniejszy wpływ – segregacja na rynku pracy czy długość stażu pracy wynikająca z wykonywanych ról społecznych.

– Wpływ na niższe wynagrodzenia kobiet ma również ich niższa samoocena – Polki źle oceniają swoje możliwości znalezienia pracy i mają mniejsze oczekiwania finansowe od mężczyzn – wskazuje ministerstwo. – Zarówno w grupie młodych pracowników (bezrobotni absolwenci do 30 r.ż.), jak i wśród pozostałych bezrobotnych, oczekiwania finansowe kobiet są mniejsze odpowiednio o 303 zł oraz o 366 zł.

Co z tym zrobić? Aby ułatwić pracodawcom zweryfikowanie, czy za taką samą pracę wynagradzają w równy sposób, resort przygotował aplikację komputerową „Równość płac” – informuje Kurier PAP.

Narzędzie pozwala w łatwy sposób oszacować różnice w wynagrodzeniach pracowników, z uwzględnieniem ich płci, wieku, wykształcenia oraz innych wybranych cech. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie. Szczegóły (kliknij).

Ma pomóc wszystkim, którzy zatrudniają pracowników, w kształtowaniu świadomej i niedyskryminującej ze względu na płeć polityki płacowej – podkreśla ministerstwo.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA