Młode innowacyjne firmy mogą zgłaszać się po wsparcie w realizacji i rozwoju swoich pomysłów w województwach Polski Wschodniej. Platformy startowe pomogą im przekształcić pomysły w rentowny biznes. Jest na ten cel ponad 108 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
Ze wsparcia mogą skorzystać początkujący przedsiębiorcy chcący zamienić swoje pomysły w innowacyjne produkty lub usługi zakładając firmę w województwie lubelskim, a także podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim.
Platformy startowe to program inkubacyjny dla ludzi z innowacyjnymi pomysłami o potencjale biznesowym. To pierwsze przedsięwzięcie wspierające startupy w Polsce realizowane na tak szeroką skalę.
Celem platform jest przekształcenie pomysłów w produkty, dostosowanie ich do warunków rynkowych oraz opracowanie rentownych modeli biznesowych, umożliwiających wejście startupów na rynek krajowy i zagraniczne.
Pod koniec września 2018 r. w ramach konkursu wyłoniono operatorów Platform skupiających fundusze inwestycyjne, przedsiębiorstwa i uczelnie wyższe, które otrzymają łącznie dofinansowanie w wysokości 108,4 mln zł.
Od 2 stycznia br. oferują one kompleksowe wsparcie biznesowe, wysokiej jakości zaplecze naukowo-technologiczne, a dzięki współpracy z samorządami, przyjazne otoczenie prawno-administracyjne. Każda z Platform startowych oferuje co najmniej jedną ścieżkę inkubacyjną przygotowaną na potrzeby konkretnej branży wpisującej się w tzw. ponadregionalne inteligentne specjalizacje Polski wschodniej.
Dostępne specjalizacje branżowe to:
- ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne);
- Produkcja żywności;
- Branża metalowo-maszynowa (przetwórstwo metali i wytwarzanie maszyn);
- Energetyka;
- Turystyka, medycyna i zdrowie;
- Smart City/Transport i motoryzacja;
- Ekologia;
- Lotnictwo;
- Motoryzacja;
- Budownictwo.
Z ich wsparcia będą mogli skorzystać początkujący przedsiębiorcy chcący zamienić swoje pomysły w innowacyjne produkty lub usługi zakładając firmę w województwie lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim lub warmińsko-mazurskim. Startupper może pochodzić z dowolnego miejsca, czy to w Polsce, czy za granicą. Swoje koncepcje mogą proponować zarówno pojedyncze osoby, jak i zespoły z całej Polski. Ważne, aby pomysł nie był przedmiotem prowadzonej już działalności gospodarczej przez zgłaszających.
Szczegółową ofertę Platform startowych oraz kwestionariusz zgłoszeniowy do programu znajdziecie na stronie www.PlatformyStartowe.gov.pl.