REKLAMA
,
Po receptę do pielęgniarki i położnej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Witaminy, substancje znieczulające i preparaty przeciwbólowe – między innymi na takie leki recepty będą mogły wystawiać pielęgniarki i położne.

Reklama

Minister zdrowia podpisał rozporządzenie w tej sprawie. Jego specjalny wykaz zawiera dwanaście grup leków, które przepisywać będzie mogła pielęgniarka i położna.  Celem wprowadzenie tego pomysłu było rozładowanie kolejek u specjalistów oraz ułatwienie funkcjonowania pacjentowi. Pomysł jednak nie do końca podoba się samym środowiskom pielęgniarskim, które zaznaczają, że będzie to dodatkowe obciążenie darmową pracą. – Dodatkowo dochodzi odpowiedzialność za receptę, wynikająca z procesu leczenia, jak i odpowiedzialność finansowa – komentuje Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Polsce.

Bez szkoleń

Przewodnicząca OZZPiP pozytywnie ocenia wprowadzone zmiany z punktu widzenia pacjenta, ale przypisywanie recept, wymaga zorganizowania specjalnych szkoleń, które prawdopodobnie miały być finansowane ze środków unijnych. – Jest listopad, a takowych jeszcze nie zrealizowano. Mamy mało czasu – dodaje Dargiewicz.  Pielęgniarki mają wypisywać recepty, zlecać badania i zalecać wyroby medyczne już od 2016 roku. Pomysł na tego typy rozwiązanie, zrodził się jeszcze za kadencji byłego Ministra Zdrowia – Bartosza Arłukowicza.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA