REKLAMA
,
Po słowiańsku w Leśniowicach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Słowiańskie dziedzictwo w praktyce – tak w skrócie można zapowiedzieć niecodzienne warsztaty w ośrodku kultury w Leśniowicach.  Sprawdź, co się będzie działo.

Reklama

Przez cały wrzesień dzieci, młodzież i dorośli z terenu gminy Leśniowice będą mieli możliwość uczestniczyć w zajęciach rękodzielniczych (i nie tylko), dzięki którym lepiej poznają przeszłość. Warsztaty bowiem tematycznie nawiązują do wyników prac archeologicznych prowadzonych na terenie gminy – w Horodysku.

Wójt Gminy Leśniowice i Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach zapraszają do udziału w wyjątkowych warsztatach, które będą odbywać się w siedzibie SOK Leśniowice. Polecamy warsztat „Barwne wątki przeszłości”. To zajęcia barwierskie i tkackie, w ramach których uczestnicy zaprojektują, a następnie utkają wzór charakterystyczny dla lokalnej kultury.
Podobnie zajęcia „Historia zaklęta w glinie” będą służyć odtworzeniu wzoru naczynia ceramicznego, które później będzie wykorzystane jako element promocji gminy.
Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w tworzeniu „Legendy o naszym przodku” – historii mieszkańca tego obszaru, którego wizerunek udało się odtworzyć w ramach badań archeologicznych. Następnie legenda posłuży za scenariusz do filmu animowanego, który powstanie w ramach zajęć z animacji poklatkowej.

Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy, stypendyści i laureaci nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Elżbieta Rojek, Agnieszka Jackowiak, Karolina Balmas-Pęczuła i Sebastian „Lepgar” Kozłowski.

Chodzi o praktyczne wykorzystanie znalezisk i ustaleń badaczy z prowadzonych prac wykopaliskowych. Organizatorzy chcą w ten sposób przybliżyć unikalne na skalę Wschodniej Europy odkrycia naukowców. Podczas warsztatów powstaną oryginalne wzory i projekty, które będzie można powielać i używać do celów dalszej promocji tego wyjątkowego miejsca. Całość jest kolejnym, po Biesiadzie Słowiańskiej, etapem projektu „Zaginiony świat – odkrywamy gminę Leśniowice”. Dofinansowuje go Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest wolny. Pierwsze zaczną się 8 września. Szczegółowy program i informację o zapisach znajdziecie na stronie: sok.lesniowice.pl

Podczas zajęć obowiązują wytyczne GIS wydane w związku z epidemią COVID-19.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA