REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Podaj zawód pracownika
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Płatnicy składek będą musieli zgłaszać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, jaki zawód wykonują ubezpieczone u nich osoby. Zmiana wejdzie w życie 16 maja.

Reklama

Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce. Ponadto informacje te pozwolą oszacować, w których zawodach występuje największa zachorowalność i w jakich okresach. Dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych – podkreśla prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Zapotrzebowanie na takie informacje zgłaszają coraz częściej ministerstwa, Główny Urząd Statystyczny, instytuty naukowo-badawcze i uczelnie.

Do zgłoszenia do ubezpieczeń służy formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. 16 maja w tych dokumentach pojawi się dodatkowe pole, w którym płatnik będzie podawał informację o zawodzie wykonywanym przez ubezpieczonego. Kod zawodu, który wpisywać będziemy do zgłoszenia powinien być zgodny z klasyfikacją Ministra Pracy i Polityki Społecznej (rozporządzenie z 7 sierpnia 2014 r.). Wymóg dotyczy tylko tych osób, które płatnik zgłasza w ZUS 16 maja br. lub później.

W programach Płatnik i ePłatnik służących do rozliczeń, odpowiedni kod będzie można wybrać z podpowiadanej listy. Obowiązek podawania zawodu ubezpieczonego wynika ze zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Przez lata nie było potrzeba,a teraz nagle?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama