REKLAMA
,
„Jastrząb” po latach spoczął we Włodawie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W ubiegłą niedzielę (16 lipca) we Włodawie odbyły się uroczystości pogrzebowe dowódcy oddziału partyzanckiego „Wolność i Niezawisłość” ppor. Leona Taraszkiewicza ps. „Jastrząb”.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziło wystawienie w sobotę wieczorem trumny ze szczątkami w klasztorze oo. paulinów we Włodawie. Do udziału w niedzielnej uroczystości zaprosili organizatorzy pogrzebu – wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.

Reklama

Szczątki Leona Taraszkiewicza wydobyto 28 listopada 2016 r. w czasie prac ekshumacyjnych na cmentarzu parafialnym w Siemieniu. To w tej miejscowości w styczniu 1947 r. podczas szturmu na budynek szkoły, zajmowany przez żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, „Jastrząb” został ciężko ranny, a potem zmarł. Ciało Taraszkiewicza potajemnie, w anonimowej mogile, pochowali członkowie WiN. Jego mogiła w czasach PRL był oznaczona tylko tabliczką z imieniem „Leon”.

W 1991 r. postawiono tam pomnik, na którym znalazły się pełne dane Leona Taraszkiewicza. Wtedy nie przeprowadzono ekshumacji. O ekshumację zwłok Taraszkiewicza zwróciła się do wojewody lubelskiego siostra „Jastrzębia” – Rozalia Otta.

„Jastrząb” został pochowany w mogile będącej także symbolicznym grobem jego brata – również żołnierza WiN – Edwarda Taraszkiewicza ps. „Żelazny”, którego faktyczne miejsce pochówku jest nieznane.

Z biogramem śp. ppor. Leona Taraszkiewicza zapoznasz się tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu uroczystości pogrzebowych:

Źródło: IPN

 

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA