REKLAMA
,
Policja chwali się sukcesami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Lubelszczyzna to jeden z bezpieczniejszych regionów kraju. Dzisiaj odbyła się odprawa roczna podsumowująca pracę policjantów z garnizonu lubelskiego w 2017 roku.

Reklama

Insp. Robert Szewc, komendant wojewódzki policji, chwalił się dzisiaj (19 stycznia br.) osiągnięciami lubelskich policjantów. Spadek liczby przestępstw, w tym kryminalnych, coraz więcej ujawnianych przestępstw gospodarczych oraz wysoka wykrywalność sprawców to najistotniejsze dane podsumowujące pracę pionu kryminalnego.

W 2017 roku liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych na terenie woj. lubelskiego wyniosła 31.423. Wykrywalność przestępstw wyniosła 77,6%. Wskaźnik ten plasuje nasze województwo powyżej średniej krajowej, która wynosi 72,6%.  Z ogólnej liczby przestępstw stwierdzonych nieco ponad 19 tys. stanowią przestępstwa kryminalne.

Duży spadek odnotowano w grupie przestępstw uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla obywatela – z ponad 9 tys. do 7,6 tys.  Jest to grupa siedmiu wybranych przestępstw tj.: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy. W ich wykrywalności lubelska policja zajmuje II miejsce w kraju.

 Wybrane kategorie przestępstw

Przestępstwa stwierdzone 2017Przestępstwa stwierdzone 2016Wykrywalność przestępstw w 2017Wykrywalność przestępstw w 2016
Rozbój26935486,8%86%
Bójka31933785,3%85%
Kradzież z włamaniem2055291440,8%38,7%
Kradzież3033367842,9%38,2%
Kradzież pojazdu11715143,9%
W tej kategorii I miejsce w kraju
41,6%

Policjanci garnizonu lubelskiego zabezpieczył łącznie 540 kilogramów narkotyków (w 2016 było to 370 kg). W wyniku pracy policjantów zlikwidowanych zostało 140 plantacji konopi indyjskich. Warto przy tym wspomnieć, że w postępowaniach prowadzonych przez policję zabezpieczono u podejrzanych mienie o wartości ponad 23,6 mln zł.

Poprawił się także stan bezpieczeństwa na drogach Lubelszczyzny

Dzięki zaangażowaniu policjantów ruchu drogowego, był to kolejny już rok, w którym utrzymano tendencję spadkową dotyczącą liczby wypadków drogowych i ofiar śmiertelnych. Ogółem w 2017 roku doszło do 1245 wypadków, a w 2016 r. było ich o 21 więcej.   Na drogach województwa zginęło 156 osób, rannych zostało 1438.  To o 22 mniej ofiar śmiertelnych i 47 rannych niż rok wcześniej.  Niestety wzrosła liczba pieszych, którzy zginęli w wypadkach – wzrost z 44 do 61.

Średnio policyjne działania podejmowane były co 2 minuty 46 sekund. Łącznie przeprowadzono na terenie województwa lubelskiego 188.981 interwencji.

W 2017 r. zainteresowaniem Polaków cieszyła się też Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Na Lubelszczyźnie policja odnotowała prawie 20 tysięcy zgłoszeń. Najczęściej wskazywane zjawiska dotyczyły przekraczania dozwolonej prędkości, nieprawidłowego parkowania oraz spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Miniony rok to czas realizacji Programu Modernizacji Służb Mundurowych opracowany w MSWiA. Ze środków programu sfinansowano inwestycje budowlane, zakupiono specjalistyczne wyposażenie i samochody. KWP w Lublinie wprowadziła do eksploatacji łącznie 68 sztuk sprzętu transportowego, który przekazany został do komend miejskich i powiatowych.

Przybywa posterunków

Od 2016 roku przywracane są posterunki policji. Na Lubelszczyźnie w 2017 odtworzono ich pięć. Kolejne są przygotowywane.

Miniony rok, to był dla nas czas wyzwań dotyczących wielu zabezpieczeń. Warto wspomnieć o jednej z nich, czyli rozgrywanych na Lubelszczyźnie w ramach UEFA EURO 21 meczy piłkarskich – mówił komendant Robert Szewc. – Dbaliśmy o bezpieczeństwo wszystkich kibiców, którzy w tym okresie odwiedzili Lubelszczyznę.

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie, podsumowując odprawę, zwrócił uwagę na dobre wyniki osiągnięte w minionym roku przez garnizon. Złożył podziękowania za pracę wszystkich funkcjonariuszy.

Niech te wyniki będą zachętą do dalszej, bardzo dobrej pracy w tym roku – mówił.

Podczas odprawy przedstawiony został krótki film podsumowujący to, co działo się w minionym roku w lubelskim garnizonie policji. Zobaczcie.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA