REKLAMA
,
Policja ostrzega: nie wypalaj traw!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym gwałtownie rośnie liczba pożarów spowodowanych przez wypalanie traw. Policja ostrzega: to może kosztować!

Reklama

Każdego roku w okresie wiosennym dochodzi do pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków rolnych. Tymczasem wypalanie traw jest nielegalne i bardzo niebezpieczne. Niewielki ogień w mgnieniu oka w niekontrolowany sposób może się rozprzestrzenić i objąć swoim zasięgiem duże obszary, pobliskie lasy czy budynki. Zagraża to ludziom i ich majątkom, niszczy też przyrodę. W ogniu giną zwierzęta, niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt.

Na terenie powiatu chełmskiego każdego roku płoną torfowiska. Np. w ubiegłym roku spłonęło 90 hektarów Rezerwatu Przyrody Sobowice (gm. Chełm). W ten sposób tracimy unikalne na skalę europejską środowiska przyrodnicze. 

Wypalanie traw to przyczyna setek tysięcy pożarów w kraju, w których ludzie tracą dorobek całego życia, a nawet ponoszą śmierć. Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują też znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych.
Tylko w 2020 r. na obszarze działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie trawy płonęły 348 razy, co stanowiło prawie 54 proc. wszystkich pożarów gaszonych przez chełmskich strażaków.

Policjanci ostrzegają:

Przypominamy, że wypalanie traw jest nielegalne i grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla wielu osób lub spowodowania dużych strat materialnych nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA