Nadchodzący 11 listopada i wraz z tym dniem 96 rocznica odzyskania Niepodległości skłoniła mnie do pewnych refleksji. W mojej głowie powstały pytania: Jak widziana jest historia naszego kraju przez współczesnych Polaków? Jakie mają znaczenie dla nas barwy narodowe? Czym jest dla nas odzyskanie Niepodległości?
Wydaje mi się niestety, że losy naszego kraju są zapomniane. W większości przypadków ludzkim priorytetem jest bardziej pogoń za pieniędzmi i kariera niż pamięć o poległych żołnierzach, którzy oddawali za nas życie. Prędzej można spotkać się z brakiem zainteresowania i obojętnością na polską historię niż patriotycznymi postawami i autentyczną wiedzą na temat naszego kraju. Ówczesny Polak mógłby zadać sobie pytanie czym spowodowana jest ludzka bierność wobec przeszłości własnej ojczyzny? Brak zaciekawienia, źle przesłana wiedza w szkole, a co najważniejsze brak przekazania takich priorytetów jak szacunek i pamięć o własnej ojczyźnie ze strony starszego pokolenia – to tylko kilka z niewielu odpowiedzi na poprzednie pytanie.
Pamiętam, że chodząc jeszcze do szkoły bardzo lubiłam lekcje historii. Wiedza na temat Polski wydawała mi się dość interesująca i chciałam jak najwięcej o niej wiedzieć. Zastanawiające było dla mnie jednak to, dlaczego najważniejsze wiadomości – takie jak I i II wojna światowa i ogółem XX wiek jest dopiero pod koniec całego nauczania. Niestety mimo moich chęci wiedza, która została mi przekazana w szkole była znikoma. Chcąc znać dokładnie wydarzenia i losy poprzedniego wieku trzeba pogodzić się z tym, że musimy zadbać o to we własnym zakresie. Nie skupiając się na polskim szkolnictwie i jego realiach można, więc dojść do wniosku, że jeśli sami nie zaciekawimy się tak naprawdę historią naszego kraju, nikt za nas tego nie zrobi.
Zastanawiające jest też to co by było gdybyśmy się przenieśli w lata naszych przodków, i to my byśmy musieli walczyć. Czy tak naprawdę w większości stanęlibyśmy do obrony naszego kraju? Ten temat zapewne podlegałby wielkiej dyskusji. Czasy z jednej strony się zmieniły, polskie realia też. Może nie powinniśmy porównywać tamtych czasów do obecnych, lecz takie pytania wzbudzają w nas refleksje i czasami zmieniają nasze podejście. Nasz patriotyzm możemy okazywać inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Nie musimy oddawać życia i walczyć w obronie naszego kraju, czasami wystarczy zwykłe powieszenie flagi, znajomość hymnu czy podstawowych dat, które łączą się z naszą historią, bowiem powinniśmy być z niej dumni.
Katarzyna Grzeszczuk
Zadziwia mnie,że nikt tego artykułu nie skomentował – takie nieuki jesteście?