REKLAMA
,
Do miejskiej kasy wpływa mniej niż planowano
Polski Ład w emeryturach: ruszyły zwroty podatku
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia powyżej 4921 zł brutto, otrzymują w lutym wyższe przelewy i przekazy z ZUS. To przez zwroty nadpłaconego podatku za styczeń.

Reklama

Każdy emeryt i rencista, który pobiera z ZUS  świadczenie w przedziale 4921-12800 zł brutto, otrzyma wyrównanie razem ze swoją emeryturą lub rentą za luty. W Oddziale ZUS w Biłgoraju takich świadczeniobiorców jest ponad 2,4 tys. Łączna kwota zwrotów podatku wyniesie przeszło 223 tys. zł.

Pierwsze wyrównania już trafiły do uprawnionych. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków, ZUS wypłaca te środki z urzędu – informuje zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Biłgoraju, Bogdan Mach.

Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje na podstawie styczniowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. W jego wyniku zaliczkę na podatek dochodowy od emerytur i rent, wynoszących od 4921 do 12800 zł, oblicza się na zasadach z poprzedniego roku. Tak więc tzw. Polski Ład jest neutralny dla bieżących wypłat tej grupy świadczeniobiorców.

Natomiast w przypadku niemal wszystkich emerytur i rent wynoszących do 4920 zł brutto, tzw. Polski Ład spowodował wzrost wypłaty „na rękę”.

Różnica ta wynosi od złotówki do nawet 187 zł więcej miesięcznie – precyzuje dyrektor Mach.

Z kolei dla emerytur i rent powyżej 12800 zł zmiany podatkowe oznaczają nieco niższe wypłaty netto. Osób pobierających tak wysokie świadczenia z ZUS jest w całej Polsce około 460.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prezes NBP Pan Adam Glapiński byłby dobrym kandydatem na urząd Prezydenta RP. Mielibyśmy wtedy 2 w 1 (finansista i szef państwa). I piszę te słowa bardzo serio.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A inflacja przyspiesza.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA