REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Do miejskiej kasy wpływa mniej niż planowano
Polski Ład w emeryturach: ruszyły zwroty podatku
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Emeryci i renciści, którzy pobierają świadczenia powyżej 4921 zł brutto, otrzymują w lutym wyższe przelewy i przekazy z ZUS. To przez zwroty nadpłaconego podatku za styczeń.

Każdy emeryt i rencista, który pobiera z ZUS  świadczenie w przedziale 4921-12800 zł brutto, otrzyma wyrównanie razem ze swoją emeryturą lub rentą za luty. W Oddziale ZUS w Biłgoraju takich świadczeniobiorców jest ponad 2,4 tys. Łączna kwota zwrotów podatku wyniesie przeszło 223 tys. zł.

Pierwsze wyrównania już trafiły do uprawnionych. Nie trzeba w tej sprawie składać żadnych wniosków, ZUS wypłaca te środki z urzędu – informuje zastępca dyrektora Oddziału ZUS w Biłgoraju, Bogdan Mach.

Zwrot nadpłaconego podatku przysługuje na podstawie styczniowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. W jego wyniku zaliczkę na podatek dochodowy od emerytur i rent, wynoszących od 4921 do 12800 zł, oblicza się na zasadach z poprzedniego roku. Tak więc tzw. Polski Ład jest neutralny dla bieżących wypłat tej grupy świadczeniobiorców.

Natomiast w przypadku niemal wszystkich emerytur i rent wynoszących do 4920 zł brutto, tzw. Polski Ład spowodował wzrost wypłaty „na rękę”.

Różnica ta wynosi od złotówki do nawet 187 zł więcej miesięcznie – precyzuje dyrektor Mach.

Z kolei dla emerytur i rent powyżej 12800 zł zmiany podatkowe oznaczają nieco niższe wypłaty netto. Osób pobierających tak wysokie świadczenia z ZUS jest w całej Polsce około 460.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prezes NBP Pan Adam Glapiński byłby dobrym kandydatem na urząd Prezydenta RP. Mielibyśmy wtedy 2 w 1 (finansista i szef państwa). I piszę te słowa bardzo serio.

  No votes yet.
  Please wait...
 • A inflacja przyspiesza.

  Rating: 1.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *