REKLAMA
,
Pomagają seniorom
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Szczególną troską objęto osoby starsze i kombatantów. Trwa operacja Terytorialsów „Odporna Wiosna”. Chodzi o łagodzenie skutków kryzysu epidemiologicznego.

Reklama

Podczas gdy część żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej realizuje różne zadania wspólnie z Policją czy Strażą Graniczną, ponad setka żołnierzy w ramach „Odpornej Wiosny” wspiera kombatantów i seniorów w naszym regionie. To właśnie osoby starsze są najbardziej narażone na zarażenie wirusem COVID-19 i to one potrzebują teraz szczególnej uwagi i troski, aby ograniczyć ich zachorowalność.

Żołnierze monitorują sytuację osób starszych, wymieniają informacje z ośrodkami pomocy społecznej oraz stowarzyszeniami zrzeszającymi kombatantów. Pomoc polega przede wszystkim na załatwianiu codziennych spraw, takich jak transport czy zakupy. Ważnym aspektem zadań jest informacja i edukacja.

Zostań w domu!

Konieczność pozostania w domu oraz ograniczenie kontaktów do niezbędnego minimum ma teraz kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa seniorów oraz ich najbliższych. Terytorialsi przypominają więc o zasadach kwarantanny, zachęcają seniorów do pozostania w domu oraz przestrzegania prostych zasad higieny, jak np. częste mycie rąk.
To dzisiaj najskuteczniejsze sposoby uniknięcia zachorowania.

Częstokroć pojawiają się nieprawdziwe informacje, które mają na celu wprowadzenie zamętu społecznego i tworzenie fałszywego obrazu rzeczywistości. Dlatego ważne jest, by temu nie ulegać, a informacje czerpać ze sprawdzonych i autoryzowanych źródeł.

Uważaj na oszustów

Niepokojącym zjawiskiem są pojawiające się próby wyłudzenia pieniędzy od osób starszych, m.in. „na żołnierzy WOT”. Dlatego Terytorialsi przypominają o zasadach udzielania pomocy przez żołnierzy WOT.

Seniorzy, którym pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej podzieleni są na dwie grupy. Pierwsza to kombatanci i osoby starsze objęte bezpośrednią opieką koordynatora z brygady. To wsparcie obejmuje robienie zakupów, a co za tym idzie przepływ pieniędzy. Osoby te zostały poinformowane o zasadach nieprzekazywania pieniędzy nikomu poza żołnierzem WOT – opiekunem z ramienia brygady OT.

Drugą grupą są osoby objęte opieką Ośrodków Pomocy Społecznej i Caritas. Wsparcie tych osób polega na dostawach paczek żywnościowych z banków żywności. W stosunku do tej grupy osób żołnierze WOT nie są upoważnieni do robienia dodatkowych zakupów, a co się z tym wiąże, nikt nie może pobierać na nie pieniędzy.

Jak rozpoznać żołnierza WOT?

Żołnierze WOT wspierający kombatantów i osoby starsze, wyglądają następująco: oliwkowy beret, mundur żołnierza Wojska Polskiego, na lewym ramieniu oznaka „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. Tożsamość każdego żołnierza można też potwierdzić prosząc o książeczką wojskową, w której jest m.in. nazwisko i zdjęcie żołnierza.

Wszyscy seniorzy, do których Terytorialsi dostarczają żywność, zakupy czy leki, otrzymują ulotki, w których znajduje się informacja o tym, że osoby, które nie zgłosiły się wcześniej do systemu pomocowego WOT, nie powinny przekazywać pieniędzy i wpuszczać do domu osób podających się za żołnierza. Ulotki takie są również zamieszczane na tablicach informacyjnych w blokach oraz w skrzynkach pocztowych.

Pomocny telefon

Przypominamy o numerze telefonu 800-100-102.
To bezpłatna, całodobowa, ogólnopolska infolinia pomocy psychologicznej WOT, adresowana do osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację lub odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA