Możesz pomóc chełmskiemu hospicjum. Wystarczy 1% swojego podatku przekazać właśnie tej organizacji. W zamian pomogą wypełnić PIT.
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1% swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu hospicjum. Wszystkim, którzy się na to zdecydują, stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT.
Do końca kwietnia, w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00, w siedzibie biura stowarzyszenia przy ul. Starościńskiej 4A, (budynek Estrady Dziecięcej i były klub ChSM), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi bezpłatnie każdemu, kto zdecyduje się przekazać 1% chełmskiemu hospicjum. Odwiedzający biuro winny pamiętać o maseczkach, dezynfekcji rąk i własnym długopisie.
– Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – zachęca Justyna Pietrzyk, rzecznik prasowy hospicjum. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, wyręczymy go w tym– zapewnia rzecznik.
Tych, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT, również mogą przekazać 1 % podatku chełmskiemu hospicjum. Wystarczy wpisać w rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Głównie na opiekę medyczną nad chorymi na nowotwory. Zebrane środki pozwolą jeszcze skuteczniej pomagać podopiecznym stowarzyszenia.
Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.
Celem hospicjum jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej i chorym przewlekle, a także ich rodzinom. Pomimo trwającej pandemii, obecnie w domach na terenie Chełma i okolicznych gmin powiatu chełmskiego, pod opieką hospicjum jest 20 chorych.
W ubiegłym roku znaczną część z pozyskanych środków hospicjum przeznaczyło na zakup artykułów medycznych i sprzętu. Kupiono więc łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z wypożyczalni jest udostępniany bezpłatnie chorym będącym pod opieką hospicjum.
– Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes stowarzyszenia, Tadeusz Boniecki i apeluje o to, by podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.
W tym roku środki uzyskane z 1% w znacznej części Stowarzyszenie zamierza także przeznaczyć
na prace związane z budową
w Nowinach k. Chełma Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego. W skład tego kilkusegmentowego parterowego kompleksu medycznego wejdą: Dom Opieki Hospicyjnej, Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. W sumie opiekę stacjonarną znajdzie tu około 30 osób z chorobami nowotworowymi i długoterminowymi.
Będą przebywały w pokojach jednoosobowych przypominających domowe warunki. W Centrum znajdzie się miejsce również dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy będą mogli korzystać z różnych zajęć i rehabilitacji w systemie dziennego pobytu. Centrum Wsparcia Hospicyjno- Opiekuńczego w Nowinach ma być uzupełnieniem funkcjonującego już trzynasty rok Hospicjum Domowego. Koszt budowy Centrum w stanie surowym, bez wyposażenia, wyniesienie około 25 milionów złotych.
Przekazanie 1% nic nie kosztuje. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego ks. Malinowskiego trafiło ponad 138 tysięcy złotych.