REKLAMA
,
Pomóż pomagać. Podaruj 1% hospicjum
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Możesz pomóc chełmskiemu hospicjum. Wystarczy 1% swojego podatku przekazać właśnie tej organizacji. W zamian pomogą wypełnić PIT.

Reklama

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1% swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu hospicjum. Wszystkim, którzy się na to zdecydują, stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT.

Do końca kwietnia, w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00, w siedzibie biura stowarzyszenia przy ul. Starościńskiej 4A, (budynek Estrady Dziecięcej i były klub ChSM), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi bezpłatnie każdemu, kto zdecyduje się przekazać 1% chełmskiemu hospicjum. Odwiedzający biuro winny pamiętać o maseczkach, dezynfekcji rąk i własnym długopisie.

Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – zachęca Justyna Pietrzyk, rzecznik prasowy hospicjum. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, wyręczymy go w tym– zapewnia rzecznik.

Tych, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT, również mogą przekazać 1 % podatku chełmskiemu hospicjum. Wystarczy wpisać w rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Głównie na opiekę medyczną nad chorymi na nowotwory. Zebrane środki pozwolą jeszcze skuteczniej pomagać podopiecznym stowarzyszenia.
Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.

Celem hospicjum jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej i chorym przewlekle, a także ich rodzinom. Pomimo trwającej pandemii, obecnie w domach na terenie Chełma i okolicznych gmin powiatu chełmskiego, pod opieką hospicjum jest 20 chorych.

W ubiegłym roku znaczną część z  pozyskanych środków hospicjum przeznaczyło na zakup artykułów medycznych i sprzętu. Kupiono więc łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z wypożyczalni jest udostępniany bezpłatnie chorym będącym pod opieką hospicjum.

Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes stowarzyszenia, Tadeusz Boniecki i apeluje o to, by podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.

W tym roku środki uzyskane z 1% w znacznej części Stowarzyszenie zamierza także przeznaczyć

na prace związane z budową

w Nowinach k. Chełma Centrum Wsparcia Hospicyjno-Opiekuńczego. W skład tego kilkusegmentowego parterowego kompleksu medycznego wejdą: Dom Opieki Hospicyjnej, Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. W sumie opiekę stacjonarną znajdzie tu około 30 osób z chorobami nowotworowymi i długoterminowymi.

Będą przebywały w pokojach jednoosobowych przypominających domowe warunki. W Centrum znajdzie się miejsce również dla osób niepełnosprawnych i seniorów, którzy będą mogli korzystać z różnych zajęć i rehabilitacji w systemie dziennego pobytu. Centrum Wsparcia Hospicyjno- Opiekuńczego w Nowinach ma być uzupełnieniem funkcjonującego już trzynasty rok Hospicjum Domowego. Koszt budowy Centrum w stanie surowym, bez wyposażenia, wyniesienie około 25 milionów złotych.

Przekazanie 1% nic nie kosztuje. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego ks. Malinowskiego trafiło ponad 138 tysięcy złotych.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA