REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Porozmawiajmy o Budżecie Obywatelskim
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Przed nami kolejna edycja chełmskiego Budżetu Obywatelskiego. Trwają właśnie konsultacje społeczne w tej sprawie. Sprawdź, jak możesz wziąć w nich udział.

Reklama
Wzorem roku ubiegłego, rozpoczynamy konsultacje społeczne dotyczące kształtu kolejnej, VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm – informuje Damian Zieliński z gabinetu prezydenta miasta.

W tym roku pierwsze konsultacje dotyczące Budżetu Obywatelskiego rozpoczęły się w Chełmie dość wcześnie. A to każe mieć nadzieję, że kolejna jego edycja przebiegnie jeszcze sprawniej niż ubiegłoroczna. Najgorzej było chyba w 2019 roku, po zmianie władz samorządowych, kiedy to ratusz zafundował mieszkańcom “sprint obywatelski”. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

W minionym roku sprawy związane z budżetem odbywały się już dużo spokojniej. Co nie znaczy, że mieszkańcom wszystko się podobało. Zwracali uwagę m.in. na niektóre zapisy regulaminu, które utrudniały zgłaszanie projektów.
Teraz jest więc okazja, by zgłosić swoje zmiany do regulaminu w taki sposób, by stał się bardziej przejrzysty, a zasady rządzące BO, prostsze.

Propozycje zmian mogą zgłaszać mieszkańcy Chełma, a także stowarzyszenia i organizacje pozarządowe działające na terenie miasta. Termin: do 31 stycznia 2021 roku.

Chełmianie mogą wyrazić swoje opinie wypełniając ankietę i wysyłając ją drogą elektroniczną na adres e-mail: konsultacje.spoleczne@umchelm.pl w temacie wpisując: BO_KONSULTACJE.

Poniżej znajdziecie wzór ankiety oraz obecnie obowiązujący regulamin:

***

Budżet Obywatelski to dobra okazja dla mieszkańców miasta, by współdecydować o tym, na co zostanie wydana część miejskich pieniędzy. Daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów, a przy tym poczucie, że coś jednak od nas zależy.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) po raz pierwszy wprowadzono w naszym kraju w 2011 roku w Sopocie. W Chełmie został wdrożony trzy lata później za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”.

Przez kolejne lata chełmianie mogli mieć satysfakcję z realizacji kilkudziesięciu ich własnych pomysłów. Przeważały inwestycje drogowe typu modernizacje chodników, parkingów, nawierzchni ulic. Ostatnio częściej pojawiały się pomysły na budowę miejsc do odpoczynku czy rekreacji, np. boisk sportowych, placów zabaw dla dzieci czy siłowni plenerowych. Od 2019 roku – oprócz projektów inwestycyjnych – mieszkańcy mogą zgłaszać do BO także pomysły społeczne czy kulturalne.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • K-x
  11 stycznia 2021 o 14:13

  Fakty są zgoła inne.
  Proszę zajrzeć do Zasad ogólnych – Budżet Obywatelski https://chelm.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/zasady-ogolne do par. 8, kto jest w tzw. Zespole Konsultacyjnym:

  ——————————————————————————

  Kpisz czy o droge pytasz? Tak jest tylko na papierze. w rzeczywstości to sa wszyscy w “jednym sosie” !
  Nawet ta reprezantaka NJO, jedna jedyna, też jest od Banaszka. Nie dopusczono nikogo z zewnatrza.
  To za Fiszpwje były swego czasu 3 osoby z NJO od pomyslodawcy czyli Naszego Chełma!

  Resumując . Sami sobie składją wnioski, sami sobie te wnioski zatwierdzają a póżnije mówią ……..głosujce! hehehehehe To przypomnia słynny wybór koloru Forda T…. moze być każdy pod warunkiem że będzie czarny! Efekt , zatwierdzono wnioske ogólnomiejski , drogę do szkoły Podstwowoej NR 1 na cala kwotę , więc na inne wniski nic nie zostało. Pytanie tylko co to ma wspolnego z zadaniem ogolnomiejskiem jak ta szkoła jest na osiedlu i głównie służy tym co chodzą do tej szkoly a nie nie ogołowi mieszkańcow miasta , bo po co mają tam chodzić , przeciez to nie jest jedyna szkoła aw mieście!
  I nikt sie temu nie sprzeciwił z Zespołu Konsulatyjnego bo to sami swoi!
  A wszystkie inne wnioski przepadły bo już nie wystrczyło pieniędzy. Więc w tym roku juz nie bedzie chętnych do ich pisania i o to chodzi! Żadnej reklamy sie nie roi bo po co , ci co mają wiedzieć to i tak wiedza.
  A poprzednio chcieli to i tak ograniczyć obowiązkiem zbierania 15 czy 20 podpisów pod wnioskiem ale się z tego wycofali bo to już było zbyt grubymi nićmi szyte!

  Takie sa fakty!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Faktem jest,że Nasz Chełm nie wykazuje się wielką aktywnością.Niestety.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Wszyscy, którzy chcieli coś zrobić z BO wiedzą jak jest. Ale to trzeba zmienić.

  No votes yet.
  Please wait...
 • sek
  8 stycznia 2021 o 21:58

  Kochani z tego co wiem to władze miasta są za budżetem rękami i nogami

  ————————————————————————————–

  Co za bzdura . Wszelkie gremia decydujące poobsadzali tylko swoimi. Nikt spoza układu nie ma dostępu. Efekt jest taki że przechodzą projekty tylko ” swoich “!
  No i główna bzdura.
  Projekty ogólnomiejskie na która ma być przeznaczona kwota 30 % całego budżet,. miały być to głównie projekty miekkie, dajace szanse na lokalną kreatywność , tak to deklarowano .
  A co wyszło?
  Jako porjekt ogólnomięjski wygrała droga do szkoly nr 1 na całą kwotę , ktora raz jest na osiedlu a dwa to miasto powinno tę drogę do szkoły zbudować.
  Tak to u nas wyglada? A gdzie sa organizacje porzarządowe ktore powinny te wszytskie kwstie podnosić , bo pojedyńcze osoby nie mają siły przebicia a te wszystkie konsultacje to przecież fikcja!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Trafne uwagi. Kilka lat temu na stronie internetowej Naszego Chełma był fajny artykuł napisany przez pana, który wypunktował słabości Budżetu Obywatelskiego i dał kilka wskazówek, jak poprawić instytucję Budżetu Obywatelskiego. I co? Ano, powprowadzano zmiany, które w większości postulaty spełniły, ale przy okazji dokonano pewnych modyfikacji. Słuszne postulaty zostały powypaczane i mamy, co mamy. Zbig ma rację. Problemem jest to, że władze miasta namolnie wpychają projekty, które w Budżecie Obywatelskim nie powinny się w ogóle znaleźć, ale skoro już jest Budżet Obywatelski, to można przez niego poprzepychać, co się chce. No, z całym szacunkiem – droga do szkoły jako inicjatywa obywatelska?! Nie, nie uważam, że droga nie jest potrzebna, ale Budżet Obywatelski to nie jest miejsce dla takiej inwestycji. Zdecydowanie popieram postulat, żeby zmienić relacje pomiędzy “twardymi” a “miękkimi” projektami, ponieważ z Budżetu Obywatelskiego robi się plebiscyt na kolejność łatania dziurawych dróg, a powinno to być wsparcie ludzi mających interesujące pomysły na imprezy przyciągające młodych czy ogólnie pozytywnie zakręconych ludzi. Może to jest pomysł na ogólnomiejski projekt: “Od Budżetu Obywatelskiego do Aktywności” – uzmysłowienie komu się da, co można w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizować? Po 1-2 lekcji w szkołach ponadpodstawowych w ramach np. wiedzy o społeczeństwie? Ale z zębem, na zasadzie warsztatów, a nie puste dukanie haseł. Promocja Budżetu Obywatelskiego jest bowiem zerowa, artykuły gazetach, na stronach internetowych są po prostu nudne. Skutkiem jest brak zainteresowania. Pytanie o organizacje pozarządowe jest celowe, ale one mają swój program współpracy i zlecenia na realizację zadań publicznych – w odrębnym trybie. W związku z tym jakieś pieniądze im z tego tytułu wpływają, stąd Budżet Obywatelski większości z nich nie interesuje.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Od lat twierdzę – BO nie ma sensu.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Ależ ma! Polityka partyjna na szczeblu lokalnym nie ma sensu.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Fakty są zgoła inne.
    Proszę zajrzeć do Zasad ogólnych – Budżet Obywatelski https://chelm.budzet-obywatelski.org/wszystko-o-budzecie/zasady-ogolne do par. 8, kto jest w tzw. Zespole Konsultacyjnym:
    “Prezydent powołuje w drodze zarządzenia Zespół Konsultacyjny w składzie od 7 do 12 osób.
    W skład Zespołu, o którym mowa w ust.1 wchodzą:
    od 1 do 3 radnych Rady Miasta Chełm, wskazanych przez Radę Miasta Chełm;
    od 3 do 8 pracowników właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych Urzędu i/lub jednostek organizacyjnych Miasta, wskazanych przez Prezydenta;
    1 przedstawiciel organizacji pozarządowych zgłoszonych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta.
    Przewodniczącego Zespołu wskazuje Prezydent.
    Do zadań Zespołu Konsultacyjnego należy weryfikacja projektów.”
    JEDEN przedstawiciel NGO zgłoszony przez Radę Działalności Pożytku Publicznego.
    Ciekawią wrażenia i opinie tego JEDNEGO przedstawiciela organizacji pozarządowych….
    A co do Programu współpracy – jest, bo być musi. I tyle w temacie.

    No votes yet.
    Please wait...
   • K-x, formalizm formalizmem, a życie sobie. To odnoście tego, że formalnie organizacje pozarządowe mają jednego przedstawiciela, jak piszesz. Mi bardziej chodzi, jak zachowują się względem BO. Prawda jest taka, że te NGO’s, które ubiegają się o pieniądze od Miasta, to raczej właśnie w ramach puli środków dla NGO’s, nie z BO. Zadziwiająca bierność w sprawie BO.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Trzeba poprawidz regulamin. I konsekwentnie uczestniczyć w całym procesie realizacji. Nikt za nas chełmian tego nie zrobi.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Kochani z tego co wiem to władze miasta są za budżetem rękami i nogami.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Budżet obywatelski to jedyne inwestycje i działania na które mieszkańcy mają jakiś wpływ. O to trzeba po walczyć.

  Żyje juz trochę i wiem że żadna władza nie odda nic za darmo. O wszystko trzeba walczyć i wyrywać jej z gardła.

  No votes yet.
  Please wait...
 • I co z nowy. Bicie piany a Miasto zrobi cu mu się podoba.

  No votes yet.
  Please wait...
  • ha,ha,dyskusja o groszach.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Może i dyskusja o groszach. Za to co roku, a nie co pięć lat, teoretycznie można coś wyegzekwować. Niestety, zgadzam się, że wiele w Budżecie Obywatelskim trzeba zmienić: od zasad, przez promocję, po ocenę realizacji zadań z lat poprzednich. Uważam, że Miasto robi z Budżetem Obywatelskim, co chce, a konsultacje, sama procedura to listek figowy. Wyrzut sumienia.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Ktoś w mieście musi płacić głową za brak realizacji zatwierdzonych projektów. Bo projekty się nie realizuje a pieniądze przepadają.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Oj należy wprowadzić kilka zmian. Na pewno zredefiniować “projekty ogólnomiejskie”.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama