REKLAMA
,
Porozmawiajmy po naszemu…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Gwara chachłacka to dziś zanikające zjawisko kulturowe. Tym bardziej warto spotkać się z autorami książki „Porozmawiajmy po naszemu”, którzy podjęli próbę jej ocalenia. Na piątek zaprasza Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Reklama
Książka „Porozmawiajmy po naszemu”  traktuje m.in. o pieśniach, wierzeniach, przysłowiach w mowie miejscowej chachłackiej wsi Dołhobrody nad Bugiem. W chełmskim muzeum opowie o niej jeden z twórców – prof. Stanisław Baj. Towarzyszyć mu będą członkowie zespołu „Jutrzenka” z Dołhobrodów.
Zapraszamy na godz. 17:00, w piątek, 9 października, do chełmskiego muzeum przy Lubelskiej 56 A.

Wydawnictwo „Porozmawiajmy po naszemu” ma formę słownika, będącego fonetycznym zapisem mowy istniejącej tylko w przekazie ustnym. Powstało głównie w oparciu o pieśni, które były istotnym elementem duchowości i kultury dawnej wsi, a także przysłowia, powiedzenia czy zwroty na różne okazje. Spotkanie pozwoli przyjrzeć się walorom języka chachłackiego, jego znaczeniom, bogactwu, wyjątkowości jako zjawisku mowy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie.
Wprowadzeniem do tematu będzie wykład dr Mirosławy Kaweckiej z Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Następnie redaktor książki prof. Baj opowie o procesie powstawania publikacji. Integralną częścią spotkania będzie występ zespołu „Jutrzenka”. Grupa zaprezentuje pieśni po chachłacku oraz poprowadzi warsztaty śpiewania pieśni w tym języku.

Warto wiedzieć, że zespół jest jedną z najbardziej utytułowanych wiejskich grup śpiewaczych i teatralnych. Zdobył m. in. Nagrodę im. Oskara Kolberga (2005), liczne nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, a w 2013 roku został odznaczony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Repertuar „Jutrzenki” oparty jest na tradycyjnych pieśniach zachowanych w pamięci najstarszych członków społeczności dołhobrodzkiej i odtworzonych przez członkinie zespołu. Stanowi świadectwo specyfiki kulturowej wschodniosłowiańskiego pogranicza.

Na koniec spotkania organizatorzy zapowiadają quiz o mowie chachłackiej i prezentację multimedialną. Będzie też tradycyjny poczęstunek.

Zapraszamy, wstęp wolny!

***

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego”. Dofinansowany jest ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA