REKLAMA
,
Potańcówka na Polesiu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chodzi o dobrą zabawę, ale także o wskrzeszanie muzycznych tradycji na Polesiu. W sobotę zapraszamy do Kołacz na Potańcówkę Poleską.

Reklama

W sobotę, 16 listopada, w Kołaczach szykuje się zabawa taneczna „po staremu”. W wiejskiej świetlicy rozbrzmiewać będą oberki, polki, walce, kozaki, marsze, tanga i fokstroty, przy których bawiono się na poleskich potańcówkach i weselach w latach 30-, 40- i 50-tych minionego wieku.

Impreza jest próbą reaktywacji muzycznego życia na poleskiej wsi, spotkania i tańca przy tradycyjnej muzyce. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu tańce „na dechach” były tutejszą codziennością. Tańczyło się na drzwiach od stodoły, w ciasnych chałupach. Było mnóstwo kapel i muzykantów – nierzadko wybitnych.

Do udziału w sobotniej imprezie organizatorzy zaprosili weteranów lokalnej sceny, jednych z ostatnich, którzy ten fenomen pamiętają.

Zagra plejada muzykantów z miejscowości otaczających Poleski Park Narodowy, m.in.: Edmund Brożek z Włodawy (skrzypce) z kapelą oraz Witold Waszuk (akordeon) i Władysław Szwarc (bęben) – (Wytyczno/Lubowierz), a także kapela Katarzyny Tucholskiej z Lublina (harmonia pedałowa).
Zapowiedzieli się także akordeoniści, m.in. Sławomir Enskajt z Cycowa i Zygmunt Kawałek z Górek.

Organizatorami imprezy są Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Zespół „Poleska Nuta”, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca i stowarzyszeniem Tratwa w ramach działań Pracowni Muzyki Tradycyjnej – program Akademia Kolberga.

Zapraszamy na Potańcówkę Polską w sobotę, 16 listopada, godz. 16.00, świetlica wiejska w Kołaczach. Wstęp 5 zł.

Każdy bilet bierze udział w losowaniu nagród, wśród których będą m.in egzemplarze książki i płyty „Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego” (I nagroda w konkursie „Fonogram Źródeł” Programu II Polskiego Radia).

Bufet w modelu „własny koszyk”.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://www.facebook.com/events/414143696141053/

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA