REKLAMA
,
Potańcówka w Parku Czytelnika
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Z przytupem rozpocznie Chełmska Biblioteka Publiczna projekt „Książka i Muzyka”. Zapraszamy dziś na spotkanie z pisarzem i potańcówkę z warszawską Małą Orkiestrą Dancingową. Idziecie?

Reklama

Będą opowieści o międzywojennej Warszawie, nauka tanga i retro-potańcówka w Parku Czytelnika przy muzyce na żywo w wykonaniu Małej Orkiestry Dancingowej. Z rozmachem i fantazją rozpocznie się dzisiaj (4 września) projekt „Książka i Muzyka”.

Chełmska Biblioteka Publiczna im. Marii Pauliny Orsetti zdobyła 40 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu „Książka i Muzyka”. To cykl spotkań z artystami, którzy w swej twórczości łączą literaturę i muzykę.

Na dobry początek organizatorzy zaprosili Małą Orkiestrę Dancingową Noama Zylberberga oraz pisarza Grzegorza Kalinowskiego.
Najpierw, o godz. 18:00, w sali widowiskowej ChBP, zaplanowano spotkanie autorskie z Grzegorzem Kalinowskim. Rozmowa będzie m.in. o jego najnowszej książce pt. „Granatowy’44”.

A potem w Parku Czytelnika rozpocznie się zabawa.

Na naszym placu stanie wówczas scena, a park, za sprawą specjalnej scenografii zamieni się w przedwojenny kabaret, w którym rządzić będą: literatura i muzyka – kuszą organizatorzy. – Specjalną atrakcją będzie pokaz tanga oraz projekcja fotografii starego Chełma na fasadzie budynku biblioteki. Naszych Gości zaprosimy też do retro potańcówki na świeżym powietrzu, w rytm szlagierów Małej Orkiestry Dancingowej.

Słowo wstępne i opowieści o starej Warszawie, literaturze i muzyce snuć będzie Grzegorz Kalinowski (historyk z wykształcenia i varsavianista z zamiłowania).

Zapraszamy! Wstęp na obie imprezy jest bezpłatny.

Organizatorzy przypominają o konieczności zachowania reżimu sanitarnego – dystansie społecznym i  maseczkach ochronnych.

***

Mała Orkiestra Dancingowa pod dyrekcją Noama Zylberberga gra wczesny polski pop, bez nostalgii rekonstruując dźwięki ukryte pod szumem starej płyty. Dwunastoosobowy skład wykonuje muzykę dwudziestolecia międzywojennego zgodnie z duchem czasów, z której pochodzi. Korzystając z oryginalnych nagrań, orkiestra przygotowuje aranżacje utworów w takiej postaci, w jakiej zostały skomponowane i wykonuje je zachowując wierność stylowi. W 2018 roku orkiestra wydała swój debiutancki album.

Warszawa okresu międzywojnia była miastem kosmopolitycznym, otwartym na eksperymentowanie i chłonącym zewnętrzne wpływy. W jednym momencie warszawskiej publiczności prezentowano kabaret rodem z Berlina i Paryża, austriackie operetki, nową muzykę amerykańską, tańce latynoskie, czy bliższą odbiorcy muzykę polską i rosyjską. Ten wielokulturowy ferment przyczynił się do narodzin nowego, niepowtarzalnego stylu polskiej muzyki popularnej. W ciągu zaledwie dekady powstało tysiące świetnych utworów, z których większość została dawno zapomniana. Taka jest też muzyka Małej Orkiestry Dancingowej Noama Zylberberga.

Tagi
Napisz komentarz
 • O tak, to betonowe klepisko bardzo dobrze posłuży do tańca.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  REKLAMA