REKLAMA
,
Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Lubimy takie obyczaje. Nie dość, że można objadać się kaloriami, to jeszcze mamy super usprawiedliwienie: dbamy o tradycję i zapewniamy sobie szczęście.

Reklama

W tłusty czwartek przeciętny Polak zjada 2,5 pączka, a wszyscy Polacy w ten jeden dzień zjadają ich prawie 100 milionów! A jak tam u Was z apetytem?
W naszej tradycji tłusty czwartek to zawsze ostatni czwartek przed Wielkim Postem. A ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym, to i tłusty czwartek co roku wypada innego dnia. W tym roku to dziś, 11 lutego.

Skąd ta tradycja?

Historię tłustego czwartku niektórzy wywodzą z czasów starożytnych – hucznego żegnania zimy i witania nadchodzącej wiosny. W Polsce obyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w XVI wieku. Początkowo nadziewane były tylko niektóre. Komu trafił się pączek z „niespodzianką”, miał cieszyć się szczęściem przez całe życie.
Inny przesąd mówi, że ten, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości. Zatem – trzeba.

Więcej o polskiej tradycji tłustego czwartku opowiada dzisiaj na swojej stronie Muzeum Ziemi Chełmskiej.

Każdy ma swój ulubiony rodzaj pączka

Jedni lubią posypane cukrem, inni wolą dekorowane czekoladą, z nadzieniem różanym albo budyniowym. Jak rozpoznać dobre pączki? Idealny pączek powinien być pulchny, ale lekko zapadnięty w środku, co świadczy o tym, że ciasto ma dobrą konsystencję. Jeżeli pączek ma jeszcze jasną obwódkę wokół, to znaczy, że tłuszcz na którym był smażony, był świeży.

Takie pączki znajdziemy w dobrych cukierniach. Za pączka z nadzieniem różanym w chełmskiej cukierni Hetman zapłacimy 4 zł. Podobne ceny proponują inne cukiernie w mieście, choć znaleźliśmy także ofertę po 5 zł za sztukę z czekoladą. Markety sprzedają dziś pączki nawet po 1,90 zł.

I mamy jeszcze zaproszenie do Galerii Chełm. Tamtejsza cukiernia będzie dzisiaj rozdawać pączki za darmo. Akcja zaplanowana jest od godz. 13:00 do 18:00. Darmowego pączka dostanie  pierwszych 50 osób w każdej godzinie.

Smacznego!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Właśnie usmazylem 25 sztuk podaję przepis na 50 sztuk skladniki:1kg mąki tortowej typ 450 pół margaryny Kasia 13dkg świeżych drożdży 3 jajka pół litra mleka 3,2 1 kieliszek spirytusu.wykonanie:mąkę przesiać do suchej miski włożyć drożdże rozgnieść dodać szczyptę soli dwie łyżki cukru i 5 łyżek mąki jajka roztrzepać że szklanką cukru do białości rozpuścić margarynę dodawać kolejno ostudzone mleko jajka z cukrem mąkę potem mieszać pod koniec mieszania dodać ostudzoną margarynę i kieliszek spirytusu odstawić ciasto na godzinę do wyrośnięcia w ciepłym miejscu po godzinie nadziewać i formować pączki ja smażę we frykownicy w ten.180stopni 3 minuty jedna i 3 minuty druga stronę nadzienie do swojego upodobania ja smażę z marmoladą a też i z makiem zapewniam będą żółte paski i będą smakować

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy drogi pączek,to raz do roku można sobie pozwolić.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA