REKLAMA
Powrót cudownego obrazu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Cudowna Ikona Matki Bożej Chełmskiej wróciła po renowacji do Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej. Pierwsze jej odsłonięcie nastąpi w rocznicę pierwszej koronacji czyli we wtorek, 7 lipca.

Reklama

Do bazyliki Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej – po kilku miesiącach – wróciła z konserwacji replika cudownego obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Wierni będą mogli ją zobaczyć we wtorek, 7 lipca, podczas mszy św. o godz. 18.00. Przy okazji poświęcony zostanie odnowiony ołtarz zabytkowej świątyni.

Data nie jest przypadkowa. Właśnie 7 lipca 1946 roku odbyła się koronacja obecnej ikony. Dokonał jej kard. Stefan Wyszyński. Wtedy też przed obrazem został wypowiedziany Akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi. Zostanie on powtórzony w chełmskim sanktuarium podczas tegorocznych uroczystości odpustowych.

***

Chełmska bazylika jest starym sanktuarium maryjnym, powstałym w oparciu o kult obrazu Matki Bożej Chełmskiej. Oryginał ikony, pochodzący prawdopodobnie z Bizancjum, został wywieziony w 1915 roku i obecnie jest przechowywany w Muzeum Ikon w Łucku. Od okresu międzywojennego w Chełmie znajduje się replika obrazu.

Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Chełmskiego Ośrodka Informacji Turystycznej.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Wejdź na Nową Ścieżkę Rozwoju Chełma
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Chełmianie zdecydowanie wskazali na Andrzeja Dudę
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie
Letnie warsztaty cyfrowe dla dzieci w Chełmie. Pokaż swojemu dziecku że komputer to coś więcej niż droga zabawka do uruchamiania gier!
Katastrofa w jeziorze Glinki
Katastrofa w jeziorze Glinki
Ścieki z Chełma pomogą w walce z pandemią
REKLAMA