REKLAMA
,
Powstanie serce Nowego Miasta
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Tereny przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Wyszyńskiego mają stać się nowym „Śródmieściem” – mówią przedstawiciele chełmskiego magistratu. Już niedługo może tam stanąć klinika, kompleks uczelniany oraz obiekty handlowe.

Reklama

Plan zagospodarowania przestrzennego jest aktualnie w trakcie prac, przed oficjalnymi uzgodnieniami i wyłożeniem do publicznego wglądu. Jego studium jest zakończone, a na najbliższej sesji pochylą się nad nim radni. – Z projektem będą mogli zapoznać się także mieszkańcy. Każdy będzie miał prawo złożyć swoje zastrzeżenia i uwagi – mówi nam Maria Talma z Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa.

Wstępnie przewiduje się tu utworzenie „nowego Śródmieścia”, nawiązując do przedwojennego projektu budowy osiedla Dyrekcja. – Inwestycja została przerwana z powodu wybuchu wojny i tak do dzisiaj teren stoi pusty i czeka na zagospodarowanie- dodaje dyrektor Talma.

Klinika głównym projektem

Jakie obiekty tam powstaną? Urzędnicy wspominają o zabudowie mieszkaniowej, kompleksie uczelnianym, klinice, obiektach dydaktycznych, akademiku, hotelu oraz mieszkaniach dla kadr profesorskich. – Pełniejsze wykorzystanie terenu mają zapewnić również obiekty handlowe, jednakże głównym zamierzeniem zmian wobec tego obszaru, jest to, aby udostępnić go PWSZ w celach statutowych – komentuje Prezydent Agata Fisz. 

Jedyną rzeczą, która dotychczas jest realizowana z załącznika do planu zagospodarowania przestrzennego, jest określenie liczby i typów budynków oraz ilości osób w poszczególnych częściach tej infrastruktury. – Część akademikowo – hotelowa najprawdopodobniej pomieści 200 – 300 osób, a część związana z funkcjonowaniem Instytutu Medycznego, ma z jednej strony pełnić funkcję dydaktyczną, ale i kliniki „dziennego pobytu” – informuje Arkadiusz Tofil, prorektor PWSZ w Chełmie. Przy założeniu całej infrastruktury hotelowej, istotnym jest, aby osoby, które będą korzystać z zabiegów, pozostały w łatwym zasięgu usług medycznych, pomimo opuszczenia samej kliniki.

Poniższe plansze ukazują efekt prac urbanistów i architektów, z nich samych można ustalić precyzyjne ulokowanie obiektów.

Napisz komentarz
 • „Tereny przy skrzyżowaniu ulic Batorego i Wyszyńskiego” – Wolę taką treść: „Tereny przy skrzyżowaniu ulic Stefana Batorego i Prymasa Stefana Wyszyńskiego.” No bo przecież Chełm, ul. Bolesława Wirskiego, a nie Wirskiego.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA