REKLAMA
,
Pracuję legalnie – PIP podsumowała kampanię
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rośnie w społeczeństwie świadomość o zagrożeniach wynikających z nielegalnego zatrudnienia – zauważa Państwowa Inspekcja Pracy. Podsumowała wczoraj w Lublinie trzyletnią ogólnopolską kampanię pod hasłem „Pracuję legalnie”.

Reklama

Kontrole inspekcji wskazują, że praca bez umowy i bez zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego to jedne z najistotniejszych problemów polskiego rynku pracy. W tym roku PIP skontrolowała zatrudnienie prawie 97 tys. osób, z czego 10,4 tys. osób pracowało nielegalnie. Większość nieprawidłowości dotyczyła pracy w handlu i naprawach, a w przypadku cudzoziemców – pracy w agencjach zatrudnienia. Same kontrole to jednak za mało, żeby ograniczać szarą strefę. Kampania informacyjno-edukacyjna „Pracuję legalnie” miała zwiększyć świadomość pracodawców i pracowników na temat zasad zatrudniania zgodnie z prawem.

Z jednej strony kontrolowaliśmy, czy pracodawcy przestrzegają prawa, z drugiej edukowaliśmy o korzyściach z legalnego zatrudnienia – mówi Wiesław Łyszczek, Główny Inspektor Pracy.

Wiele osób skorzystało z poradnictwa prawnego PIP. W tym roku już 177 tys. osób.

Nielegalne zatrudnienie częściej niż Polaków dotyczy cudzoziemców, głównie Ukraińców.

Oni też są jednak coraz bardziej świadomi swoich praw i obowiązków. Pokazuje to rosnąca liczba skarg na warunki pracy, jakie wpływają do PIP od obcokrajowców. W tym roku było już 2139 zgłoszeń, w porównaniu do 490 w roku 2016 – wylicza Jarosław Leśniewski, dyrektor Departamentu Legalności Zatrudnienia Głównego Inspektoratu Pracy.

Strategicznym partnerem kampanii  był Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bo legalne zatrudnienie wiąże się z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, od których zależy prawo do świadczeń: zasiłków, emerytur.

Pracodawcy, chcąc ograniczać koszty pracy, są skłonni do zawierania nieoskładkowanych umów o dzieło, tam gdzie powinni oferować oskładkowane zlecenia. Dobra wiadomość jest taka, że liczba takich umów w naszym regionie maleje  – dodaje dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie Piotr Waszak.

Wśród przykładów umów o dzieło zakwestionowanych podczas kontroli P. Waszak wymienia np. rozpakowywanie towaru, koszenie trawników, czy prace remontowo-budowlane.

Kampania „Pracuję legalnie” obejmowała poradniki w mediach, specjalną stronę internetową www.prawawpracy.pl i infolinię. Materiały były przygotowane w języku polskim i ukraińskim. Kampania trwała trzy lata.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA