REKLAMA
,
Premier apeluje o 100 dni solidarności
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O 100 dni solidarności zaapelował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie otwarcie, od przyszłej soboty, sklepów i galerii handlowych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Reklama

Zdaniem rządu, dzięki zasadom sanitarnym i dyscyplinie, której przestrzega olbrzymia większość Polaków, udało się ustabilizować liczbę zakażeń. W kraju utrzymuje się ona na względnie stałym poziomie. Wirus jednak wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Dni triumfu lekarzy i pacjentów przeplatają się z (niestety) równie częstymi chwilami smutku. Musimy uzbroić się w cierpliwość i pokorę oraz przestrzegać zasad sanitarnych – to w tej chwili nasza najlepsza broń. Od pozostałych przywódców europejskich, po ostatnim spotkaniu Rady Europejskiej wiem, że wszędzie jest ten okres nadziei i oczekiwania – mówił premier Morawiecki na dzisiejszej (21 listopada) konferencji prasowej.

Zaproponował jednocześnie 100 dni solidarności. Czas ten ma się opierać na na 3 zasadach: solidarności, odpowiedzialności i stabilizacji. Ma to być czas oczekiwania na szczepionkę, która powinna się pojawić mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń.

Robimy, co w naszej mocy, by nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną – dodał prezes Rady Ministrów.

***

Wyjaśnił, że po konsultacjach z ekspertami i przedstawicielami przedsiębiorców, rząd postanowił, że od 28 listopada aż do zakończenia Świąt Bożego Narodzenia, będą obowiązywać nowe zasady sanitarne, a sklepy i galerie handlowe będą otwarte.

Do 27 grudnia pozostaną zamknięte gastronomia, placówki kultury, a także siłownie i fitness. „Poinformujemy przed świętami, co dalej” – zapowiedział szef rządu.

Zamknięte pozostaną także szkoły, na razie do świąt. W tym roku ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla całej Polski – od 4 do 17 stycznia. Jednak bez możliwości organizacji wyjazdów. Przedsiębiorcy z branży turystyki zimowej mają otrzymać rekompensaty.

Szef rządu wspomniał, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego zaapelował, „aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy”. I żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami. Od naszej bowiem dyscypliny będzie zależało, jak ostre będą musiały być późniejsze restrykcje.

– Jestem przekonamy, że dzięki odpowiedzialności i sile oraz mądrości Polaków wygramy z wirusem, i razem wkroczymy w nowy, 2021 rok – rok przełomu, nadziei i powrotu do normalności! – mówił Mateusz Morawiecki.

Napisz komentarz
 • Nie wiem jakie moce sprawcze posiada Pan Sawa ale remont tego obiektu to chyba kompetencje nowego zastępcy prezydenta. Z tego co się orientuję to poprzednicy nie dopracowali się dotychczas jasnej koncepcji zagospodarowanie przez ponad rok.
  Obiekt ma interesującą historię i chyba niewiele więcej. Remont tani to nie będzie ale zagospodarowanie to dopiero wyzwanie dla krzewicieli chełmskiej kultury.

 • Panie Sawa, jak tam pański młyn. Miałeś Pan podobno zostać honorowym kustoszem, a tu ani widu, ani słychu by coś się tam działo., oprócz tego, że w tym młynie nadal straszy. Może jeszcze bardziej niż przedtem. Nie wiem czy to poczciwy stary Michalenko, czy może inne, dawne barwne postacie z Pilichonek.😁😱🥶👻
  Może to tylko bida nasza piszczy?

 • Przenosząc na nasze lokalne podwórko mam nadzieję że dokończymy za rządów PiS wszystkie rozgrzebane inwestycje drogowe i kulturalne.

 • Andrzej Sawa, chyba plotki o pogrzebie PiS są stanowczo przesadzone.
  Łatwość z jaką wódz spacyfikował malkontentów pokazuje w jakim punkcie jest grupa trzymająca władzę.
  Trochę Agrounia może namieszać z niezależnym jednym czy drugim posłem ale na przełamanie większości sejmowej chyba nie ma większych możliwości i do końca kadencji lepiej gorzej ale jakoś dojedziemy na tym wozie bez większych zmian.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA