REKLAMA
,
Premier apeluje o 100 dni solidarności
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

O 100 dni solidarności zaapelował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział jednocześnie otwarcie, od przyszłej soboty, sklepów i galerii handlowych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w najbliższym czasie?

Reklama

Zdaniem rządu, dzięki zasadom sanitarnym i dyscyplinie, której przestrzega olbrzymia większość Polaków, udało się ustabilizować liczbę zakażeń. W kraju utrzymuje się ona na względnie stałym poziomie. Wirus jednak wciąż zbiera śmiertelne żniwo.

Dni triumfu lekarzy i pacjentów przeplatają się z (niestety) równie częstymi chwilami smutku. Musimy uzbroić się w cierpliwość i pokorę oraz przestrzegać zasad sanitarnych – to w tej chwili nasza najlepsza broń. Od pozostałych przywódców europejskich, po ostatnim spotkaniu Rady Europejskiej wiem, że wszędzie jest ten okres nadziei i oczekiwania – mówił premier Morawiecki na dzisiejszej (21 listopada) konferencji prasowej.

Zaproponował jednocześnie 100 dni solidarności. Czas ten ma się opierać na na 3 zasadach: solidarności, odpowiedzialności i stabilizacji. Ma to być czas oczekiwania na szczepionkę, która powinna się pojawić mniej więcej pod koniec okresu obowiązywania nowych obostrzeń.

Robimy, co w naszej mocy, by nie zamrażać wszystkich obszarów życia społecznego i gospodarczego, jednocześnie utrzymując niską mobilność społeczną – dodał prezes Rady Ministrów.

***

Wyjaśnił, że po konsultacjach z ekspertami i przedstawicielami przedsiębiorców, rząd postanowił, że od 28 listopada aż do zakończenia Świąt Bożego Narodzenia, będą obowiązywać nowe zasady sanitarne, a sklepy i galerie handlowe będą otwarte.

Do 27 grudnia pozostaną zamknięte gastronomia, placówki kultury, a także siłownie i fitness. „Poinformujemy przed świętami, co dalej” – zapowiedział szef rządu.

Zamknięte pozostaną także szkoły, na razie do świąt. W tym roku ferie zimowe odbędą się w jednym terminie dla całej Polski – od 4 do 17 stycznia. Jednak bez możliwości organizacji wyjazdów. Przedsiębiorcy z branży turystyki zimowej mają otrzymać rekompensaty.

Szef rządu wspomniał, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego zaapelował, „aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy”. I żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami. Od naszej bowiem dyscypliny będzie zależało, jak ostre będą musiały być późniejsze restrykcje.

– Jestem przekonamy, że dzięki odpowiedzialności i sile oraz mądrości Polaków wygramy z wirusem, i razem wkroczymy w nowy, 2021 rok – rok przełomu, nadziei i powrotu do normalności! – mówił Mateusz Morawiecki.

Napisz komentarz
 • Nie wiem jakie moce sprawcze posiada Pan Sawa ale remont tego obiektu to chyba kompetencje nowego zastępcy prezydenta. Z tego co się orientuję to poprzednicy nie dopracowali się dotychczas jasnej koncepcji zagospodarowanie przez ponad rok.
  Obiekt ma interesującą historię i chyba niewiele więcej. Remont tani to nie będzie ale zagospodarowanie to dopiero wyzwanie dla krzewicieli chełmskiej kultury.

 • Panie Sawa, jak tam pański młyn. Miałeś Pan podobno zostać honorowym kustoszem, a tu ani widu, ani słychu by coś się tam działo., oprócz tego, że w tym młynie nadal straszy. Może jeszcze bardziej niż przedtem. Nie wiem czy to poczciwy stary Michalenko, czy może inne, dawne barwne postacie z Pilichonek.😁😱🥶👻
  Może to tylko bida nasza piszczy?

 • Przenosząc na nasze lokalne podwórko mam nadzieję że dokończymy za rządów PiS wszystkie rozgrzebane inwestycje drogowe i kulturalne.

 • Andrzej Sawa, chyba plotki o pogrzebie PiS są stanowczo przesadzone.
  Łatwość z jaką wódz spacyfikował malkontentów pokazuje w jakim punkcie jest grupa trzymająca władzę.
  Trochę Agrounia może namieszać z niezależnym jednym czy drugim posłem ale na przełamanie większości sejmowej chyba nie ma większych możliwości i do końca kadencji lepiej gorzej ale jakoś dojedziemy na tym wozie bez większych zmian.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA