REKLAMA
,
Premier Gliński w Sobiborze
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W czwartek minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński odwiedzi nowopowstałe Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Dawny niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942–1943) to dziś oddział Państwowego Muzeum na Majdanku.

Reklama

Minister rozpocznie wizytę 4 marca, o godzinie 12.15, od złożenia kwiatów przy Polanie Mogił, gdzie znajdują się masowe groby z prochami pomordowanych. Następnie przejdzie do budynku muzealnego, aby zapoznać się z otwartą pod koniec ubiegłego roku wystawą „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”.

Wystawa poświęcona historii SS-Sonderkommando Sobibor – obozu, w którym w latach 1942–1943 Niemcy zgładzili około 180 tys. żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci – jest częścią inwestycji realizowanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku, we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Sterującym projektem utworzenia nowego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.
Celem ekspozycji jest upamiętnienie i przywrócenie podmiotowości tysiącom – w większości bezimiennych – ofiar. W jej centrum znalazło się ponad 700 przedmiotów odkrytych podczas prac archeologicznych, a także 100 dokumentów i zdjęć.

Budowa budynku muzealnego z zapleczem edukacyjnym i salą ekspozycyjną została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast koszty produkcji wystawy muzeum pokryło ze środków pochodzących z darowizny przekazanej przez Republikę Federalną Niemiec.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Bez przesady każdy może zwiedzić muzeum zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Po co tam ten pajac? Może będzie próbował przekonać, że to zbrodnia popełniona przez sowietów a Hitler wcale nie był taki zły ?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Te zbrodnie były też owocem sojuszu niemiecko-sowieckiego,bo od niego zaczęła się II Wojna.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA