REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Prewencja boreliozy. Skorzystaj z bezpłatnych badań
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Borelioza stała się w ostatnich latach jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w kraju.Warto zatem skorzystać z bezpłatnych badań diagnostycznych. Będą m.in. w Chełmie. Sprawdź szczegóły.

Reklama

Na terenie województwa lubelskiego realizowany jest projekt unijny Prewencja boreliozy – bezpłatne badania diagnostyczne dla mieszkańców województwa lubelskiego w wieku aktywności zawodowej. Z badań można skorzystać w placówkach medycznych w Chełmie, Lubartowie, Kocku, Ostrowie Lubelskim oraz Bodaczowie.

O projekcie

Celem głównym projektu „Prewencja boreliozy” jest zmniejszenie lub wyeliminowanie zagrożenia zachorowania na boreliozę oraz zwiększenie odsetka wykrywalności zakażeń Borrelia burgdorferi wśród 5000 mieszkańców województwa lubelskiego. Dotyczy to zwłaszcza osób wykonujących zawody szczególnie narażone na ugryzienie kleszcza, tj. rolników, myśliwych, leśników. Na Lubelszczyźnie mieszka ponad 2 miliony ludzi, z czego aż 44,5 % aktywnych zawodowo pracuje w sektorze rolniczym. A to „grupa ryzyka”.

Projekt obejmuje zatem tę właśnie grupę. Niemniej trzeba jednak zwrócić uwagę, że narażeni na ugryzienie kleszcza nie są tylko osoby z grupy ryzyka, ale także każdy inny mieszkaniec województwa. Powszechnie uważa się, że kleszcze występują w lasach.Tymczasem spotkać je można również w centrum miast. Kleszcze żyją w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy nie wyżej niż na 20 do 70 cm.

W ostatnich latach nastąpił w Polsce 30-krotny

wzrost zachorowań

na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Borelioza stała się jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w kraju. Z danych opublikowanych przez Centralny Rejestr Chorób Zawodowych wynika, że w Polsce w latach 2008-2013 borelioza była najczęstszą chorobą zawodową w grupie chorób zakaźnych. A w sektorze leśnictwa, rolnictwa, łowiectwa stanowiła ona blisko 100% chorób zakaźnych. Zachorowalność na boreliozę z roku na rok rośnie.

Warto zatem skorzystać z bezpłatnych badań w zakresie diagnozowania boreliozy. Towarzyszyć im będą konsultacje lekarskie. Badania będą wykonywane od lipca 2020 do sierpnia 2022 roku. Obejmą aż 5 tysięcy mieszkańców województwa lubelskiego.

Kto może wziąć udział w badaniach?

Zaproszenie na bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku boreliozy dotyczy mieszkańców województwa lubelskiego. Preferowani są wykonujący zawody szczególnie narażone na ugryzienie kleszcza, tj. rolnicy, myśliwi, leśnicy itp. Aby skorzystać z badań, uczestnik winien wypełnić oraz dostarczyć dokumenty rekrutacyjne zamieszczone na stronie internetowej projektu: http://prewencja-boreliozy.pl/.

W Chełmie badania będą prowadzone w Miejskim Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmie w dwóch przychodniach:

– ul. Wołyńska 11, telefon (82) 563-00-70
– ul. Połaniecka 11, telefon (82) 563–67–81

Więcej informacji uzyskać można pod nr tel.: 500 303 081 lub pocztą elektroniczną: biuro@prewencja-boreliozy.pl

Projekt „Prewencja boreliozy” realizowany jest przez Instytut Rozwoju Osobistego Sp. z o.o.. Został dofinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działanie 10.3 Programy polityki zdrowotnej.

 

 

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama