REKLAMA
,
Prezydent Chełma z absolutorium
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Chełma, Agata Fisz otrzymała na wtorkowej sesji absolutorium za wykonanie budżetu za ubiegły rok. Po raz kolejny Rada Miasta Chełm była w tej kwestii podzielona. Dyskusja przed głosowaniem była dość żywiołowa. – Po wysłuchaniu tej laurki, którą wygłosił radny Baranowski…- komentował radny Zdzisław Szwed (PiS). Jak przebiegała dyskusja i głosowanie? 

Reklama

Zanim radni przystąpili do głosowania nad absolutorium dla prezydent Chełma rozgorzała dyskusja. Każdy z klubów i radnych mógł zaprezentować swoje stanowisko w sprawie wykonania budżetu za 2015 rok. Pierwszy głos zabrał Mirosław Czech z PiS. – Mimo, iż nie byliśmy twórcami budżetu na rok 2015, to wiele zadań z zakresu polityki społecznej, oświaty, bezpieczeństwa publicznego, a także z zakresu infrastruktury technicznej leżało w gestii naszego zainteresowania. Na posiedzeniu klubu podjęto decyzję, że radni PiS zagłosują zgodnie z wolą swoich wyborców i własnego osądu – mówił Mirosław Czech.

W dyskusji udział wzięła również Małgorzata Sokół (PO), która, występowała w swoim imieniu, gdyż jak uprzedziła,  chce głosować przeciw absolutorium. Jak motywowała swoje stanowisko? – Realizacja tego budżetu pokazuje, że miasto ma problemy z tym, aby się rozwijać. Mamy duży problem z wyludnieniem, z brakiem pracy. Dochody budżetu miasta zostały zaplanowane na kwotę 268 milionów w trakcie roku zostały zwiększone o 11 milionów, a wykonanie tych dochodów skończyło się w sumie na 262 milionach. Przeszacowanie dochodów z podatków świadczy, że wydatki są pokrywane z pieniędzmi, których tak naprawdę nie ma – mówiła Małgorzata Sokół. – Ja sobie nawet zestawiłam dochody realizowane przez miasto w roku 2015 i 2014 i niestety dobrze to nie wygląda. Wyraźnie widać spadki, chociażby w podatku od środków transportu, od nieruchomości i co najważniejsze w pływy z opłat skarbowych oraz opłaty z targowisk.

Radna Sokół zaznaczała, że miasto ma problemy z wyludnieniem, zabezpieczeniem miejsc pracy dla mieszkańców i tragiczną sytuacją niektórych spółek.

Radni koalicji całą obecną sytuację miasta widzieli w zupełnie innych barwach. Krzysztof Głaz (PSL) w swoim wystąpieniu chwalił inwestycje zrealizowane w mieście.  – Na szczególną uwagę zasługuje skuteczność prezydenta i podległych mu służb w zarządzaniu budżetem w całym minionym roku. Zrealizowane wydatki wynosiły blisko 100 procent wydatków pierwotnie planowanych – mówił Głaz. radny podczas swojego wystąpienia szczegółowo wymienił wszystkie inwestycje urzędu miasta łącznie z zakupem „sprzętu informatycznego, oprogramowania i licencji” dla urzędu miasta.

Optymizmu nie krył również radny Maciej Baranowski (Postaw na Chełm). – Jestem większym optymistą od koleżanki Małgorzaty Sokół – mówił radny Baranowski. – Jednak w naszym mieście dzieje się dużo, nawet bardzo dużo. W 2015 roku wykonano szereg zadań inwestycyjnych w tym wykonano zadania wskazane i wyłonione przez mieszkańców w głosowaniu dotyczącym pierwszej edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego.

Radny przypomniał, że w ubiegłym roku zakończyła się modernizacja oczyszczalni ścieków, powstały nowe ścieżki rowerowe oraz oddano do użytku bibliotekę publiczną.

– Po wysłuchaniu tej laurki, którą wygłosił pan Baranowski, chciałem powiedzieć dlaczego ja nie będę głosował za udzieleniem absolutorium – zabrał głos radny Zdzisław Szwed (PiS). – Spójrzmy panie Maćku prawdzie w oczy, wyludnienie, podwyżka opłat w roku ubiegłym, które dotknęły małych przedsiębiorców. Jeśli chcemy, żeby nasze miasto się rozwijało nie możemy zabijać tego małego biznesu. Nie sądzę, że mieszkańców w naszym mieście by ubywało, gdyby się tu żyło tak dobrze, jak to opisywał radny Baranowski.  (…) Młodzi mają już dosyć już tych obiecanek.

– Kolego Zdzisławie, wyludnienie nie dotyczy jedynie Chełma. Ludzie uciekają tam, gdzie lepiej się zarabia – odpowiadał radny Baranowski.

Dochody miasta w ubiegłym roku zaplanowano na blisko 280 milionów złotych. Zrealizowano je na kwotę 262 miliony złotych, czyli niespełna 94 procent. Z kolei wydatki zaplanowano na kwotę 271 milionów złotych, zrealizowano zadania za 255 milionów złotych.

Za udzieleniem absolutorium głosowało 16 radnych, przeciw było czworo radnych. Od głosowania wstrzymał się radny Mirosław Czech (PiS).

Prezydent Chełma na koniec podziękowała radnym za udzielone absolutorium.

Jak Wy oceniacie ilość inwestycji w Chełmie w ubiegłym roku? Nasze miasto Waszym zdaniem się rozwija, czy może „zwija”? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czekamy na komentarze!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • …A Park Wodny wciąż rośnie i rośnie…., A długi 45 mln wciąż rosną i rosną.. Tak śpiewał by dziś Kaczmarski

  No votes yet.
  Please wait...
  • A czyja to wina-wyborców.Głosując na Fisz kontynuujecie niszczenie Chełma

   No votes yet.
   Please wait...
 • Brawo radni Sokół i Szwed. Gdzie reszta opozycji? Pracuje dla koalicji?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Inwestycje w Zamościu to…. 40 mln zł a w Chełmie to …. 4,1 mln zł w tym w oświacie aż 10 tyś. zł na zmywarkę.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Panie Baranowski wstyd!!! Pan jako przewodniczy komisji finansów nie umie czytać liczb?? Fakty są takie: Planowane inwestycje to 9,3 mln a wykonane 4,1 mln.
  Planowany budżet obywatelski 2 mln a wykonany 1,2 mln.
  Planowane dochody Budżetu 280 mln zł a wykonane 262 mln!!!
  Inwestycje w oświacie to tylko zakup …… zmywarki za niecałe 10 tys. zł

  No votes yet.
  Please wait...
  • Anonimie,taki radny jest od koryta,a nie od czytania i myślenia

   No votes yet.
   Please wait...
 • Przykro patrzeć na zachowanie PiSu. W Chełmie naprawdę też chcemy tej słynnej zmiany na lepsze. Jedynie radny Szwed jest jakąś nadzieją. Oby więcej tej odwagi!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Radny Szwed jest nadzieją wszystkich stanowisk.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Radni-ile dostajecie za głosowanie?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Radnych Czecha i Bożeńskiego zatrudnia na etacie i płaci Pani Prezydent Fisz.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Czy radny Baranowski jest głupi,czy tylko gada bzdury za forsę,jak zwykła d..?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Rozwój widać gołym okiem -śkepy go tylko dostrzega.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Anonimie,wstydzisz się swojego nazwiska?

   No votes yet.
   Please wait...
   • Panie Andrzeju w Chełmie każdy się boi krytykować panią Prezydent otwarcie bo albo tu pracuje on, jego rodzina, ma biznes itd. A ta władz nie puszcza płazem krytyki. „Chcesz pracować…jak nie to na bruk”. „podpisałeś inicjatywę BO… do zwolnienia”. Tak nawet nie było w komunie. Dzieci SLD przerosły swoich ojców.

    No votes yet.
    Please wait...
   • A Ty dlaczego się wstydzisz?Dlaczego się boisz?

    Ja od lat nie boję się stwierdzić-byłbym lepszym prezydentem Chełma,niż ta nieudaczniczka sld-wska,zresztą to nie takie trudne,być lepszym od niej.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA