REKLAMA
,
Prezydent z absolutorium. Zarzuty wobec poprzedników
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Rada Miasta na swoim posiedzeniu w środę udzieliła Prezydentowi Jakubowi Banaszkowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Decyzja była jednogłośna.

Reklama

Głosowanie nad absolutorium uważane jest za jedno najważniejszych głosowań w roku. To ocena, jaką radni wystawiają Prezydentowi, za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. I choć sama decyzja chełmskich rajców była jednomyślna, nie brakowało głosów, że tak naprawdę ocenić należy byłą już prezydent Agatę Fisz.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Kamil Błaszczuk w stanowisku, które wygłosił w imieniu klubu, zaznaczył że sytuacja jest specyficzna, bowiem głosujemy nad absolutorium dla Prezydenta Banaszka, a „de facto” oceniamy działania poprzedniego zarządu.

Błaszczuk podkreślił, że wykonanie dochodów miasta w ubiegłym roku było o 20 milionów mniejsze niż zakładano. Zaznaczył także, że w budżecie źle oszacowano ważne projekty, jak choćby budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, przebudowę DK12 w granicach miasta czy Wdrożenie e-usług Publicznych.

W swoim stanowisku, radni PiS zaznaczyli również, że zapisy budżetu dotyczące spółek komunalnych były „iluzoryczne” i nierealne, co pokazały sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Na początku roku Prezes MPGK mówił nawet o widmie upadłości. Radni podkreślili także błędy przy realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego i brak inwestycji o znaczeniu strategicznym dla rozwoju miasta.

Ostatecznie Klub PiS zagłosował „za” absolutorium z uwagi na zmianę Prezydenta i działania, które ich zdaniem, mają pozytywny charakter.

[…] nie sposób nie zauważyć starań nowego Prezydenta w zakresie działań naprawczych – mówił Kamil Błaszczuk. – To nie tylko ograniczanie wydatków, reforma oświaty, redukcja i konsolidacja zadłużenia, ale także rozsądna i dalekosiężna polityka gospodarcza – podsumował.

Dużo bardziej krytyczne wobec samej Prezydent Fisz, jak również Regionalnej Izby Obrachunkowej było stanowisko klubu „Porozumienie dla Chełma”.

Przewodniczący Klubu Piotr Krawczuk vel Walczuk zaznaczył, że jego klub w pełni zgadza się z bardzo licznymi i krytycznymi uwagami, jakie zgłosiła Komisja Rewizyjna. Dodał także, że Wieloletnia Prognoza Finansowa to „nierealne cuda”. Powołał się tutaj na opinię Mariusza Gołaszewskiego, prezesa firmy Aesco Poland, która przeprowadzała w Chełmie audyt finansów. Sugerował on wówczas, że Regionalna Izba Obrachunkowa – jego zdaniem – nie powinna przyjąć prognozy zaproponowanej przez poprzednie władze miasta.

Jako Klub Porozumienie dla Chełma bardzo krytycznie podchodzimy nie tylko do działań poprzednich władz, ale także do Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówił Krawczuk vel Walczuk. – Można powiedzieć, że mieliśmy nierealny WPF (Wieloletnią Prognozę Finansową – przyp. red), ale za to mamy realny dług. Dodam – dług, który musimy wspólnie spłacać. Przypomnę tylko, że na koniec roku 2018, dług Chełma wyniósł 162,5 miliona złotych i ta liczba najwyraźniej podsumowuje okres poprzednich rządów – wyliczał radny.

Bierna na powyższe zarzuty nie pozostała sama Agata Fisz. Była prezydent zaznaczyła, że na wszystkie pytania i wątpliwości Komisji Rewizyjnej zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi. Zwróciła także uwagę, że podczas uchwalania budżetu na rok 2019 nikt z obecnej Rady Miasta nie miał żadnych poważnych zastrzeżeń, choć został on przygotowany przez ten sam zespół ludzi, którzy przygotowali budżety na rok 2018, 2017 i poprzednie. Agata Fisz odniosła się także do zarzutów Piotra Krawczuka vel Walczuka wobec Regionalnej Izby Obrachunkowej:

Ja myślę, że Pan Radny trochę za śmiało podszedł do opinii, że Regionalna Izba Obrachunkowa pracowała w niewłaściwy sposób. Jest to organ, który podlega pod Ministra Spraw Wewnętrznych, więc byłabym tutaj daleko od takich śmiałych ocen – sugerowała

Napisz komentarz
 • A MPEC na sprzedaż – to oczywiste.

 • W pewnym sensie macie racje że ” ta pisanina ” nie ma sensu.
  Każdą krytykę wrzucacie do jednego worka i już. A Banaszek i tak zrobi co zechce czyli sprzeda MPEC. Oczywiście ma do tego prawo i zapewne zrobi to legalnie . Pytanie tylko czy to będzie korzyste dla ludzi ktorzy za to wszystko będą musieli zapłacić. Ale macie racje , szkoda gadać!

 • A propos każdej władzy.
  Masz rewelacyjny pomysł na cud dobrobytu w Chełmie,to świetnie.A więc napisz do władzy konkretnie,jeżeli po ca. miesiącu władza nie zechce się spotkać i pogadać,to wtedy pisz w sieci,ale konkretnie,jaki masz pomysł.

 • Gienek,dyskusja ze zbigiem nie ma sensu,nie męcz palców i klawiatury.Ten osobnik jest po prostu chamem.

 • zbig,rozumiem,że można mieć różne poglądy,ale ty po prostu piszesz o mnie po chamsku.Wiesz o tym?Przeproś.

 • zbig jak dla Ciebie moze byc 89 mln- a moze potrzeba 50 cz 60 mln-nie mam takiej wiedzy-natomiast wiem jedno ze to co napisales o spotkaniach w Ratuszu i sposob z Twoim komentarzem to bzdura to jedn o, natomiast pisanie o przekrecaniu milionow-to ociera sie o pomowienie i klamstwo z Twojej strony, chyba ze masz tak mocno dowody to do prokuratury-bo w tym momencie przekroczyles pewne granice i cala Twoja pisanina sprowadza sie do bicia piany-a cos mi sie wydaje ze „zbig ” to kolejna odmiana „misia/mariana/ani i kilku innych niclkow piszacych przez te sama osobe.

 • Na tym właśnie polega dramat naszego miasta. Wszyscy liczyli na pozytwyną zmianę.
  A on ma to wszystko w doooopie , to tylko gra pozorów, tak na prawdę i tylko patrzy jak nas ” przekręcić ”
  na grube miliony. Grosze go nie interesują. Mydli nam oczy jakiś obietnicami , listami.
  Liczy że „ciemny lud” to kupi! A jak zarobi swoje to ” pryśnie” do Warszawy i tyle będzie z tego.

 • Gienek , konkretne pytanie ja ma też. A skąd wiesz że potrzeba 90 mln zł ? Podaj jakieś wiarygodne żródło. Masz?
  Gienek , nawet jeżeli by ktoś „z pomysłem i naiwny” zgłosił się do UM z prośbą o kontakt z Banaszkiem to zostałby by tak
  potraktowany że odechciałoby mu się wszelkich kontaktów z UM a w szczególności z Banaszkiem.
  Tam są takie ” zapory”, gorzej niż za Fisz?
  Z tego co tu czytam i zauważam to nawet Stowarzyszenia „Nasz Chełm” , ktore poparło Banaszka w wyborach nie doczekało się spotkania. Pisze tylko i ” płacze” że nawet odpowiedzi nie może się doczekać.
  Czyli olewa wszystkich. Klęczy tylko przed funkcjonariuszamu PiS.
  A co dopiero jakiś” facet z ulicy”? Kpisz czy o drogę pytasz?

 • „zbig” z atencja odnosze sie do slow Twoich ,ale zadam w takim razie konretne pytanie: skad pozyskac owe 90 mln zlotych -jezeli jak mowisz sa swietne glowy chelmskie ktore chca sie zaangazowac to dlaczegoz nie pojda do ratusza, i co owe swietne glowy dotyczczas robily – czy nie jest dobrym obyczjaem iz jezeli widzisz ze Ojczyzna w potrzebie ,a takowa jest Chelm jako mala Ojczyzna; to nie czekasz az surmy bojowe zaczna grac tylko sam zglaszasz akces do obrony i walki? czy chodzi o to oby byc proszonym i z laski cos robic?

 • Gienek. Doceniam Twoj „intelektualny wysiłek w sprawe” , etc.
  Ale pytania nie sa takie , tylko odwrotne.
  Tym co robiła Fisz do jesieni 2018 roku niech się zajmie prokuratura i historycy. Twoj ” pryncypał ” już złożył stosowny dokumet tam gdzie trzeba? Toczy się śledztwo w tej sprawie? Bo coś nie słyszałem.
  Nas bardziej interesuje co Banaszek zamierza z tym zrobić od tej jesieni 2018r.
  Pytasz mnie ” jaki masz pomysł”? Idioty szukasz?
  Kto tu wygrał wybory i bierzę kasę za to ” ? Ja czy Banaszek? Pytaj wiec tam gdzie nazleży.
  A nam nie zadawaj głupich pytań. Gieniek , Albin ma racje. Idiota idiotą pogania. Oto ekipa Banaszka. Niech weźmie kompetentnych ludzi to mu powiedzą co trzeba zrobić a nie jakieś ” panie ” nie wiodomo z jakimi kwalifikacjami i nie wiadomo do czego.
  Czy raczej wiadomo choć i tu mają marne kwalifikacje!
  Ale to kwestia gustu.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA