REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Prezydent z absolutorium. Zarzuty wobec poprzedników
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Rada Miasta na swoim posiedzeniu w środę udzieliła Prezydentowi Jakubowi Banaszkowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2018 rok. Decyzja była jednogłośna.

Głosowanie nad absolutorium uważane jest za jedno najważniejszych głosowań w roku. To ocena, jaką radni wystawiają Prezydentowi, za wykonanie budżetu w ubiegłym roku. I choć sama decyzja chełmskich rajców była jednomyślna, nie brakowało głosów, że tak naprawdę ocenić należy byłą już prezydent Agatę Fisz.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Kamil Błaszczuk w stanowisku, które wygłosił w imieniu klubu, zaznaczył że sytuacja jest specyficzna, bowiem głosujemy nad absolutorium dla Prezydenta Banaszka, a „de facto” oceniamy działania poprzedniego zarządu.

Błaszczuk podkreślił, że wykonanie dochodów miasta w ubiegłym roku było o 20 milionów mniejsze niż zakładano. Zaznaczył także, że w budżecie źle oszacowano ważne projekty, jak choćby budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej, przebudowę DK12 w granicach miasta czy Wdrożenie e-usług Publicznych.

W swoim stanowisku, radni PiS zaznaczyli również, że zapisy budżetu dotyczące spółek komunalnych były „iluzoryczne” i nierealne, co pokazały sprawozdania finansowe za ubiegły rok. Na początku roku Prezes MPGK mówił nawet o widmie upadłości. Radni podkreślili także błędy przy realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego i brak inwestycji o znaczeniu strategicznym dla rozwoju miasta.

Ostatecznie Klub PiS zagłosował „za” absolutorium z uwagi na zmianę Prezydenta i działania, które ich zdaniem, mają pozytywny charakter.

[…] nie sposób nie zauważyć starań nowego Prezydenta w zakresie działań naprawczych – mówił Kamil Błaszczuk. – To nie tylko ograniczanie wydatków, reforma oświaty, redukcja i konsolidacja zadłużenia, ale także rozsądna i dalekosiężna polityka gospodarcza – podsumował.

Dużo bardziej krytyczne wobec samej Prezydent Fisz, jak również Regionalnej Izby Obrachunkowej było stanowisko klubu „Porozumienie dla Chełma”.

Przewodniczący Klubu Piotr Krawczuk vel Walczuk zaznaczył, że jego klub w pełni zgadza się z bardzo licznymi i krytycznymi uwagami, jakie zgłosiła Komisja Rewizyjna. Dodał także, że Wieloletnia Prognoza Finansowa to „nierealne cuda”. Powołał się tutaj na opinię Mariusza Gołaszewskiego, prezesa firmy Aesco Poland, która przeprowadzała w Chełmie audyt finansów. Sugerował on wówczas, że Regionalna Izba Obrachunkowa – jego zdaniem – nie powinna przyjąć prognozy zaproponowanej przez poprzednie władze miasta.

Jako Klub Porozumienie dla Chełma bardzo krytycznie podchodzimy nie tylko do działań poprzednich władz, ale także do Regionalnej Izby Obrachunkowej – mówił Krawczuk vel Walczuk. – Można powiedzieć, że mieliśmy nierealny WPF (Wieloletnią Prognozę Finansową – przyp. red), ale za to mamy realny dług. Dodam – dług, który musimy wspólnie spłacać. Przypomnę tylko, że na koniec roku 2018, dług Chełma wyniósł 162,5 miliona złotych i ta liczba najwyraźniej podsumowuje okres poprzednich rządów – wyliczał radny.

Bierna na powyższe zarzuty nie pozostała sama Agata Fisz. Była prezydent zaznaczyła, że na wszystkie pytania i wątpliwości Komisji Rewizyjnej zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi. Zwróciła także uwagę, że podczas uchwalania budżetu na rok 2019 nikt z obecnej Rady Miasta nie miał żadnych poważnych zastrzeżeń, choć został on przygotowany przez ten sam zespół ludzi, którzy przygotowali budżety na rok 2018, 2017 i poprzednie. Agata Fisz odniosła się także do zarzutów Piotra Krawczuka vel Walczuka wobec Regionalnej Izby Obrachunkowej:

Ja myślę, że Pan Radny trochę za śmiało podszedł do opinii, że Regionalna Izba Obrachunkowa pracowała w niewłaściwy sposób. Jest to organ, który podlega pod Ministra Spraw Wewnętrznych, więc byłabym tutaj daleko od takich śmiałych ocen – sugerowała

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A MPEC na sprzedaż – to oczywiste.

  No votes yet.
  Please wait...
 • W pewnym sensie macie racje że ” ta pisanina ” nie ma sensu.
  Każdą krytykę wrzucacie do jednego worka i już. A Banaszek i tak zrobi co zechce czyli sprzeda MPEC. Oczywiście ma do tego prawo i zapewne zrobi to legalnie . Pytanie tylko czy to będzie korzyste dla ludzi ktorzy za to wszystko będą musieli zapłacić. Ale macie racje , szkoda gadać!

  No votes yet.
  Please wait...
 • A propos każdej władzy.
  Masz rewelacyjny pomysł na cud dobrobytu w Chełmie,to świetnie.A więc napisz do władzy konkretnie,jeżeli po ca. miesiącu władza nie zechce się spotkać i pogadać,to wtedy pisz w sieci,ale konkretnie,jaki masz pomysł.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gienek,dyskusja ze zbigiem nie ma sensu,nie męcz palców i klawiatury.Ten osobnik jest po prostu chamem.

  No votes yet.
  Please wait...
 • zbig,rozumiem,że można mieć różne poglądy,ale ty po prostu piszesz o mnie po chamsku.Wiesz o tym?Przeproś.

  No votes yet.
  Please wait...
 • zbig jak dla Ciebie moze byc 89 mln- a moze potrzeba 50 cz 60 mln-nie mam takiej wiedzy-natomiast wiem jedno ze to co napisales o spotkaniach w Ratuszu i sposob z Twoim komentarzem to bzdura to jedn o, natomiast pisanie o przekrecaniu milionow-to ociera sie o pomowienie i klamstwo z Twojej strony, chyba ze masz tak mocno dowody to do prokuratury-bo w tym momencie przekroczyles pewne granice i cala Twoja pisanina sprowadza sie do bicia piany-a cos mi sie wydaje ze “zbig ” to kolejna odmiana “misia/mariana/ani i kilku innych niclkow piszacych przez te sama osobe.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Na tym właśnie polega dramat naszego miasta. Wszyscy liczyli na pozytwyną zmianę.
  A on ma to wszystko w doooopie , to tylko gra pozorów, tak na prawdę i tylko patrzy jak nas ” przekręcić ”
  na grube miliony. Grosze go nie interesują. Mydli nam oczy jakiś obietnicami , listami.
  Liczy że “ciemny lud” to kupi! A jak zarobi swoje to ” pryśnie” do Warszawy i tyle będzie z tego.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gienek , konkretne pytanie ja ma też. A skąd wiesz że potrzeba 90 mln zł ? Podaj jakieś wiarygodne żródło. Masz?
  Gienek , nawet jeżeli by ktoś “z pomysłem i naiwny” zgłosił się do UM z prośbą o kontakt z Banaszkiem to zostałby by tak
  potraktowany że odechciałoby mu się wszelkich kontaktów z UM a w szczególności z Banaszkiem.
  Tam są takie ” zapory”, gorzej niż za Fisz?
  Z tego co tu czytam i zauważam to nawet Stowarzyszenia “Nasz Chełm” , ktore poparło Banaszka w wyborach nie doczekało się spotkania. Pisze tylko i ” płacze” że nawet odpowiedzi nie może się doczekać.
  Czyli olewa wszystkich. Klęczy tylko przed funkcjonariuszamu PiS.
  A co dopiero jakiś” facet z ulicy”? Kpisz czy o drogę pytasz?

  No votes yet.
  Please wait...
 • “zbig” z atencja odnosze sie do slow Twoich ,ale zadam w takim razie konretne pytanie: skad pozyskac owe 90 mln zlotych -jezeli jak mowisz sa swietne glowy chelmskie ktore chca sie zaangazowac to dlaczegoz nie pojda do ratusza, i co owe swietne glowy dotyczczas robily – czy nie jest dobrym obyczjaem iz jezeli widzisz ze Ojczyzna w potrzebie ,a takowa jest Chelm jako mala Ojczyzna; to nie czekasz az surmy bojowe zaczna grac tylko sam zglaszasz akces do obrony i walki? czy chodzi o to oby byc proszonym i z laski cos robic?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Gienek. Doceniam Twoj “intelektualny wysiłek w sprawe” , etc.
  Ale pytania nie sa takie , tylko odwrotne.
  Tym co robiła Fisz do jesieni 2018 roku niech się zajmie prokuratura i historycy. Twoj ” pryncypał ” już złożył stosowny dokumet tam gdzie trzeba? Toczy się śledztwo w tej sprawie? Bo coś nie słyszałem.
  Nas bardziej interesuje co Banaszek zamierza z tym zrobić od tej jesieni 2018r.
  Pytasz mnie ” jaki masz pomysł”? Idioty szukasz?
  Kto tu wygrał wybory i bierzę kasę za to ” ? Ja czy Banaszek? Pytaj wiec tam gdzie nazleży.
  A nam nie zadawaj głupich pytań. Gieniek , Albin ma racje. Idiota idiotą pogania. Oto ekipa Banaszka. Niech weźmie kompetentnych ludzi to mu powiedzą co trzeba zrobić a nie jakieś ” panie ” nie wiodomo z jakimi kwalifikacjami i nie wiadomo do czego.
  Czy raczej wiadomo choć i tu mają marne kwalifikacje!
  Ale to kwestia gustu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *