REKLAMA
,
Projekt chełmskich uczniów najlepszy w kraju
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Projekt nazywa się „Szlakiem kultury chełmskich Żydów”. I wygrał ogólnopolski konkurs Szkoły Dialogu. Gratulujemy autorom – uczniom Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie!

Reklama

Uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie wystartowali w minionym roku w konkursie Szkoła Dialogu. I wygrali!
Program ogłosiło po raz pierwszy w 2008 roku Forum Dialogu – największa i najstarsza polska organizacja pozarządowa zajmująca się dialogiem polsko-żydowskim. Edycja 2020 roku była o tyle trudniejsza, że – ze względu na pandemię – projekt trzeba było zrealizować w trybie zdalnym.

Jedyna taka mapa

Co zatem zrobili uczniowie i uczennice drugiej klasy ZSEiT w Chełmie, że podbili serca komisji konkursowej? W ramach projektu „Szlakiem kultury chełmskich Żydów” przygotowali mapę miasta, w którą wpisali indywidualne losy osób, których historie poznali.

Nawiązali więc kontakt z pochodzącą z Chełma Shlomit Beck i przeprowadzili z nią wywiad na temat historii jej rodziny. Następnie udostępnili go po angielsku i polsku na specjalnej stronie internetowej. Wspólnie ze Shlomit przeszli ulicami Chełma śladami wspomnień i zdjęć archiwalnych potomkini chełmskich Żydów, mieszkającej obecnie w Izraelu.

Postanowili uczcić pamięć dwóch wydarzeń związanych z Zagładą w Chełmie. Podczas uroczystości upamiętniającej rocznicę Marszu Śmierci chełmskich Żydów, uczennice odczytały świadectwa Ocalałych zawarte w „Księdze pamięci Chełma”. Z kolei w rocznicę likwidacji getta w Chełmie, wspólnie z Muzeum Ziemi Chełmskiej, zorganizowali spacer edukacyjny szlakiem chełmskiego getta.

Wszystkie swoje działania dokumentowali i udostępniali. Powstały więc filmy, podkast i galeria zdjęć, które stanowią uzupełnienie przygotowanej przez nich wirtualnej mapy.

Dla edukacji i pamięci

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, w którym chodzi o zapoznanie uczniów z historią Żydów w Polsce. A także z ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. Uczestnicy poznają rolę, jaką Żydzi odgrywali w ich miastach, lokalną historię, która bardzo często nie jest im znana.

Program Szkoła Dialogu rozpoczął się w 2008 roku. Na stronie Forum Dialogu czytamy:

– Na podstawie wieloletniego doświadczenia edukacyjnego, po latach organizowania warsztatów o tolerancji i trudnych pytaniach w dialogu polsko-żydowskim (…) uznaliśmy, że nieznajomość wspólnej historii i wyrosłe przez lata uprzedzenia stanowią najpoważniejszą przeszkodę w dialogu polsko-żydowskim.

Teraz, gdy program Szkoła Dialogu osiągnął ogólnopolską skalę i co roku angażuje około tysiąca uczniów, stał się unikalnym przedsięwzięciem edukacyjnym. Łączy odkrywanie historii, dekonstruuje uprzedzenia, ale też zachęca do zaangażowania w działania w przestrzeni publicznej własnej miejscowości.

Najlepsi w kraju

W 2020 roku do konkursu stanęło 14 szkół, 22 nauczycieli i nauczycielek, 200 uczennic i uczniów z całego kraju. Podjęli się bardzo trudnego zadania poznawania przeszłości swoich miejscowości i realizacji projektu upamiętniającego społeczność żydowską w trybie zdalnym, spowodowanym pandemią.

W ZSEiT w Chełmie projekt zrealizowali uczniowie klas: 2SL-p – Dariusz Karpiński, Oliwia Majewska, Agnieszka Mazurek, Bartłomiej Momot, Amelia Olszewska, Karolina Palińska, Oliwia Szymonik, Weronika Wojciechowska; 2R – Michał Macegoniuk, Michał Mazurek oraz 2T Bartłomiej Stachniuk. Zwycięską drużynę wspomagał cyfrowo uczeń kl. 1T Jakub Sajuk.

Projekt „Szlakiem kultury chełmskich Żydów” jest efektem współpracy młodzieży z pracownikami Muzeum Ziemi Chełmskiej: Dorotą Bidą i Zbigniewem Lubaszewskim.

Koordynatorami działań młodzieży byli nauczyciele: Małgorzata Kołodziejczyk i Krzysztof Pawlik.

Projekt zobaczycie tutaj: https://5fc5351cb356c.site123.me/

Podsumowanie projektu Szkoły Dialogu online 2020 na stronie Forum Dialogu »

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To zrobiły dzieciaki i mój wielki szacunek ale brakuje mi mapki byłego getta chełmskiego nałożonego na aktualny plan miasta. Kiedyś przyjechał pewien Żyd z Ameryki i poprosił mnie na ulicy żebym mu pokazał jak przebiegała granica getta. Wskazałem Pocztowa i odesłałem do synagogi. Przydałaby się taka mapka na necie.
  Tak apropos, wreszcie normalnie chodzi strona chełmski eu.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA