REKLAMA
,
Projekt „Wybierz swoją Europę” Fundacji Schumana w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przedstawiciele Fundacji Schumana odwiedzą w środę (13 marca) Chełm. Spotkają się z uczniami I LO w ramach projektu „Wybieram swoją Europę”.

Reklama

„Mój głos nic nie zmieni” i „Polityka? To nie dla mnie!”. To dwie najczęstsze reakcje młodych wyborców na pytanie o udział w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. O tym dlaczego tak jest i jak możemy to zmienić, pracownicy Fundacji Schumana rozmawiają z młodzieżą ze szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu Wybieram swoją Europę”. W środę (13 marca) odwiedzą I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.

Projekt Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana „Wybieram swoją Europę” to działanie związane z międzynarodową kampanią „Tym razem głosuję”, którą zainicjował Parlament Europejski.  Zarówno kampania, jak i projekt Fundacji, mają na celu budowanie społeczności zaangażowanych obywateli, którzy 26 maja wezmą udział w wyborach i zachęcą do tego innych. Działania w ramach projektu powstały przede wszystkim z myślą o najmłodszych wyborcach, którzy w tym roku po raz pierwszy skorzystają z przywileju głosowania.

To grupa, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Choćby ze względu na to, że w ostatnich wyborach europejskich w 2014 roku zaledwie 17% wyborców w wieku 18 – 24 skorzystało wzięło udział w wyborach europejskich. Jak będzie w tym roku? Według badań Eurobarometru (2018) aż 60% badanych w wieku 18 – 24, twierdzi, że nie weźmie udziału w wyborach do PE ze względu na przekonanie o tym, że „ich głos nic nie zmieni”. 44% badanych nie pójdzie do urn ze względu na niski poziom zaufania do polityki, 43% na brak zainteresowania polityką i wyborami, 36% zaś, ze względu na niedostateczną wiedzę o instytucji Parlamentu.

To bardzo niepokojące dane – mówi Marta Jurczak, koordynatorka projektu. – Nie możemy dopuścić do tego, żeby młodzi świadomie rezygnowali z korzystania ze swojego prawa wyborczego. Aby temu zapobiec, przygotowaliśmy szereg działań skierowanych do młodych wyborców. Zależy nam, aby nie tylko edukować tę grupę o znaczeniu udziału w wyborach, ale i zaangażować ich w działania profrekwencyjne.

W ramach udziału w projekcie uczniowie mogą wziąć udział w zajęciach na temat obszarów Unii Europejskiej i działalności Parlamentu Europejskiego. Istnieje również możliwość zaproszenia na spotkanie do swojej szkoły lub Klubu Europejskiego osoby pracującej w instytucjach UE w Brukseli czy realizacji, przy wsparciu Fundacji, mini kampanii dotyczącej udziału w wyborach. Szkoły lub Kluby, które zrealizują co najmniej dwa działania otrzymają certyfikat udziału w projekcie „Wybieram swoją Europę”, a ich działania będą promowane poprzez media społecznościowe Fundacji i Biura Informacyjne Parlamentu Europejskiego. Dodatkowo, najbardziej aktywne grupy zostaną zaproszone do wzięcia udziału w  Paradzie Schumana 11 maja 2019 w Warszawie.

Więcej na temat projektu znajdziecie na stronie: http://schuman.pl/parada-schumana/projekty-dla-szkol/.

Napisz komentarz
 • @Lucjan M.
  Ale kasa z Unii się zgadza, nie? Lepiej być w unii z Rosją, pożyteczny ruski trolu?

 • A kto to był Schuman?

 • wyglada na to ze Platforma Obywatelska „rekoma” Fundacji Schumana bedzie prowadzila kampanie wyborcza , inaczej mowiac zachodni sponsoring PO w wyborach do PE, szkoda ze Fundacja Schumana nie prowadzila takich akcji w czasie wolnym od wyborow. Mam nadzieje ze nikt nie bedzie trul o wyzszosci ruchow LGTB nad tradycja narodowa, tudziez na dobrodziejstwem masturbacji w wieku 4 -6 lat. Chetnie posluchalbym o demokracji w wydaniu francuskim -czyli to czego Junkers i Timmermans racza nie widziec -czyli jak policja francuska dba o praworzadnosc i demokracje uzywajac gumowych kul i gazu lzawiacego.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA