REKLAMA
,
Przeciw wypaleniu zawodowemu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jak radzić sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym? Nauczyciele chełmskiej ZSZ dowiedzieli się o tym podczas warsztatów zorganizowanych przez Mobilne Centrum Informacji Zawodowej OHP.

Reklama

Wypalenie zawodowe dotyka co raz więcej osób. W najnowszej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych zostało ono oficjalnie uznane za czynnik wpływający na stan zdrowia. Wśród najczęstszych objawów wypalenia zawodowego znajdują się m. in.: chroniczne zmęczenie, kłopoty ze snem, wahania nastroju, zaniżona samoocena, choroby psychosomatyczne i wiele innych. Wypalenie najczęściej dotyka osób pracujących w zawodach silnie związanych z kontaktem z innymi ludźmi.

Przyczyną takiego stanu często bywa chroniczny stres w miejscu pracy oraz nieumiejętność regeneracji sił emocjonalnych, intelektualnych i fizycznych. Stresowi zawodowemu zapobiega dojrzała filozofia zawodowa, świadomość konieczności ciągłego rozwoju i doskonalenia siebie. Istotne jest także nadawanie znaczenia własnej pracy, odczuwanie jej sensu, dystans do przeżywanych trudności oraz pielęgnowanie relacji z innymi.

Grupą zawodową w sposób szczególny zagrożoną zjawiskiem wypalenia zawodowego są nauczyciele. W trosce o dobrostan fizyczny i psychiczny grona pedagogicznego Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Chełmie, 28 listopada, specjalista ds. rozwoju zawodowego OHP w Chełmie,  Ewelina Herda, we współpracy z dyrekcją szkoły, zorganizowała szkolenie dotyczące tej trudnej i ważnej problematyki.

Forma warsztatowa okazała się świetnym sposobem na aktywne uczestnictwo wszystkich słuchaczy. Prowadzący warsztaty – doradcy zawodowi MCIZ OHP – Eliza Mazurek i Karolina Lalka-Sobczuk – w ciekawy sposób omówili sygnały ostrzegawcze i objawy wskazujące na wypalenie.
Na tym nie koniec, na następne spotkanie zaplanowany już został skuteczny trening antystresowy.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA