REKLAMA
,
Przedsiębiorco, pamiętaj o nowych terminach rozliczeń
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jednoosobowe firmy płacą teraz składki do 20. dnia miesiąca. Muszą też pamiętać o złożeniu dokumentów rozliczeniowych. Polski Ład zmienił terminy rozliczeń przedsiębiorców z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Reklama

Terminy płatności składek za styczeń mijają już niebawem. Od tego roku są zmienione.

Przedsiębiorcy, którzy mają osobowość prawną, rozliczają składki i opłacają je do 15. dnia miesiąca. Do 20. dnia miesiąca mają na to czas przedsiębiorcy, którzy nie mają osobowości prawnej, w tym jednoosobowe firmy – wyjaśnia dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju, Zbigniew Wasąg. – W lutym będzie to wyjątkowo 21. dzień miesiąca, bo 20 lutego wypada niedziela.

Comiesięczne dokumenty rozliczeniowe

Kolejna ważna zmiana dotyczy dokumentów rozliczeniowych. Obecnie muszą je składać co miesiąc w ZUS także ci przedsiębiorcy, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenia.
W nowych deklaracjach rozliczeniowych jest miejsce na wpisanie formy opodatkowania i dochodu lub przychodu; czyli danych potrzebnych do ustalenia wysokości składki zdrowotnej.

Jednoosobowe firmy mogą składać dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej, ale serdecznie zachęcamy je do tego, by do rozliczeń wykorzystywały Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Portal ułatwia przygotowanie deklaracji i ich wysyłkę do ZUS przez internet – dodaje dyrektor Wasąg.

Kalkulator składki zdrowotnej

W lutym przedsiębiorcy po raz pierwszy opłacą składkę zdrowotną na nowych zasadach. Ustawa zwana Polskim Ładem uzależniła jej wysokość od formy opodatkowania, z której korzysta prowadzący działalność.

W obliczeniu składki zdrowotnej pomaga kalkulator na stronie zus.pl. Wystarczy w nim wybrać miesiąc rozliczenia i wpisać dane o dochodzie lub przychodzie w zależności od swojej formy opodatkowania – mówi naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów i Korespondencji w Oddziale ZUS w Biłgoraju Anna Pietras-Okoń.

Na podobnej zasadzie kalkulator działa w dokumentach rozliczeniowych w programie Płatnik i ePłatnik.

Żeby ułatwić przedsiębiorcom i księgowym zapoznanie się ze zmianami Polskiego Ładu, ZUS prowadzi internetowe szkolenia i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych. Harmonogram spotkań znajduje się w zakładce „Szkolenia i wydarzenia” na stronie zus.pl.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA