REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Przedsiębiorcy korzystają z “tarczy”
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Prawie 5,4 tys. przedsiębiorców skorzystało ze zwolnienia z opłacania składek za marzec, na terenie działania oddziału ZUS w Biłgoraju. Łączna kwota tych zwolnień to 6,1 mln złotych.

Do 30 kwietnia w całej Polsce ZUS rozpatrzył wnioski o umorzenie składek dla 436 tysięcy przedsiębiorców, na kwotę blisko 591 mln złotych.

Przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek. Będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych w najbliższych dniach – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Płatnicy, którzy nie mają konta na PUE, mogą spodziewać się takiej informacji pocztą.

Zapisy ustawy na rozpatrzenie wniosków o zwolnienie ze składek dają ZUS nawet do 30 dni od złożenia przez przedsiębiorcę dokumentów rozliczeniowych za ostatni miesiąc podlegający zwolnieniu. Jednak Zakład chce je zrealizować szybciej.

Robimy wszystko, żeby pomoc dotarła tam, gdzie jest ona potrzebna. Wiemy jak bardzo jest to ważne dla przedsiębiorców w tych trudnych czasach. Dlatego rozpatrywanie wniosków z tarczy traktujemy priorytetowo – dodaje prof. Uścińska.

Kto korzysta ze zwolnienia?

Zwolnienie ze składek za marzec, kwiecień i maj obejmuje kilka grup przedsiębiorców.
Osoby prowadzące działalność, które opłacają składki tylko za siebie, korzystają ze zwolnienia, jeśli ich przychód nie przekraczał 15 681 zł.
Zwolnienie z całości składek dotyczy też firm, które zgłaszały do ubezpieczeń społecznych do 9 osób oraz spółdzielni socjalnych.

Natomiast z połowy składek zwolnieni są płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń od 10 do 49 osób.

Warunkiem zwolnienia ze składek jest złożenie wniosku. A płatnicy, którzy co miesiąc sami składają do ZUS dokumenty rozliczeniowe, muszą również dostarczyć deklaracje za miesiące zwolnienia ze składek.

 

Małgorzata Korba

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*