Jesteś przedsiębiorcą? Masz zamiar otworzyć firmę w Chełmie? Pomóż miejskim urzędnikom spojrzeć na problemy przedsiębiorców twoimi oczami. Dzisiaj kolejny dzień internetowych konsultacji ws. Nowej Ścieżki Rozwoju.
Miasto Chełm od wielu dni zachęca chełmian do wspólnej pracy nad koncepcją Nowej Ścieżki Rozwoju. Stawką jest 40 mln zł, które możemy zdobyć z Funduszy Norweskich. Tym razem tematem wiodącym jest przedsiębiorczość. Jesteś przedsiębiorcą? Masz zamiar otworzyć firmę w Chełmie? Pomóż więc miejskim urzędnikom spojrzeć na problemy przedsiębiorców przez pryzmat twoich doświadczeń.
Chełm realizuje szereg inicjatyw związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości. Niestety, położenie na wschodzie kraju obarczone jest niskim potencjałem w zakresie przyciągania inwestorów. Dochodzi do tego również problem niewystarczającej ilości terenów inwestycyjnych. W konsekwencji coraz młodsi mieszkańcy miasta wyjeżdżają w poszukiwaniu miejsca, w którym mogliby się zawodowo zrealizować. Z drugiej strony w naszym mieście swoją siedzibę lokuje wiele firm, które świetnie radzą sobie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym – piszą miejscy urzędnicy.
Podczas naszych rozmów z przedsiębiorcami, m.in. podczas spotkań Chełmskiej Rady Przedsiębiorczości, wielokrotnie wskazywano koncepcję Chełma, jako miejsca do tak popularnej w ostatnich miesiącach pracy zdalnej. Nasze miasto jest spokojne, a koszty życia, w porównaniu do dużych aglomeracji, są niskie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest natomiast świadczenie usług dla firm ulokowanych zarówno w Lublinie, Warszawie, jak i – może dziś brzmi to nieco abstrakcyjnie – np. w Nowym Jorku – argumentują w UM.
Jak rozwijać przedsiębiorczość?
– Zaczynamy burzę mózgów, czekamy na Wasze propozycje, które będą stanowiły kompleksowy program wspierania przedsiębiorczości w mieście – zachęcają w magistracie.
To nie koniec
Przypomnijmy, w ramach Nowej Ścieżki Rozwoju Chełma debatowaliśmy już m.in. nad atrakcjami dla turystów, ofertą spędzania wolnego czasu przez chełmian, usprawnieniem obsługi mieszkańców przez Urząd Miastaczy nad koncepcją ratusza jako „serca” NŚR.
Przed nami jeszcze jedna debata na Facebooku:
– 3 sierpnia – „Środowisko” – wspólne opracowanie rozwiązań „eko” dla Zielonego Miasta Chełma jako miasta o wysokich walorach środowiskowych.
Szykują się też bezpośrednie spotkania z mieszkańcami:
– 3-4 sierpnia – konsultacje z Misiem Chełmisiem pod Studnią,
– 11 sierpnia – spotkanie Chełmskiej Rady Przedsiębiorczości i przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu – Urząd Miasta Chełm,
– 13 sierpnia – konsultacje ogólne w Urzędzie Miasta Chełm. Spotkanie konsultacyjne podzielone zostanie na bloki tematyczne, podczas których zostaną przedstawione mieszkańcom poszczególne, dotychczasowe pomysły w blokach – przedsiębiorczość, funkcjonowanie instytucji, turystyka i kultura, aktywizacja mieszkańców (jakość życia), dostępność plus,
– 20-25 sierpnia – spotkania warsztatowe w Urzędzie Miasta Chełm – finalizacja gotowych propozycji.
Poza tym:
– niezależnie od prowadzonych dyskusji, na pomysły związane ze wszystkimi poruszanymi tematami Urząd Miasta Chełm czeka do 7 sierpnia. Każdy mieszkaniec może wziąć czynny udział w tworzeniu katalogu zmian.
Można to zrobić na wiele sposobów:
1. Poprzez wysłanie pomysłu na adres zielonemiasto@umchelm.pl.
2. Poprzez wypełnienie karty pomysłu znajdującej się na stronie www.zielonemiasto.umchelm.pl. Kartę można też wydrukować, wypełnić i dostarczyć ją do UM.
3. Wziąć udział w cyklu gorących dyskusji, które prowadzone są cyklicznie na portalu FB: miastochelm.
4. Wziąć udział w jednym z wydarzeń w formie spotkań i konsultacji społecznych.
5. Można skorzystać z kart pomysłów, które udostępniane są w Urzędzie Miasta, wypełnić i wrzucić do przygotowanej urny.
Wszystkie idee i koncepcje prezentowane są na stronie www w zakładce „Inspiracje„.