REKLAMA
,
Przedsiębiorczość – trudny temat w Chełmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jesteś przedsiębiorcą? Masz zamiar otworzyć firmę w Chełmie? Pomóż miejskim urzędnikom spojrzeć na problemy przedsiębiorców twoimi oczami. Dzisiaj kolejny dzień internetowych konsultacji ws. Nowej Ścieżki Rozwoju.

Reklama

Miasto Chełm od wielu dni zachęca chełmian do wspólnej pracy nad koncepcją Nowej Ścieżki Rozwoju. Stawką jest 40 mln zł, które możemy zdobyć z Funduszy Norweskich. Tym razem tematem wiodącym jest przedsiębiorczość. Jesteś przedsiębiorcą? Masz zamiar otworzyć firmę w Chełmie? Pomóż więc miejskim urzędnikom spojrzeć na problemy przedsiębiorców przez pryzmat twoich doświadczeń.

Chełm realizuje szereg inicjatyw związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości. Niestety, położenie na wschodzie kraju obarczone jest niskim potencjałem w zakresie przyciągania inwestorów. Dochodzi do tego również problem niewystarczającej ilości terenów inwestycyjnych. W konsekwencji coraz młodsi mieszkańcy miasta wyjeżdżają w poszukiwaniu miejsca, w którym mogliby się zawodowo zrealizować. Z drugiej strony w naszym mieście swoją siedzibę lokuje wiele firm, które świetnie radzą sobie zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznympiszą miejscy urzędnicy.
Rozwój techniki sprawił, że dostęp do światowych rynków stał się łatwiejszy. Kluczową rolę odgrywa zatem wiedza, która dobrze spożytkowana może zaowocować powstaniem firm o wysokim potencjale.
Podczas naszych rozmów z przedsiębiorcami, m.in. podczas spotkań Chełmskiej Rady Przedsiębiorczości, wielokrotnie wskazywano koncepcję Chełma, jako miejsca do tak popularnej w ostatnich miesiącach pracy zdalnej. Nasze miasto jest spokojne, a koszty życia, w porównaniu do dużych aglomeracji, są niskie. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii możliwe jest natomiast świadczenie usług dla firm ulokowanych zarówno w Lublinie, Warszawie, jak i – może dziś brzmi to nieco abstrakcyjnie – np. w Nowym Jorku – argumentują w UM.

Jak rozwijać przedsiębiorczość?

Nowa Ścieżka Rozwoju to szansa na stworzenie propozycji rozwoju miasta, które stanie się atrakcyjne dla osób planujących rozpocząć działalność gospodarczą i osób już pracujących w biznesie.
Miejskie propozycje na wsparcie przedsiębiorczości to m.in.:
– budowa systemu wspierającego przedsiębiorców w postaci jednego punktu informacyjnego (dostęp do wiedzy zgromadzonej w instytucjach lokalnych, krajowych i zagranicznych – aktualne informacje o rynkach, trendach, dotacjach, pożyczkach, kooperantach, terenach inwestycyjnych, ofertach handlowych),
– wdrożenie systemu wizyt, spotkań, szkoleń dla lokalnych przedsiębiorców,
– promocja lokalnych przedsiębiorstw,
– zwiększenie adaptacyjności szkolnictwa do lokalnych warunków pracy,
– wykorzystanie trendów związanych z mobilnością pracowników i pracą zdalną,
– kompleksowa promocja gospodarcza miasta w kraju i poza jego granicami,
– budowa potencjału miasta wynikającego z jego transgranicznego położenia,
– wdrożenie systemu staży i praktyk w lokalnych firmach,
– wspieranie sektora kreatywnego i wspieranie działań proinnowacyjnych,
– budowa profesjonalnego portalu gospodarczego miasta.
Realizacja części tych zadań już się rozpoczęła, np. poprzez budowę Chełmskiego Centrum Aktywności Gospodarczej.
Zaczynamy burzę mózgów, czekamy na Wasze propozycje, które będą stanowiły kompleksowy program wspierania przedsiębiorczości w mieście – zachęcają w magistracie.
Swoje pomysły możecie zamieszczać w komentarzach na stronie Miasto Chełm.

To nie koniec

Przypomnijmy, w ramach Nowej Ścieżki Rozwoju Chełma debatowaliśmy już m.in. nad atrakcjami dla turystów, ofertą spędzania wolnego czasu przez chełmian, usprawnieniem obsługi mieszkańców przez Urząd Miastaczy nad koncepcją ratusza jako „serca” NŚR.

Przed nami jeszcze jedna debata na Facebooku:
– 3 sierpnia – „Środowisko” – wspólne opracowanie rozwiązań „eko” dla Zielonego Miasta Chełma jako miasta o wysokich walorach środowiskowych.

Szykują się też  bezpośrednie spotkania z mieszkańcami:
– 3-4 sierpnia – konsultacje z Misiem Chełmisiem pod Studnią,
– 11 sierpnia – spotkanie Chełmskiej Rady Przedsiębiorczości i przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu – Urząd Miasta Chełm,
– 13 sierpnia – konsultacje ogólne w Urzędzie Miasta Chełm. Spotkanie konsultacyjne podzielone zostanie na bloki tematyczne, podczas których zostaną przedstawione mieszkańcom poszczególne, dotychczasowe pomysły w blokach – przedsiębiorczość, funkcjonowanie instytucji, turystyka i kultura, aktywizacja mieszkańców (jakość życia), dostępność plus,
– 20-25 sierpnia – spotkania warsztatowe w Urzędzie Miasta Chełm – finalizacja gotowych propozycji.

Poza tym:
– niezależnie od prowadzonych dyskusji, na pomysły związane ze wszystkimi poruszanymi tematami Urząd Miasta Chełm czeka do 7 sierpnia. Każdy mieszkaniec może wziąć czynny udział w tworzeniu katalogu zmian.

Można to zrobić na wiele sposobów:

1. Poprzez wysłanie pomysłu na adres zielonemiasto@umchelm.pl.
2. Poprzez wypełnienie karty pomysłu znajdującej się na stronie www.zielonemiasto.umchelm.pl. Kartę można też wydrukować, wypełnić i dostarczyć ją do UM.
3. Wziąć udział w cyklu gorących dyskusji, które prowadzone są cyklicznie na portalu FB: miastochelm.
4. Wziąć udział w jednym z wydarzeń w formie spotkań i konsultacji społecznych.
5. Można skorzystać z kart pomysłów, które udostępniane są w Urzędzie Miasta, wypełnić i wrzucić do przygotowanej urny.

Wszystkie idee i koncepcje prezentowane są na stronie www w zakładce „Inspiracje„.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA