REKLAMA
,
Przekaż 1% hospicjum
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmskie hospicjum domowe prosi o 1 procent podatku. Przy okazji pomoże wypełnić PIT.

Reklama

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1% swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu ośrodkowi.

Wszystkim, którzy się na to zdecydują stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT.

Nie chcesz sam wypełniać zeznania podatkowego, ale chcesz wesprzeć swoim 1% naszych podopiecznych? Zgłoś się do nas. Wypełnimy deklarację za ciebie – zachęcają w stowarzyszeniu.

Do końca kwietnia dwa razy w tygodniu: poniedziałek (16.00-18.00) i piątek (15.00- 16.30) w siedzibie biura stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, II piętro, wejście od pl. Kupieckiego), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1% chełmskiemu hospicjum lub też innej organizacji pożytku publicznego.

W tym roku w akcję włączyła się ponownie parafia p.w. Rozesłania Św. Apostołów. Tutaj, również w każdy poniedziałek w godz. 15.00-17.00, w jednej z sal parafialnych na podatników będzie czekała kolejna księgowa, która pomoże wypełnić roczne zeznanie podatkowe w zamian za przekazanie 1 % na hospicjum.

– Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – mówi Maria Koguciuk księgowa.  – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego, musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, bądź też innej organizacji pożytku publicznego, wyręczymy go w tym.

Ci, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT również mogą przekazać 1 % podatku chełmskiemu hospicjum. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na co zostaną przeznaczone pieniądze?

Pozwolą skuteczniej pomagać podopiecznym hospicjum. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny, który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum. Celem stowarzyszenia jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej i chorym przewlekle oraz ich rodzinom.

Obecnie hospicjum opiekuje się w domach 25 chorymi. Za pozyskane w ostatnim roku fundusze z 1 % kupione zostały różne artykuły medyczne i sprzęt: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z wypożyczalni udostępniany jest chorym bezpłatnie.

– Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes Tadeusz Boniecki apelując jednocześnie, by w tym roku również podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.

W Stowarzyszeniu mają nadzieję, że w tym roku uda się pozyskać działkę na budowę Hospicjum Stacjonarnego im. ks. kan. K. Malinowskiego. Będzie ono uzupełnieniem Hospicjum Domowego. W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki, a jest ona bardzo potrzebna.

Nie mamy kontraktu z NFZ – dodaje Boniecki ale dzięki środkom pozyskanym z 1% nasza opieka medyczna jest całkowicie bezpłatna i możemy służyć pomocą chorym nie tylko z miasta Chełm, lecz i gmin powiatu chełmskiego.

Bardzo potrzebną formą działalności stowarzyszenia są też bezpłatne grupy wsparcia dla osób w żałobie i dla osób po chorobie nowotworowej.

Przekazanie 1% nic nie kosztuje. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego trafiło prawie 102 tysiące złotych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA