Chełmskie hospicjum domowe prosi o 1 procent podatku. Przy okazji pomoże wypełnić PIT.
Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1% swojego podatku można przekazać właśnie chełmskiemu ośrodkowi.
Wszystkim, którzy się na to zdecydują stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT.
– Nie chcesz sam wypełniać zeznania podatkowego, ale chcesz wesprzeć swoim 1% naszych podopiecznych? Zgłoś się do nas. Wypełnimy deklarację za ciebie – zachęcają w stowarzyszeniu.
Do końca kwietnia dwa razy w tygodniu: poniedziałek (16.00-18.00) i piątek (15.00- 16.30) w siedzibie biura stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, II piętro, wejście od pl. Kupieckiego), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1% chełmskiemu hospicjum lub też innej organizacji pożytku publicznego.
W tym roku w akcję włączyła się ponownie parafia p.w. Rozesłania Św. Apostołów. Tutaj, również w każdy poniedziałek w godz. 15.00-17.00, w jednej z sal parafialnych na podatników będzie czekała kolejna księgowa, która pomoże wypełnić roczne zeznanie podatkowe w zamian za przekazanie 1 % na hospicjum.
– Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – mówi Maria Koguciuk księgowa. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1% podatku na cele organizacji pożytku publicznego, musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1% właśnie chełmskiemu hospicjum, bądź też innej organizacji pożytku publicznego, wyręczymy go w tym.
Ci, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT również mogą przekazać 1 % podatku chełmskiemu hospicjum. Aby to zrobić wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Na co zostaną przeznaczone pieniądze?
Pozwolą skuteczniej pomagać podopiecznym hospicjum. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny, który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarka, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum. Celem stowarzyszenia jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby – głównie nowotworowej i chorym przewlekle oraz ich rodzinom.
Obecnie hospicjum opiekuje się w domach 25 chorymi. Za pozyskane w ostatnim roku fundusze z 1 % kupione zostały różne artykuły medyczne i sprzęt: łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z wypożyczalni udostępniany jest chorym bezpłatnie.
– Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi prezes Tadeusz Boniecki apelując jednocześnie, by w tym roku również podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.
W Stowarzyszeniu mają nadzieję, że w tym roku uda się pozyskać działkę na budowę Hospicjum Stacjonarnego im. ks. kan. K. Malinowskiego. Będzie ono uzupełnieniem Hospicjum Domowego. W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki, a jest ona bardzo potrzebna.
– Nie mamy kontraktu z NFZ – dodaje Boniecki – ale dzięki środkom pozyskanym z 1% nasza opieka medyczna jest całkowicie bezpłatna i możemy służyć pomocą chorym nie tylko z miasta Chełm, lecz i gmin powiatu chełmskiego.
Bardzo potrzebną formą działalności stowarzyszenia są też bezpłatne grupy wsparcia dla osób w żałobie i dla osób po chorobie nowotworowej.
Przekazanie 1% nic nie kosztuje. Po prostu kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku z tego tytułu na konto Hospicjum Domowego trafiło prawie 102 tysiące złotych.