REKLAMA
,
Przekaż 1 procent hospicjum
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Możesz wesprzeć chełmskie hospicjum oddając na jego rzecz 1 % swojego podatku. W zamian możesz liczyć na pomoc w wypełnieniu PIT.

Reklama

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie ma status organizacji pożytku publicznego. A to oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem, 1 % swojego podatku można przekazać właśnie na działalność chełmskiego hospicjum.

Wszystkim, którzy się na to zdecydują, stowarzyszenie proponuje pomoc przy wypełnieniu PIT. 

Do końca kwietnia w każdy poniedziałek, w godzinach 16:00-18:00, w nowej siedzibie stowarzyszenia przy ul. Starościńskiej 4A (budynek Estrady Dziecięcej), na podatników czekać będzie księgowa. Pomoże i doradzi bezpłatnie każdemu, kto zdecyduje się przekazać 1 %  chełmskiemu hospicjum.
Odwiedzający biuro muszą pamiętać o maseczkach i dezynfekcji rąk przed wejściem. Powinni też zabrać własny długopis.

Zapraszamy również emerytów i rencistów. Otrzymują oni PIT za dany rok podatkowy z ZUS. To sprawia, że nie muszą samodzielnie składać deklaracji podatkowej – mówi Justyna Pietrzyk, rzecznik prasowy hospicjum. – Wielu z nich zastanawia się, czy w tej sytuacji oni także mogą przekazać swój jeden procent OPP. Oczywiście mogą to zrobić. Jeśli emeryt chce przekazać 1 % podatku na cele organizacji pożytku publicznego, musi się jednak samodzielnie rozliczyć z fiskusem. Ale jeśli zdecyduje się przekazać 1 % właśnie chełmskiemu hospicjum, wyręczymy go w tym – zapewnia rzecznik.

Stowarzyszenie zachęca wszystkich do przekazania 1 % podatku hospicjum. Aby to zrobić, wystarczy wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie i nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1 % podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Na co pójdą przekazane pieniądze?

Głównie na opiekę medyczną nad chorymi na nowotwory. Zebrane środki pozwolą skuteczniej pomagać podopiecznym. Chorymi w domach zajmuje się zespół hospicyjny, który tworzą: lekarz opieki paliatywnej, pielęgniarki, fizjoterapeuta, psycholog. W miarę potrzeb stałą pomocą służy również prawnik, pracownik socjalny i kapelan hospicjum.

Celem hospicjum jest niesienie pomocy chorym znajdującym się w terminalnej fazie choroby, głównie nowotworowej i chorym przewlekle oraz ich rodzinom. Pomimo trwającej pandemii, w domach, przy zastosowaniu szczególnych środków ochrony osobistej, pod opieką stowarzyszenia jest obecnie 20 chorych.

W ubiegłym roku znaczną część z pozyskanych środków hospicjum przeznaczyło na zakup artykułów medycznych, a także na sprzęt, np. łóżka rehabilitacyjne, wózki, chodziki, koncentratory tlenu. Sprzęt z wypożyczalni udostępniany jest bezpłatnie chorym będącym pod opieką hospicjum.

Gdy ktoś ma w rodzinie osobę chorą, to wszystkie oszczędności pochłania jego leczenie. Rozumiemy taką sytuację i dlatego sprzęt rehabilitacyjny wypożyczamy bezpłatnie – mówi Tadeusz Boniecki, prezes stowarzyszenia i apeluje jednocześnie, by w tym roku również podczas rozliczeń podatnicy pamiętali o hospicjum. – Chcę przypomnieć, że za opiekę medyczną i wszelkie zabiegi rodzina chorego nie płaci.

Będzie hospicjum stacjonarne

W tym roku środki uzyskane z 1 % stowarzyszenie zamierza przeznaczyć m.in. na prace przygotowawcze związane z budową w Nowinach  hospicjum stacjonarnego, domu opieki długoterminowej i domu opieki wyręczającej. To będzie uzupełnienie funkcjonującego już 12. rok hospicjum domowego.

W mieście i powiecie chełmskim nie ma jeszcze takiej placówki. A jest bardzo potrzebna zważywszy, że społeczeństwo się starzeje i przybywa osób z ciężkimi chorobami. Coraz częściej zdarza się, że rodzina – z różnych powodów – nie jest w stanie w domu samodzielnie opiekować się chorym. By więc zapewnić choremu godne życie, potrzebne jest stacjonarne hospicjum z pełną i fachową kadrą medyczną.

Jako Hospicjum Domowe im. ks. kan. K. Malinowskiego, nie jesteśmy w stanie sami podołać finansowo tak dużej inwestycji – dodaje Boniecki. – Dlatego też prosimy wszystkich o wsparcie, choćby poprzez przekazanie tzw. jednego procenta. Niech ten planowany przez nas dom opieki hospicyjnej wraz z obiektami towarzyszącymi, będzie także darem serca i pamiątką od wszystkich chełmian dla ludzi potrzebujących wsparcia na czas choroby i starości. Przekazanie 1 % podatku może być taką cegiełką od serca przybliżającą drogę do realizacji tego niezbędnego społecznie dzieła.

Obecnie dobiegają końca prace nad projektem architektonicznym. A kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. 

Nie mamy kontraktu z NFZ, ale dzięki środkom pozyskanym z 1 % nasza opieka medyczna jest całkowicie bezpłatna i możemy służyć pomocą chorym nie tylko z miasta Chełm, lecz i gmin powiatu chełmskiego – podsumowuje prezes Boniecki.

Stowarzyszenie Hospicjum im. ks. kan. K. Malinowskiego prowadzi też dwie bezpłatne grupy wsparcia: dla będących w żałobie i po chorobie nowotworowej. W czasie pandemii spotkania odbywają się w znacznym stopniu przez Internet oraz telefonicznie.

Przekazanie 1 % nic nie kosztuje. Po prostu kwota odpowiadająca 1 % naszego podatku zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego. W ubiegłym roku z tego tytułu na konto chełmskiego hospicjum trafiło prawie 115 tysięcy złotych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA