REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Przepuszczajcie autobusy
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

“Proszę, ustąp mi pierwszeństwa” to hasło akcji informacyjnej, którą uruchomia Miasto Chełm i Chełmskie Linie Autobusowe. Sprawdź, o co chodzi.

“Proszę, ustąp mi pierwszeństwa” to akcja informacyjna zainicjowana przez Urząd Miasta Chełm oraz Spółkę Chełmskie Linie Autobusowe. Jej celem jest zwrócenie większej uwagi kierowców na miejskie autobusy, które niejednokrotnie mają problem z ponownym włączeniem się do ruchu.
 
Pojazdy Chełmskich Linii Autobusowych zostały wyposażone w naklejki. Mają one przypominać innym uczestnikom ruchu drogowego, że autobus wyjeżdżający z zatoczki i sygnalizujący ten zamiar kierunkowskazem, jest uprzywilejowany względem pozostałych pojazdów.
 
– Postanowiliśmy zainicjować akcję, która ma przypominać uczestnikom ruchu drogowego o stosowaniu się do obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim o tym, że powinniśmy zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo – podkreśla Dominik Wasiluk, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Dróg i Transportu UM Chełm. – Chodzi nam również o dobro pasażerów komunikacji miejskiej, która w najbliższym czasie przejdzie w Chełmie gruntowną modernizację. Wiadomo bowiem, że autobus, który sprawnie włącza się do ruchu, dojeżdża do celu punktualnie – dodaje.
 
Chełmskie Linie Autobusowe prowadzą statystyki dotyczące niebezpiecznych sytuacji związanych z nieustąpieniem kierowcy autobusu pierwszeństwa przy wyjeździe z zatoczki.
 
Takie sytuacje generują niepotrzebne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – mówi Artur Mazurek, kierownik działu eksploatacji Chełmskich Linii Autobusowych. – Właśnie dlatego, za pośrednictwem naklejek umieszczonych na autobusach, apelujemy do kierowców, by zwrócili uwagę na włączające się do ruchu pojazdy komunikacji miejskiej – podkreśla.
 
O słuszności prowadzonej akcji przekonany jest również Mariusz Ostrowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie.
 
Przy dużym natężeniu ruchu każdy kierowca powinien wykazać się większą uprzejmością. W przypadku autobusów włączających się do ruchu jest to natomiast konieczność – mówi.
 
Obecnie ulicami Chełma jeździ 20 autobusów wyposażonych w specjalne naklejki.
 
Zgodnie z art. 18 ustawy prawo o ruchu drogowym kierujący pojazdem, zbliżając się do oznaczonego przystanku autobusowego na obszarze zabudowanym, jest obowiązany zmniejszyć prędkość, a w razie potrzeby zatrzymać się, aby umożliwić kierującemu autobusem włączenie się do ruchu, jeżeli kierujący takim pojazdem sygnalizuje kierunkowskazem zamiar zmiany pasa ruchu lub wjechania z zatoki na jezdnię.
 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • popieram tą akcję

  No votes yet.
  Please wait...
 • Kultura za kulture….autobusiarze niech wiec jezdza po miescie choc 40 45 na godzine a nie jak teraz 25 30 bo to ludzi doprowadza do szału! Nigdzie nie jezdzi sie z taka predkoscia! Zacznijcie normalnie jezdzic a ludzie nie beda sie spieszyc by was wyprzedzic bo jazda za wami to KOSZMAR!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Babciom się w głowach kręci powyżej 30 km/h. ?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *