REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Przerzucali ludzi przez granicę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zatrzymano 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalnym przemytem ludzi z Wietnamu do UE.

Reklama
Zorganizowana grupa przestępcza działała w okresie od 19 maja 2016 roku do 22 sierpnia 2017 roku w Warszawie, w Kaliszu oraz w innych miejscowościach na terenie kraju, ale także w Rosji, Litwie, Łotwie, Białorusi i Ukrainie.  Grupą kierowali dwaj obywatele Wietnamu, natomiast w jej skład wchodzili zarówno Polacy, jak i Wietnamczycy. Takie ustalenia poczynili funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG podczas śledztwa prowadzonego pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.
Jak wynika z przedstawionych w tej sprawie zarzutów, członkowie grupy przestępczej zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy państwowej RP dla  łącznie ponad 100 nielegalnych migrantów – obywateli Wietnamu. Przerzuty odbywały się z Wietnamu poprzez Rosję, Białoruś, Łotwę, Litwę, Białoruś lub Ukrainę do Polski, a następnie z terytorium Polski do Niemiec, Francji i Belgii.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą o charakterze międzynarodowym i udziału w tej grupie oraz organizowania przekraczania – wbrew przepisom – granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze. Prokurator, po przeprowadzeniu czynności procesowych, w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, z uwagi na uzasadnioną obawę ukrywania się i ucieczki, obawę matactwa i grożące podejrzanym surowe kary, skierował wobec 5 osób wnioski do Sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.
Wobec dwojga podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach po 30 tys. zł, dozorów Policji i zakazów opuszczania kraju połączonych z zatrzymaniem paszportów.

Za zarzucane podejrzanym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się dalszych zatrzymań w tej sprawie.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama