Masz problem z dotarciem do Urzędu Miasta? Zaproś Mobilnego Urzędnika do siebie! Chełm właśnie rozpoczął testowanie obsługi mieszkańców poza siedzibą urzędu. Jak to działa?
To możliwość adresowana do chełmian, którzy mają ograniczenia w poruszaniu się. Nie są zatem w stanie samodzielnie dotrzeć ze swoimi sprawami do Urzędu Miasta Chełm, a nie korzystają też z dobrodziejstw komunikacji internetowej. To z myślą o nich chełmski ratusz rozpoczął właśnie testowanie usługi Mobilny Urzędnik. Polega ona na bezpłatnej obsłudze mieszkańców poza siedzibą urzędu.
Jak skorzystać z usługi?
Wystarczy zadzwonić na nr tel.: 82 564 31 92. Telefon będzie dostępny od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00-13:00.
Natomiast wizyty Mobilny Urzędnik będzie składał we wtorki i czwartki, w godzinach 10:00-14:00.
– To udogodnienie wprowadzane jest z myślą o mieszkańcach. Mam nadzieję, że będzie praktycznym narzędziem poprawiającym dostępność urzędu miasta dla tych interesantów, którzy z różnych względów byli dotychczas wykluczeni z możliwości bezpośredniego kontaktu z urzędnikiem – mówi Monika Rycko, Pełnomocnik Osób Niepełnosprawnych w UM Chełm.
Kto zatem może przetestować to rozwiązanie?
Jest ono kierowane przede wszystkim do osób z orzeczoną niepełnosprawnością, a także osłabionych chorobami, z czasowym lub trwałym ograniczeniem możliwości poruszania się. Po Mobilnego Urzędnika śmiało mogą też dzwonić seniorzy w wieku 65+.
Poza tym grupa ta obejmuje osoby zależne 15+, opiekunów faktycznych osób zależnych, opiekunów z pieczy zastępczej.
Jakie sprawy załatwimy z Mobilnym Urzędnikiem?
Zakres spraw obejmuje działalność:
- Departamentu Komunalnego – wynajęcie lokalu wchodzącego w skład publicznego zasobu Miasta Chełm; zgłoszenie zamiaru przystąpienia do wycinki drzew lub krzewów; składanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami;
- Departamentu Finansów – spisanie protokołu o stanie majątkowym, w związku ze złożeniem wniosku o udzielenie ulgi; wypełnienie informacji/deklaracji w sprawie podatku na przyjmowanie informacji/deklaracji w sprawie podatku;
- Departament Spraw Obywatelskich – zgłoszenie sprzedaży pojazdu; zgłoszenie wyrejestrowania pojazdu; złożenie wniosku o Kartę Dużej Rodziny; złożenie wniosku o Chełmską Kartę 3+;
- Departament Geodezji, Kartografii, Nieruchomości, Architektury i Budownictwa – podział nieruchomości; ustalenie numeru porządkowego nieruchomości; przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; wniosek o zastosowanie bonifikaty od jednorazowej opłaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; windykacja opłat z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Miasta Chełm/Skarbu Państwa; zwrot nadpłaty z tytułu opłat użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej stanowiącej własność Miasta Chełm/Skarbu Państwa; zawarcie umowy dzierżawy; rezygnacja z dzierżawy; ustalenie odszkodowania za nieruchomości zajęte z mocy prawa pod drogi publiczne; wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Chełm; wniosek o wydanie zaświadczenia o rewitalizacji; wydanie wypisów i wyrysów z rejestru ewidencji gruntów; udostępnienie materiałów geodezyjnych i kartograficznych z zasobu Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej; udostępnienie materiałów geodezyjnych i kartograficznych ze zbioru danych Referatu Ewidencji Gruntów i Budynków;
- Urząd Stanu Cywilnego/Biuro Ewidencji Ludności – przyjęcie wniosku i wydanie dowodu osobistego; zgłoszenie utraty dowodu osobistego; przyjęcie wniosku i dostarczenie odpisu z akt stanu cywilnego.
***
Usługa jest realizowana na podstawie porozumienia o współpracy (testowanie modelu „mobilny urzędnik”) pomiędzy Fundacją Partycypacji Społecznej z siedzibą w Poznaniu, a Urzędem Miasta Chełm.