REKLAMA
,
Przez granicę także pieszo
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Granicę w Dorohusku ukraińscy uchodźcy mogą przekraczać także pieszo. Decyzja o otwarciu ruchu pieszego dotyczy zresztą wszystkich przejść granicznych między Polską a Ukrainą.

Reklama

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował, że każdy, kto zdecyduje się przekroczyć granicę z Ukrainy do Polski pieszo, będzie odprawiony. Wcześniej ruch pieszy odprawiano tylko w Medyce.

To duże ułatwienie dla uchodźców, wśród których są przeważnie kobiety i dzieci. Jak opowiadają, do granicy dojechały z mężami lub ojcami. Dalej ruszyły na piechotę, bo mężczyźni w wieku poborowym nie mogą opuszczać kraju. Tu musiały czekać „na okazję”, że ktoś zgodzi się zabrać je do jakiegoś pojazdu. Oczekiwanie trwało często kilkanaście-kilnadziesiąt godzin. Tymczasem temperatury nocą spadają, a ludzie nie są na to przygotowani, nie mają zapasów wody, jedzenia ani koców. Uciekają z jedną walizką.

Decyzją Komendanta Głównego Straży Granicznej doraźnie wprowadzono odprawę ruchu pieszego na wszystkich drogowych przejściach granicznych z Ukrainą. Dodatkowo, w związku konfliktem zbrojnym, osoby przekraczające granicę z terytorium Ukrainy nie muszą odbywać kwarantanny ani okazywać negatywnego wyniku testu na SARS-CoV2.

W piątek (25 lutego) do Polski wjechało z Ukrainy ponad 47 tysięcy osób – podaje Straż Graniczna. Po tym, jak Rosja zaatakowała 24 lutego Ukrainę, w Polsce uruchomiono plan pomocy dla uchodźców. Jeszcze w czwartek zaczęły działać punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej, m.in. w Dorohusku. Ruszyły zbiórki pieniędzy, żywności i odzieży.

W akcję pomocy sąsiadom angażują się nie tylko służby naszego państwa, ale także organizacje pozarządowe, prywatne osoby i firmy. Ludzie oferują uchodźcom bezpłatny transport, noclegi, miejsca pracy.

Liczy się każdy gest! 

Foto: przejście graniczne w Medyce, autor: Paweł Dubiel, nowiny24

 

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA