REKLAMA
,
Przystanek Teatr: „Nie ma zapotrzebowania!”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie ma zapotrzebowania- odpowiedział pan  dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej na  moje pytanie o to, dlaczego w czytelni  brak  czasopism teatralnych. Zdziwił się przy tym bardzo i oznajmił, że jestem pierwszą osobą , która o to pyta. Może i pierwszą, ale interweniowałam w tej sprawie  już kilka razy- jak widać bez skutku.

Kto by się tam  zresztą przejmował prośbami czytelnika, który ma tak ekstrawaganckie  potrzeby w dziedzinie kultury? Na swoje usprawiedliwienie dodam, że miałam prawo przypuszczać, iż w  tak  pięknej i nowoczesnej bibliotece znajdę ”Teatr”czy ”Didaskalia”. Miałam prawo przypuszczać, że w mieście  kilku szkół wyższych, rozbudowanej sieci szkół średnich i instytucji zajmujących się kulturą będzie zapotrzebowanie  chociaż  na jeden numer ”Dialogu”. Okazuje się, że jednak nie ma, a jeśli by nawet było, to i tak nie ma  pieniędzy na tak niepotrzebne nikomu czasopisma..

Reklama

Nikt na to nie przyjdzie – skwitował moją propozycję zaproszenia do Chełmskiego Domu Kultury Teatru Provisorium pracownik tej instytucji. W myśl takiej  logiki lepiej sprowadzać spektakle  typu ”Złodziej”, ”Wszystko przez judasza”, ”Pół na pół”, ”Czy jest na sali lekarz”z udziałem gwiazd i gwiazdeczek  telewizyjnych, niż zawracać sobie głowę jakimś poważniejszym repertuarem.

Wiadomo przecież, że e najlepiej sprzedają się farsy i komedie – nawet wtedy, gdy za taką zabawę trzeba zapłacić ok.100 zł.

Trochę sobie żartuję, ale sprawa śmieszna nie jest. Oferta teatralna ChDK -u jest tak jednorodna, że aż mdli. Raz jeszcze zapytam: gdzie propozycje dla bardziej wymagającej widowni? Gdzie oferta skierowana do młodzieży i tych osób , których po prostu nie stać na tak drogie bilet? Publiczność, wbrew pozorom, docenia poważne tematy i śmiało można podnieść poprzeczkę teatralnej rozmowy. Szkoda czasu  na błahe tematy, warto postawić na te, które wywołają dyskusję  o ważnych dla nas sprawach.

Jeśli nawet  założylibyśmy, że nie ma zapotrzebowania na czasopisma teatralne i ambitny teatr, to na miejscu pracowników wymienionych  wyżej instytucji zaczęłabym się mocno  nad tym faktem zastanawiać . Oni natomiast pozostają w błogim zadowoleniu, nie mając sobie nic do zarzucenia, a  przecież  w program instytucji  w których są zatrudnieni,  wpisana jest też edukacja kulturalna.

To, że spektakl teatru alternatywnego nie spotkał się z zainteresowaniem, nie jest tylko winą odbiorców. A może by tak o  tych odbiorców  zadbać, wyjść z ofertą edukacyjną, nawiązać kontakt ze szkołami i uczelniami, zakupić do biblioteki czasopisma teatralne, a wtedy – po latach – można oczekiwać pożądanych zmian.  Ale kto by tam czekał!

Widocznie już do końca  świata jesteśmy skazani na Mayday!

 

                                                                                                       Elżbieta Pietrzykowska

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • 25 marca w Chełmskiej Bibliotece Publicznej będzie organizowane wydarzenie, na którym można zobaczyć projekcję spektaklu „Humani”, a po spektaklu podyskutować o rzeczach ważnych 😉

  No votes yet.
  Please wait...
 • Już niedługo w Chełmie Teatr Terminus A Quo z Nowej Soli. Teatr, który od 40 lat gra na Polskich scenach. W tamtym roku grali fantastyczny spektakl, ale niestety ludzi nie było, Łącznie z autorką tego postu. A pod koniec czerwca świetna uczta w postaci Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Alternatywnych „Hesperia”. Różnorodność jest tylko mało kto przychodzi na inne spektakle.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prosta sprawa: w sklepach geesu na wsiach nie ma ostryg i krewetek bo ludzie kupują kaszankę, w Chełmie nie ma ambitnego teatru bo widzowie wolą Zenka Martyniuka.

  No votes yet.
  Please wait...
  • niesluchamdiscopolo

   A kto to jest Zenek Martyniuk ??

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA