REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Przyszła zima. Sprawdź, gdzie szukać pomocy
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

I mamy zimę. Choć maluje nam zachwycające krajobrazy, kojarzy się z zimowymi sportami i świętami, to niesie też ze sobą mnóstwo utrudnień. Sprawdź, gdzie w Chełmie można dzwonić i szukać pomocy.

Reklama
Utrzymaniem dróg w Chełmie zajmuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Firma udostępnia specjalny telefon alarmowy pod numerem 608 016 452, gdzie można zgłaszać wszelkie uwagi i potrzeby z tym związane. Telefon działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-21 (dotyczy także dni świątecznych).
 
Kto nie lubi rozmawiać, a woli pisać, ma w tym roku możliwość przesłania zgłoszeń drogą elektroniczną na adres: akcja.zima@mpgk.chelm.pl.
 

Są maszyny i materiały

Jak informuje Damian Zieliński z gabinetu Prezydenta Miasta Chełm, obecnie MPGK ma na potrzeby oczyszczania zimowego ponad 20 pojazdów specjalistycznych i sprzętów odśnieżnych, w tym: pługi samochodowe, pługopiaskarki, solarko-piaskarki, posypywarki, posypywarko-solarki oraz koparki, wywrotki i odśnieżarki spalinowe.
 
Spółka zabezpieczyła też odpowiednią ilość materiałów, m.in.: piach gruboziarnisty – 800 ton, sól drogowa z antyzbrylaczem 200 ton, płynne środki chemiczne 40 000 litrów. Przedsiębiorstwo podpisało umowy na sukcesywną dostawę tych materiałów, adekwatnie do potrzeb, bez konieczności finansowania zapasów.
 
Podejmowane działania mają na celu łagodzenie skutków zimy w mieście, a nie ich całkowitą likwidację. Należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu ostrożności i dostosowanie podejmowanych działań do panujących warunków atmosferycznych – podkreśla Zieliński.
Z prośbą do mieszkańców zwraca się również Przedsiębiorstwo Usług Mieszkaniowych. Pracownicy proszą, by mieszkańcy parkowali swoje pojazdy w miejscach umożliwiających wykonanie czynności porządkowych. Spółka, w przypadku intensywnych opadów śniegu, będzie bowiem odśnieżać drogi dojazdowe do budynków oraz miejsc składowania odpadów.
 

W sytuacjach wyjątkowych

należy dzwonić na poniższe numery alarmowe:
 • Centrala MPGK Sp. z o.o. 82 563 14 61 do 63
 • Zakład Oczyszcza Miasta 82 565 60 05, 82 565-44-93, fax 565 62 67
 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji 82 565 20 80 i 994
 • Policja 997 lub 112
 • Straż Miejska 986, 82 565 30 04
 • Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
 • Straż pożarna 998 lub 112
 • Pogotowie gazowe 992
 • Pogotowie elektryczne 991
 • Pogotowie drogowe 981
 

Dla samotnych i bezdomnych

 
W okresie nasilenia mrozów, pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Straży Miejskiej monitorować będą sytuację osób bezdomnych oraz dostarczać ciepłą odzież, herbatę lub ciepłe posiłki. Potrzebujący dostaną też środki ochronne – maseczki i środki do dezynfekcji.
 
W ramach stałych codziennych patroli funkcjonariusze chełmskiej Straży Miejskiej sprawdzają miejsca możliwego przebywania osób zagrożonych zamarznięciem, m.in. ogródki działkowe, komory ciepłownicze, pustostany, itp.
 
Bezdomni umieszczani są w dwóch chełmskich schroniskach prowadzonych przez Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Pomocy Bliźniemu MARKOT w Chełmie przy ul. Kąpieliskowej 28 oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie przy ul. Wołyńskiej 69. Warunkiem przyjęcia jest trzeźwość oraz wykonany test na COVID-19.
Natomiast osoby nietrzeźwe, przebywające na ulicach w sposób zagrażający ich zdrowiu i życiu dowożone są do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym oraz do Izby Przyjęć szpitala, bądź do ewentualnego miejsca zamieszkania.
 
Zimą wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na bezdomnych, samotnych, niepełnosprawnych i starszych. Jeden telefon może uratować komuś życie. Możemy zgłosić miejsce przebywania bezdomnych oraz inne przypadki, w których widoczna jest potrzeba udzielania schronienia, odzieży lub ciepłego posiłku.
 
Takie zgłoszenia kierujemy do:
 • Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Chełmie tel. 82 565 82 59 lub 564 22 50
 • Straży Miejskiej w Chełmie tel. 986, 82 564 96 60
 • całodobowy bezpłatny numer 987
 • Policję 997 lub 112

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama