REKLAMA
,
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Spore emocje Czytelników wzbudziła informacja o zamiarze zakupu terenu dworca autobusowego przez miejski samorząd. Pomysł prawie wszystkim się podoba. Nadal jednak zastanawiamy się co w tym miejscu powstanie.

Reklama

Większość uczestników dyskusji na naszym fanpage nie ma wątpliwości – dobrze się stanie jeśli miasto teren wykupi i odpowiednio go zagospodaruje. To powinna być wizytówka Chełma. Przyszłość dworca budzi emocje. Trudno więc się dziwić, że zadajecie pytanie: co tam powstanie? I tu na razie nie mamy dobrej odpowiedzi. Pewne wydaje się na razie tylko zachowanie stacji paliw, którą zająć się ma MPGK. Reszta w rękach studentów Politechniki Lubelskiej, którzy mają zaproponować koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Ten pomysł nie wzbudził waszego entuzjazmu. Justyna Nafalska pisze:

… a może dać uczniom w szkole plan do narysowania. (…) jeśli to ma być faktycznie wizytówka, to należało by zlecić to firmom z doświadczeniem i sensownymi realizacjami na koncie, a nie lecieć po kosztach. To centrum miasta, a nie projektowanie ławek w parku.

Być może dworzec

Rozczarować się mogą ci, którzy są przekonani, że miasto zachowa w tym miejscu dworzec autobusowy. Zapytaliśmy o tę sprawę Urząd Miasta. Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy od Dominika Gila z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm:

Miasto zabezpiecza potrzeby lokalnej komunikacji zbiorowej przez organizację i utrzymanie komunikacji miejskiej, a także przez dzierżawę gruntu pod tzw. „dworzec busów” firmom świadczącym usługi przewozowe mieszkańcom regionu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zabezpieczenie lokalizacji dworca połączeń regionalnych będzie przedmiotem rozmów – miasto rozpatrzy różne warianty tego zagadnienia, wa  tym potrzebę udostępnienia przestrzeni. Zatem niewykluczone, że dworzec autobusowy zostanie wpisany w nową koncepcję zagospodarowania nieruchomości u zbiegu ul. Lwowskiej i al. AK.

Rozsądnie do sprawy podchodzi Przemek Nowosad, który w komentarzu pisze:

Wracając do meritum to proszę spojrzeć chociażby tutaj w komentarzach, jak wiele osób pisze, że dworzec powinien być piękny bo jest wizytówką miasta (pełna zgoda), ale tym samym jak wiele osób pisze, że nie korzysta lub nie korzystało z niego od lat – w takim razie proszę się zastanowić jaki jest sens ekonomiczny jego istnienia?

Bardzo fajnie popatrzeć na coś ładnego, jednak jeżeli to nie będzie przynosiło pożytków społeczeństwu, a tym samym nie będzie na siebie zarabiało to na jakiej podstawie jego właściciel (ktokolwiek nim nie będzie) ma to utrzymywać? Wszyscy za to płacimy, a korzyści póki co są niewspółmierne do ponoszonych nakładów. Dlatego póki co, to ta wizja jakoś mnie nie przekonuje, a chciałbym żeby zarówno moje pieniądze oraz Państwa były wydawane z rozwagą i głębszym sensem, tak żeby przyszłe pokolenia mieszkańców tego miasta mogły mieć radość z jego użyteczności i funkcjonowania dużo większą niż my mamy obecnie czy mieliśmy do tej pory. 

Koszt

Ile publicznych pieniędzy w to przedsięwzięcie zaangażuje chełmski Magistrat? Na razie nie wiadomo. Plotka mówi o 5 milionach złotych. Tę kwotę podaję również „Nowy Tydzień”. Czy jest to suma prawdziwa?

Kwota zakupu działek należących do spółki PKS jest przedmiotem toczących się negocjacji – napisał nam D. Gil. – Transakcja zostanie sfinansowana z puli środków na wydatki inwestycyjne.

5 milionów nie wydaje się to sumą zbyt wielką. Zwłaszcza jeżeli uwzględnimy, że transakcja dotyczy jednaj z najlepszych lokalizacji w mieście oraz ciekawej działki przy ul. Hutniczej. Na razie nie wiadomo jakie będzie jej przeznaczenie. D. Gil pisze:

Nieruchomość położona przy ulicy Hutniczej leży w przemysłowej dzielnicy Chełma, w sąsiedztwie specjalnej strefy ekonomicznej, a także międzynarodowych szlaków kolejowych i drogowych, w tym przygotowywanej do realizacji północnej obwodnicy Chełma, dlatego sposób jej zagospodarowania będzie uwzględniał wskazane uwarunkowania i cele inwestycyjne.

Wśród waszych wypowiedzi pojawiają się teorie spiskowe:

Proszę dowiedzieć się kto jest udziałowcem? To tak jak (w przypadku – przyp. red.) młyna, nie można sprzedać, to miasto kupi!!! 

Przypominamy w tym miejscu, że takie informacje są dostęne publicznie. Naprawdę łatwo je sprawdzić korzystając z odpowiedniej wyszukiwarki na stronie internetowej Ministertwa Sprawiedliwości. Dane dotyczące PKS sp. z o.o. znajdziecie tutaj

***

Do sprawy będziemy wracać

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA