REKLAMA
,
PUM na krawędzi upadłości
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W zasadzie tylko polityczna decyzja może przedłużyć wegetację Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych w Chelmie. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta nie pozostawili w tej sprawie większych złudzeń prezydent Jakub Banaszek i prezes spółki Katarzyna Hapońska-Gajewska.

O fatalnej sytuacji PUM pisaliśmy wielokrotnie. Prezes Hapońska-Gajewska (na zdjęciu) opowiedziała jednak radnym historię, która potwierdza, że jest jeszcze gorzej niż sądziliśny (całe wsytąpienie prezes można zobaczyć tutaj). Na początku czerwca tego roku w trybie natychmiastowym umowę kredytową wypowiedział Fundusz Komunalny.

Reklama

26.06.2019 roku Spółka wystąpiła do Wierzyciela o zastosowanie 6-miesięcznej karencji w spłacie kredytu. Spółka utraciła płynność finansową niezbędną do regulowania zobowiązań – mówi Katarzyna Hapońska-Gajewska.

Przed spółką stoi widmo spłaty ponad 2 mln zł. Tych pieniędzy PUM oczywiście nie ma. Fundusz Komunalny i tak zachowa się bardzo powściągliwie. PUM pod rządami prezesa Rafała Bukowskiego ostatni raz spłacił ratę kredytu jeszcze w styczniu br.
Trudno się temu dziwić – firmy nie stać na terminowe zapłacenie pensji wszystkim pracownikom. Owszem płaci ZUS i podatki, ale tylko do Urzędu Skarbowego. Od dawna zalega z podatkami na rzecz miasta. Pikanterii całej sytuacji dodaje informacja o zabezpieczeniu hipotecznym tego kredytu – Fundusz Komunalny może starać się zająć kilka miejskich nieruchomości. Na przykład lokal przy ul. Kopernika 1 czy działki przy al. Armii Krajowej.

Nawet jeżeli uda się przekonać wierzyciela do propozycji spółki, będzie ona musiała przez pół roku płacić odsetki od kredytu – kilkanaście tysięcy miesięcznie. Od stycznia zaś pojawi się konieczność spłaty rat – blisko 50 tys. zł miesięcznie. Skąd spółka weźmie na to pieniądze, skoro już dzisiaj jej ogólne zadłużenie  przekracza wartość posiadanych aktywów?

W związku z ujemnym wynikiem finansowym w pierwszym półroczu 2019 roku wartość kapitałów obniżyła się do poziomu -2 714 360,34 złotych – mówi prezes.

Spółka utraciła płynność finansową konieczną do prowadzenia normalnej działalności. Do kwoty przekraczającej 7 mln zł wzrosły zobowiązania wobec dostawców. W większości są one już wymagalne. Nie ma więc dostawców skłonnych dostarczać konieczne materiały. W tej sytuacji PUM nie może zarabiać.

Możliwe rozwiązania

Prezydent Jakub Banaszek przyznał, że Urząd Miasta i on sam widzi trzy scenariusze:

 • Dokapitalizowanie spółki (niezwykle trudne zadanie ze względu na złą sytuację finansową Miasta), co nie gwarantuje poprawy działalności PUM,
 • Postępowanie sanacyjne,
 • Upadłość.

Prezydent zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni przedstawi Radzie wyniki szczegółowych analiz wszystkich tych scenariuszy.

***

fot. kadr z nagrania wideo sesji RM z 22 lipca 2019 

Napisz komentarz
 • I co Panie Sawa? Zatkało kakao?
  Gdzie ta Twoja merytoryka?

 • Sawa , ignormacie jeden. Wszytskie moje wypowiedzi są merytoryczne aż do bólu. Jezli znasz się cokolwkiek na tym to napisz mi gdzie brakuje strony merytoryczniej a jest tylko ” bicie piany” tak jak u Ciebie non stop, bo Ty nic innego nie potrafisz. Na niczym sie nie znasz poza ” biciem piany”.
  Spróbuj, zobaczymy czy dasz rade obelić moje tezy. Zobaczymy ile merytoryki jest u Ciebie?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Na Pokrówkę z przeszkodami
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Rocznicowy prezent prezydenta
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  REKLAMA