REKLAMA
,
PUM na krawędzi upadłości
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W zasadzie tylko polityczna decyzja może przedłużyć wegetację Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych w Chelmie. Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta nie pozostawili w tej sprawie większych złudzeń prezydent Jakub Banaszek i prezes spółki Katarzyna Hapońska-Gajewska.

O fatalnej sytuacji PUM pisaliśmy wielokrotnie. Prezes Hapońska-Gajewska (na zdjęciu) opowiedziała jednak radnym historię, która potwierdza, że jest jeszcze gorzej niż sądziliśny (całe wsytąpienie prezes można zobaczyć tutaj). Na początku czerwca tego roku w trybie natychmiastowym umowę kredytową wypowiedział Fundusz Komunalny.

Reklama

26.06.2019 roku Spółka wystąpiła do Wierzyciela o zastosowanie 6-miesięcznej karencji w spłacie kredytu. Spółka utraciła płynność finansową niezbędną do regulowania zobowiązań – mówi Katarzyna Hapońska-Gajewska.

Przed spółką stoi widmo spłaty ponad 2 mln zł. Tych pieniędzy PUM oczywiście nie ma. Fundusz Komunalny i tak zachowa się bardzo powściągliwie. PUM pod rządami prezesa Rafała Bukowskiego ostatni raz spłacił ratę kredytu jeszcze w styczniu br.
Trudno się temu dziwić – firmy nie stać na terminowe zapłacenie pensji wszystkim pracownikom. Owszem płaci ZUS i podatki, ale tylko do Urzędu Skarbowego. Od dawna zalega z podatkami na rzecz miasta. Pikanterii całej sytuacji dodaje informacja o zabezpieczeniu hipotecznym tego kredytu – Fundusz Komunalny może starać się zająć kilka miejskich nieruchomości. Na przykład lokal przy ul. Kopernika 1 czy działki przy al. Armii Krajowej.

Nawet jeżeli uda się przekonać wierzyciela do propozycji spółki, będzie ona musiała przez pół roku płacić odsetki od kredytu – kilkanaście tysięcy miesięcznie. Od stycznia zaś pojawi się konieczność spłaty rat – blisko 50 tys. zł miesięcznie. Skąd spółka weźmie na to pieniądze, skoro już dzisiaj jej ogólne zadłużenie  przekracza wartość posiadanych aktywów?

W związku z ujemnym wynikiem finansowym w pierwszym półroczu 2019 roku wartość kapitałów obniżyła się do poziomu -2 714 360,34 złotych – mówi prezes.

Spółka utraciła płynność finansową konieczną do prowadzenia normalnej działalności. Do kwoty przekraczającej 7 mln zł wzrosły zobowiązania wobec dostawców. W większości są one już wymagalne. Nie ma więc dostawców skłonnych dostarczać konieczne materiały. W tej sytuacji PUM nie może zarabiać.

Możliwe rozwiązania

Prezydent Jakub Banaszek przyznał, że Urząd Miasta i on sam widzi trzy scenariusze:

 • Dokapitalizowanie spółki (niezwykle trudne zadanie ze względu na złą sytuację finansową Miasta), co nie gwarantuje poprawy działalności PUM,
 • Postępowanie sanacyjne,
 • Upadłość.

Prezydent zobowiązał się, że w ciągu dwóch tygodni przedstawi Radzie wyniki szczegółowych analiz wszystkich tych scenariuszy.

***

fot. kadr z nagrania wideo sesji RM z 22 lipca 2019 

Napisz komentarz
 • I co Panie Sawa? Zatkało kakao?
  Gdzie ta Twoja merytoryka?

 • Sawa , ignormacie jeden. Wszytskie moje wypowiedzi są merytoryczne aż do bólu. Jezli znasz się cokolwkiek na tym to napisz mi gdzie brakuje strony merytoryczniej a jest tylko ” bicie piany” tak jak u Ciebie non stop, bo Ty nic innego nie potrafisz. Na niczym sie nie znasz poza ” biciem piany”.
  Spróbuj, zobaczymy czy dasz rade obelić moje tezy. Zobaczymy ile merytoryki jest u Ciebie?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA