REKLAMA
,
PWSZ wyprodukuje tysiące przyłbic
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

PWSZ w Chełmie opracowała formę do produkcji przyłbic. Dzięki temu każdego dnia będzie mogła wyprodukować nawet kilka tysięcy sztuk. Trafią one do medyków w regionie.

W Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie wyprodukowano specjalną formę, niezbędną do produkcji przyłbic na wtryskarkach. Dzięki temu, że do ich wytwarzania będą wykorzystane właśnie wtryskarki, a nie drukarki 3D, dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk. Przyłbice trafią do medyków w naszym regionie. Wszystko po to, aby pomóc lokalnej służbie zdrowia w walce z koronawirusem.

Reklama

Z inicjatywy rektora chełmskiej uczelni, dr hab. inż. Arkadiusza Tofila, wspólnie z Politechniką Lubelską, już w najbliższym czasie ruszy seryjna produkcja przyłbic, które będą chronić pracowników służby zdrowia.

Jesteśmy częścią lokalnej społeczności i chcemy wesprzeć pracowników służby zdrowia. Jednak zamiast drukarek 3D, gdzie czas wydruku kilku przyłbic trwa nawet 5 godzin, postanowiliśmy rozpocząć produkcję na skalę masową, z wykorzystaniem wtryskarek do tworzyw sztucznych.
Do współpracy zaprosiłem prof. Zbigniewa Patera, dziekana Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie wyprodukowaliśmy już specjalną formę do produkcji przyłbic na wtryskarkach, z wykorzystaniem której, wspólnie z Politechniką Lubelską, planujemy wkrótce uruchomić produkcję – mówi  rektor Tofil.

Realizacja wspólnego projektu obu uczelni pozwoli na wymierne wsparcie lekarzy i pielęgniarek ze szpitali oraz stacji ratownictwa medycznego w Chełmie, Lublinie oraz innych miejscowościach woj. lubelskiego. Wykorzystanie możliwości przemysłowych maszyn znajdujących się w chełmskiej PWSZ oraz Politechnice Lubelskiej umożliwi produkcję nawet do kilku przyłbic w ciągu jednej minuty.

Mam nadzieję, że już za kilka dni będziemy mogli rozpocząć produkcję seryjną. Zrobimy wszystko, aby możliwie jak najszybciej dostarczyć największą ilość gotowych osłon dla personelu medycznego – zapewnia prof. Arkadiusz Tofil.

***

Przypomnijmy, chełmska PWSZ już wcześniej wspomagała medyków. Przy pomocy swoich drukarek 3D produkowała części do masek ochronnych. Szerzej na ten temat pisaliśmy m.in. tutaj.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA