REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Rada Miasta przegłosowała podwyżkę biletów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Duże poruszenie wśród radnych wzbudziła dyskusja nad wnioskiem w sprawie podwyżki cen biletów autobusowych. I chociaż ostatecznie większość radnych opowiedziała się za, to nie była to łatwa decyzja. 

Reklama

Obrady Rady Miasta Chełm były burzliwe i budziły wiele kontrowersji. Jednym z punktów wokół których wywiązała się dyskusja było podwyższenie cen biletów w Chełmskich Linii Autobusowych. W  głosowaniu nad uchwałą 12 osób opowiedziało się za podwyższeniem cen biletów, 6 osób było przeciwnych a jedna wstrzymała się od głosu.

W konsekwencji tej decyzji bilet normalny z 2 zł 20 gr wzrośnie do 2 zł 60 gr, co spowoduje wzrost wartości biletu zniżką ze 1 zł 10 gr do 1 zł 30 gr. Podróżujący, którzy dotychczas korzystali z biletu ulgowego, będą musieli zapłacić 1 zł 50 gr. Bilet rodzinny przy obecnej podwyżce kosztował będzie 14 zł 70 gr.

Klimatyzacja, czyli spór o komfort jazdy

Radny Zdzisław Szwed jako pierwszy zabrał głos. Nie jest zasadne aby podnieść ceny biletów i nic na tą okoliczność nie przemawia. Komfort jazdy w tych samochodach szczególnie w upały jest drastycznie niski. Nie ma możliwości otworzenia okna, nie ma klimatyzacji, bardzo często mieszkańcy wysiadają po dwóch, trzech przystankach – argumentował Szwed. Powinniśmy podjąć takie działanie, które wprowadzą komunikację w XXI wiek – dodał.

Według Zdzisława Szweda problemy finansowe Chełmskich Linii Autobusowych wynikają z nietrafnych inwestycji m. in. jest to zakup przestarzałych autokarów. Zwrócił również uwagę, że spółka ograniczając liczbę kursów zniechęca pasażerów do korzystania z miejskiej komunikacji. Ja jestem przeciwny podwyżce cen w takim mieście jak naszym gdzie stopa bezrobotnych jest duża – dodał na zakończenie.

,,Ciuchlandowe” autobusy

Prezes Chełmskich Linii Autobusowych Zbigniew Grzesiak, wyjaśnił, że wniosek o podwyższenie cen biletów nie jest bezpośrednio związany ze wzrostem cen paliw. Wtedy kiedy były wysokie ceny paliw, odstąpiłem od złożenia tego wniosku licząc na to, że w jakimś stopniu spowoduje to pozostawienie samochodów osobowych i napływ klientów czy też pasażerów do CLA, tak jednak się nie stało- pokreślał Grzesiak. Prezes zanegował stwierdzenia, które wskazywały, że stan autobusów jest zły, argumentując że wszyscy chcieliby aby były to najnowocześniejsze pojazdy ale wiąże się to z ogromnymi nakładami finansowymi, stąd też kupujemy autobusy z tzw. Ciuchlandów ale w dobrym stanie. Część autobusów jest z klimatyzacją a część nie i będziemy to sukcesywnie zmieniali – dodał.

Zapytanie do Prezesa skierowała Radna Anna Mirzwa, która chciała ustalić czy podwyższenie cen biletów spowoduje wzrost ilości pasażerów. Odpowiedź była jednoznaczna, że zawsze po takim kroku widoczny jest spadek zainteresowania pasażerów jednak ze względu na ponoszone przez spółkę koszty jest to zabieg celowy.

Przewodniczący Rady Miasta Zygmunt Gardziński, podkreślił że jeszcze jakiś czas temu istniał problem ze wsiadaniem przez osoby starsze do autobusów a dzisiaj już tych problemów nikt nie zgłasza, Zauważmy że nasz komunikacja podnosi standard usług i pomimo tego, że w ciuchlandzie je kupujemy to idziemy do przodu.

Na koniec dyskusji głos zabrała Prezydent Miasta Agata Fisz, podkreślając istotę dobra mieszkańców i spółki CLA. Ja jako obywatelka jestem przeciwna natomiast zwykła odpowiedzialność za ludzi tam pracujących zmusza do podejmowania trudnych decyzji. Ta podwyżka jest na minimalnym ale wymagalnym poziomie.

Uchwała Rady Miasta nie jest wiążąca. Teraz należy poczekać na dalsze kroki w związku z obowiązującymi procedurami.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama