REKLAMA
,
Rośnie dług Chełma
Radni potępili PKWN i odebrali honorowe obywatelstwo
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Władze Chełma odcinają się od przeszłości. Potępiły PKWN, a Michałowi Rola-Żymierskiemu odebrały honorowe obywatelstwo miasta.

Reklama

Dzisiaj (22 lipca) Rada Miasta Chełm, na wniosek prezydenta, jednomyślnie podjęła uchwały: w sprawie potępienia totalitaryzmu komunistycznego oraz PKWN oraz w sprawie odebrania Honorowego Obywatelstwa Miasta Chełm Michałowi Rola-Żymierskiemu.

Rada Miasta Chełm uznając, iż przez wiele lat zakłamywano historię przypisując Miastu Chełm miejsce ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, a także dobro Miasta Chełm i wszystkich jego mieszkańców przedstawia ocenę systemu komunistycznego w Polsce – czytamy w uchwale dotyczącej potępienia totalitaryzmu komunistycznego.

Data przyjęcia uchwały nie jest przypadkowa. To właśnie 22 lipca 1944 roku o godzinie 20:15 Radio Moskwa podało, że w Chełmie powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Na ten sam dzień datowano wydany przez ten organ Manifest. W rzeczywistości Manifest Lipcowy został podpisany i zatwierdzony przez Józefa Stalina w Moskwie, a pierwsi członkowie PKWN dotarli do Chełma dopiero 27 lub 28 lipca 1944 roku.

Ponadto, Rada Miasta Chełm pozbawiła Honorowego Obywatelstwa Miasta Michała Rola-Żymierskiego – marszałka, dowódcy Armii Ludowej, wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego, członka Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR. Michał Łyżwiński, bo tak brzmi właściwe nazwisko Rola-Żymierskiego, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Chełm 27 kwietnia 1982 roku.

Rola-Żymierski miał na swoim koncie udział w aferze korupcyjnej, współpracę z NKWD oraz służbę komunistycznemu reżimowi, który po II wojnie światowej przejął władzę w Polsce. O pozbawienie go tytułu Honorowego Obywatela Chełma środowiska kombatanckie związane z miastem wnosiły od blisko 10 lat.

W dzień manifestu lipcowego zamykamy tę kartę historii i piszemy nową – skomentował prezydent Jakub Banaszek.

Napisz komentarz
 • AMB zobaczyłeś chełmską „polityczkę” od zaplecza i jesteś przerażony jak się wydaje. Zawsze tak było i tak będzie. Nic nowego historycznie nie napiszesz.
  Z wierzchu jakaś namiastka kurtuazji, sztuczne uśmiechy. Pod spodem to syf, prywata, knucie, lizusostwo – wazeliniarstwo, nawet adrenalina u ludzi którzy się tym bawią bo realnie nie ma odpowiedzialności za to wszystko.
  Póki szambo się nie przelewa, nie czuć odoru, co nie znaczy że ono nie istnieje. Teraz udowodniło że istnieje.
  Jak to mówiła babka Pawlakowa:
  „A Ty czego taki zmartwiony. Był czas przywyknąć przecie …”

 • Prokurator Robert Scurvy

  Bystry jestes Amb tylko czemu taki smutny, hehe

 • Trudno znaleźć słowa na to wszystko……. Jedno jest pewne,
  zaczynamy pisać historię od nowa…….tylko,że w pisaniu tej
  historii biorą udział przedstawiciele władzy miejskiej (radni), którzy od kilku kadencji (niektórzy) dawali przyzwolenie złu, a na dodatek brali za to pieniądze. Trudno zaufać, że coś się
  zmieni. Rządzenie zaczęło się od wymiany kadry i nadal trwa……

 • Prokurator Robert Scurvy

  Za duzo oczekujesz od naszych wybrancow. Zeby oddluzyc miasto nie wystarczy podniesc reke w glosowaniu, trzeba ruszyc glowa a taka trzeba najpierw miec, hehe.

 • Jak widać (bez)radni znaleźli temat na miarę swoich umiejętności. Zamiast oddłużać miasto, to bawią się w prostowanie historii. Przestańcie się nieroby zajmować pierdołami. Wstyd.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA