REKLAMA
,
Radni zajmą się Budżetem Obywatelskim. „Bez głębszej analizy i społecznych konsultacji”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

To już nie jest budżet obywatelski, to jest budżet urzędniczy – mówił jeden z uczestników ubiegłotygodniowego spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie Nasz Chełm. Przypomnijmy, że niespełna trzy lata temu osobom skupionym właśnie wokół tego Stowarzyszenia udało się owy Budżet do Chełma wprowadzić. Dziś mówią „sprawdzamy” i sporządzili raport z realizacji Budżetu Obywatelskiego w latach 2014-2015. Słaba przejrzystość, zbyt duża kontrola urzędników i niski udział społeczeństwa w pracach nad budżetem – to najważniejsze z jego wniosków.

Reklama

Pewną szansą na poprawę tego stanu rzeczy mogłaby być zaplanowana na najbliższą środę (16 marca) sesja Rady Miasta. Jeden z jej punktów poświęcony jest zmianom w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. – Proponowana zmiana wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – przyznaje Joanna Bielecka ze Stowarzyszenia Nasz Chełm. – Jednak na korekcie liczby rejonów, na które dzieli się budżet, zmiany nie powinny się skończyć. Widzimy konieczność wielu innych poważnych poprawek – dodaje. 

Stowarzyszenie w miniony piątek zaapelowało, więc do radnych o zmianę terminu dyskusji i głosowania nad zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego. Swój apel uzasadniają: „Jako przedstawiciele organizacji, która była inicjatorem wprowadzenia w Chełmie Budżetu Obywatelskiego, jesteśmy zaniepokojeni trybem wprowadzenia zmian w jego Regulaminie. W naszej opinii powinny one zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi i dogłębną analizą dotychczasowych doświadczeń w realizacji BO. Tymczasem Prezydent Miasta dopiero pod koniec kwietnia złoży swoje sprawozdanie poświęcone tej sprawie.” (Cały tekst apelu znajdziecie na stronie: www.naszchelm.eu).

Można mieć wątpliwości, czy radni przychylą się do prośby stowarzyszenia. Z dotychczasowych doświadczeń wynika raczej, że trudno o jakąkolwiek współpracę. Warto się jednak przyjrzeć, jakie formy przybiera ten sprzeciw. Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że sesja Rady Miasta rozpoczyna się o godz. 9.00, a obradom przysłuchiwać się może każdy zainteresowany mieszkaniec miasta. Szczegółowy program sesji znajdziecie tutaj: PROGRAM SESJI RM

Zrzut ekranu 2016-03-15 o 08.44.06

O tym, jakich poprawek potrzebuje chełmski Budżet Obywatelski, Stowarzyszenie w miniony piątek poinformowało radnych. Na czoło wysuwają się postulaty zmierzające do faktycznego uspołecznienia Budżetu. Chodzi zwłaszcza o większe zaangażowanie mieszkańców i organizacji pozarządowych w przeprowadzenie głosowania nad zgłaszanymi wnioskami. – Generalnie zależy nam na jak największej przejrzystości wszystkich procedur. Począwszy od składania wniosków, poprzez ich ocenę na samym głosowaniu skończywszy – mówi Bielecka.Nie może nadal być tak, że decyzjami urzędniczymi przepadają dobre projekty, a pieniądze przeznaczone na Budżet Obywatelski łatają dziury w miejskiej kasie.

To nie jest także budżet dla internautów. Jego lakoniczny regulamin ogranicza możliwości głosowania wyłącznie poprzez osobiste stawiennictwo w lokalu wyborczym. Zdecydowanie więcej osób wzięłoby udział w tym glosowaniu gdyby wzorem innych miast dopuszczone zostało głosowanie internetowe.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • BO to tylko plaster populistyczny na gnijący budżet miasta.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mądrze wymyślony i poprowadzony proces budżetu obywatelskiego ma szansę stać się narzędziem, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli poczuć się realnie współodpowiedzialni za swoje lokalne wspólnoty, a także przy jego pomocy „ćwiczyć się” we współpracy na ich rzecz (przygotowując projekty, dyskutując nad nimi i wreszcie – mobilizując do odpowiedzialnego wyboru projektów do realizacji).
  Warto o tym rozmawiać ZE WSZYSTKIMI.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prezydent Fisz nie lubi dzielić się „władzą”.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA