REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Dzieci spożywają alkohol w klubach? Radny Białas oczekuje kontroli
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nawet czternastolatkowie mają pojawiać się na imprezach w chełmskich klubach, gdzie sprzedawany jest alkohol. Tak przynajmniej wynika z wiedzy radnego Pawła Białasa, który podpatruje ich zdjęcia z imprez na portalu społecznościowym.

Reklama

– Chciałbym zapytać, czy miasto wydało pozwolenie na prowadzenie imprez 16+, ponieważ nie do końca wierzę, że są one bezalkoholowe – mówił radny w trakcie sesji. Jak przyznał Białas, na tego typu wydarzenia wstęp mają już czternastolatkowie, a jego wiedza wynika z imprezowych zdjęć, które publikują na swoich kontach na portalach społecznościowych. – Czy można jakkolwiek kontrolować spożywanie alkoholu przez takie osoby?  – pytał podczas sesji.

Kilkanaście przypadków sprzedaży w 2015

W odpowiedzi na interpelację, wiceprezydent Józef Górny stwierdził, że skieruje sprawę do Wydziału Spraw Społecznych UM Chełm. Jego dyrektor, Jolanta Gierasimiuk, stwierdziła, że prawo do kontroli w tym zakresie, ma Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – O takiej kontroli zawiadamiamy przedsiębiorce, właściciela firmy, na rzecz której zostało wydane to zezwolenie. Ta osoba jest informowana, że taka kontrola się odbędzie i w odpowiednim terminie komisja odwiedza lokal – dodaje.

Jak informuje Gierasimiuk, urzędnicy nigdy nie stwierdzili nieprawidłowości w lokalach, a słowa radnego Białasa podczas sesji nie są potwierdzeniem tego, że rzeczywiście miała tam miejsce sprzedaż. Dyrektor przypomina również o działaniach obywatelskich, w których każdy z nas widząc tego typu przypadki, może wezwać policję i straż miejską. Pewne działania mają nie tylko stać po stronie urzędników, ale i zwykłego obywatela, który ma prawo zareagować. – Nie zdarzyło się żebyśmy kogoś przyłapali, jednakże w roku ubiegłym, jedna z organizacji pozarządowych z Warszawy, dostała od nas środki i prowadziła akcję prowadzoną w sprzedaży alkoholu dla nieletnich w sklepach – komentuje Gierasimiuk. Jak stwierdziła, pojawiło się kilkanaście przypadków, kiedy ktoś chciał sprzedać alkohol osobom nieletnim.

Jak wyglądają procedury weryfikacji w chełmskich klubach?

Jak komentuje jedna z manager, w ich lokalu od września rzeczywiście odbyło się kilka imprez, na które mogli wejść szesnastolatkowie. W momencie, kiedy ktoś nie ma dowodu osobistego albo posiada tylko legitymację, to ma obowiązek założyć bransoletkę w odpowiednim kolorze. Zazwyczaj są to dwa kolory – zielony dla tych, którzy mają 18 – lat i czerwony dla tych, którzy jeszcze nie przekroczyli „osiemnastki”. Dodatkową formą oznaczania osób są standardowe pieczątki. To właśnie przez kolory bransoletek, barmani mają poznać, czy danej osobie można sprzedać alkohol.

Jak jednak zaznaczyła, najprawdopodobniej zdarzają się sytuacje, w których starsi kupują alkohol młodszym. W tej sytuacji reagować mają już ochroniarze, którzy podchodzą do stolików i mają prawo zweryfikować, czy osoba przed którą stoi alkohol jest pełnoletnia. Jeżeli nie posiada dowodu osobistego, musi natychmiast opuścić klub.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • a tym anglikiem audo to tez jezdzisz po dobrej stronie ulicy !!! hahaah

  No votes yet.
  Please wait...
 • mieszkaniec Sielca

  Pawełku a w sklepie twojego ojca w Sielcu to sprwadzałes komu tam alkohol sprzedają czy aby wszyscy pełno letni i sprawdz jeszcze co sie tam dzieje pod owym sklepem i okolicy tegoz sklepu strazniku moralnosci zjedz snikersa

  No votes yet.
  Please wait...
 • Sam zapomniał że był bramkarzem w klubie

  No votes yet.
  Please wait...
  • właśnie a teraz wielki pan RADNY heheheheh

   No votes yet.
   Please wait...
 • Nie ma ograniczen wiekowych co do imprez z koncertami, ma wstep kazdy i jak jest napisane na stronie danego klubu,w ktorym odbywa sie impreza, że rodzice ponoszą odpowiedzialność to powinni oni ponosic a nie klub Alkohol tak poza tym jest sprzedawany wszedzie, nie tylko w klubach, a wyraznie jest napisane (w regulaminie imprezy, ktora sie odbedzie), że osoby niepełnoletnie będą wyrzucane kiedy będą spożywały alkohol. Rodzice powinni brac odpowiedzialnosc za swoje dzieci jezeli pozwalaja im wyjsc na inpreze, bo z takich incytentów w Chełmie niedlugo nic nie bedzie sie działo.

  No votes yet.
  Please wait...
 • radny Białas by chcial zeby wszystkie dzieci ,młodzież chodziło i ćwiczyło pod jego bystrym okiem,panie radny zjedz pan snikersa….

  No votes yet.
  Please wait...
 • dokładnie, zdjecie klubu mogliscie zmienic bo są sprawdzane tam dowody jeżeli ktoś wyglada na nieletniego .. jak zwykle na pewno konkurencja bo do ich klubu juz teraz praktycznie mało kto chodzi .. ludzie domyslą sie o jaki klub chodzi .. a przez takiego Białasa któremu wydaje sie ze pozjadał wszystkie rozumy pozamykają jedyny klub który jeszcze tętni życiem i jest gdzie sie wybrać w piatek/sobote .. jak w kazdym podkreslam W KAZDYM klubie czasami zdarzaja sie bójki, spozywanie alkoholu przez osoby nieletnie (czesto chodze tam, ale nigdy nie zauwazylem tego zeby jakiś malolat/malolatka sie zataczali) pan Białas chyba nigdy nie byl nastolatkiem, albo mial NUDNE życie jako mlody chlopak ..

  Nikogo nie chce hejtować, ale zdjęcia zdjęciami, niech przyjdzie sam, zorientuje sie a potem dopiero sie wypowiada ..

  Może niech sam zatrudni sie w ochronie i zalozmy jak bedzie 300 osób niech każdego zweryfikuje .. porażka .. najlepiej zeby nikt nie chodził po baletach i kazdy trenowal SAMBO bo to jest domena i wykladnia „dobrego” i przykladnego zycia..

  załosne

  No votes yet.
  Please wait...
  • Jak się nie umie sprawdzić osób, które się wpuszcza do klubu to nie powinno się mieć klubu. Obowiązkiem organizatora jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom imprezy. A jak na ochronie stoją osoby 50 czy 60+ to trudno się czuć bezpiecznym.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Trochę nie trafiliście ze zdj klubu ☺ bo tu to akurat w miarę spokojnie

  No votes yet.
  Please wait...
  • Niby w Pana klubie jest przedział progu A na zajęcia miało być przyjęte 3letnie dziecko. Reka rękę myje koledzy z bialej zal

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama