Na 6. miejscu znalazła się Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie. To spory postęp. Miesięcznik edukacyjny Perspektywy opublikował ranking szkół wyższych za rok 2021.
Chełmska uczelnia może cieszyć się sukcesem. Miejsce w tegorocznym rankingu Perspektyw to spory skok w górę. Rok temu – wtedy jeszcze pod nazwą Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie – była na 17. miejscu. W tym roku poszła w górę i zajęła miejsce 6.
W rankingu sklasyfikowano w sumie 20 publicznych uczelni zawodowych w kraju.
Zmienił się też lider wśród uczelni zawodowych. Tym razem pierwsze miejsce zajęła Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, która od dawna plasuje się w krajowej czołówce. Drugie miejsce zajęła PWSZ w Gnieźnie, a trzecia Akademia Nauk Stosowanych w Łomży.
Perspektywy oceniły także polskie uczelnie akademickie i uczelnie niepubliczne. Na czele wśród akademickich bez niespodzianek – jako pierwszy Uniwersytet Jagielloński, a na drugim miejscu Uniwersytet Warszawski (tak samo było rok temu). Trzecie miejsce po raz kolejny zdobyła Politechnika Warszawska.
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie ponownie okazała się najlepsza w grupie uczelni niepublicznych.
***
„Ranking Szkół Wyższych Perspektyw od początku, czyli od 2000 roku, adresowany był do kandydatów na studia, którym chcemy pomóc” – wyjaśniają autorzy zestawienia. Pomoc polega na dostarczeniu właściwych informacji we właściwym momencie – w optymalnym wyborze uczelni i kierunku studiów.
W niepewnych czasach ta wiedza jest dla nich jeszcze bardziej wartościowa. Młodzi ludzie, w dużej części odcięci od zwykłych źródeł informacji, zmęczeni nauką zdalną, chcą wreszcie poczuć smak studiowania na przyszłościowym kierunku – na swojej „uczelni marzeń” – czytamy na łamach miesięcznika.
Perspektywy przypominają też, że rok akademicki 2020/2021 był trudny, bo trwający w cieniu pandemii. Z pewnością przejdzie do historii jako jedno z największych wyzwań dla wszystkich uczelni.
Tymczasem z rankingu wynika, że najlepsza uczelnia w czasach pandemii wbrew pozorom niewiele różni się od najlepszej uczelni w „normalnych” czasach, choć stoją przed nią dodatkowe wyzwania w zakresie zarządzana, bo musi dynamicznie reagować na zmieniającą się niemal z dnia na dzień sytuację. Ale troska o najwyższą jakość kształcenia i badań pozostaje bez zmian.