REKLAMA
,
Ranking Wspólnoty. Chełm troszkę bogatszy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmski samorząd przesunął się o trzy miejsca w górę czyli jesteśmy trochę bogatsi. Tak wykazuje rankingu bogactwa samorządów. Marna to jednak pociecha, bo wciąż jesteśmy ostatni w regionie.

Reklama

Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, jak co roku, przedstawiło ranking zamożności polskich samorządów. Badanie dotyczyło roku 2018.

Chełmski samorząd niby ma powody do radości. W stosunku do dwóch poprzednich lat, kiedy plasowaliśmy się na 40. miejscu (wśród 47 sklasyfikowanych polskich miasta na prawach powiatu, bez miast wojewódzkich), w tegorocznym rankingu podskoczyliśmy na miejsce 37. A to oznacza, że z dochodem 3998,56 zł na głowę mieszkańca, jesteśmy trochę bogatsi.

Radość to jednak tylko chwilowa, dopóki nie przyjrzymy się pozycji innych miast w regionie. Zamość jest na miejscu 14. w rankingu z dochodem na mieszkańca 4686,09 zł, a Biała Podlaska na miejscu 33. I choć to ostatnie miasto spadło w rankingu o trzy miejsca, to i tak z dochodem 4078,05 zł na mieszkańca jest od nas wciąż bogatsze.

Dla porównania w Sopocie, który od wielu lat przewodzi rankingowi bogactwa, dochody na głowę mieszkańca w 2018 roku wyniosły 7494,71 zł. Listę zamykają Świętochłowice z dochodem 3400,09 zł per capita.

Jak w rankingu wypadli inni?

Płock wyprzedził Gliwice w kategorii miast na prawach powiatu, Gdańsk tym razem uplasował się wyżej niż Kraków i Poznań wśród miast wojewódzkich. Stolica naszego województwa – Lublin spadł z 13. miejsca w kraju za rok 2017, na miejsce 15. za rok 2018.
Wśród miast powiatowych największy awans osiągnął Grodzisk Mazowiecki – z miejsca 7. wszedł na 3. miejsce w kraju.

Zmiany w rankingu bogactwa gmin od lat były raczej niewielkie, a zwycięzcy w większości kategorii są ci sami od lat. To województwo mazowieckie, Warszawa, Sopot, powiat człuchowski, Polkowice, Krynica Morska i Kleszczów.
Na dalszych miejscach zmian jest więcej. Także w pierwszej dziesiątce są zaskoczenia, takie jak duży awans Grodziska Mazowieckiego, który od lat poprawia miejsce w rankingu, ale również Płocka.

Blaski i cienie

Jak co roku komentarz do rankingu zamożności samorządów pismo Wspólnota wykorzystuje nie tylko do omówienia jego wyników, ale i do poczynienia bardziej ogólnych obserwacji.
Prof. Paweł Swianiewicz, autor rankingu zauważa, że rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych. Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009 i 2010.

Jest też negatywna tendencja.

Sytuacja finansowa sektora samorządowego pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych, które mogą mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – twierdzi prof. Swianiewicz.

Metoda rankingu

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Dochody każdego samorządu są po prostu dzielone przez liczbę ludności.

W dochodach samorządów pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych mają one chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Zdaniem autorów rankingu, uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło rankingu czyli zamożność.

Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby.
Po pierwsze, odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – zwaną w środowiskach samorządowych „podatkiem janosikowym”.
Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Chodzi o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.

Cały ranking zobaczysz pod linkiem:

http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/07_2019/Ranking_-_Zamoznosc_samorzadow_2018-ok.pdf

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA