REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ranking zielonych miast
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Znamy ranking najbardziej ekologicznych polskich miast. Pierwsze miejsce zajął Lublin, a Chełm jest na 51. miejscu.

Reklama

Ranking „Europolis. Zielone miasta” przygotowały Fundacja Schumana i Fundacja Adenauera. Pierwsze miejsce w rankingu zdobyła stolica naszego regionu czyli Lublin.
Na podium znalazły się także Katowice i Łódź. Z mniejszych miast wyróżniono Siedlce (4. lokata). W końcówce rankingu Europolis dominują mniejsze miejscowości, głównie z Górnego Śląska. A także Chełm, który na liście 66 polskich miast na prawach powiatu znalazł się na pozycji 51.

Zestawienie powstało w oparciu o analizę pięciu obszarów: indywidualnego transportu elektrycznego, transportu publicznego, działań na rzecz jakości powietrza, społeczności lokalnej oraz zdrowia publicznego. Przeanalizowano w nim dane ze wszystkich 66 miast na prawach powiatu.

Chełm w końcówce

Zwycięzcą Rankingu ‘Europolis’ polskie zielone miasta został Lublin. Zdobył 57 punktów na 100 możliwych. Miasto aktywnie rozwija się w dziedzinie elektromobilności, a jego władze postawiły sobie bardzo ambitne cele w tym obszarze.
Drugie miejsce w rankingu zdobyły Katowice z wynikiem zaledwie o jeden punkt gorszym od Lublina. Wysoką lokatę zawdzięczają zwycięstwu w prawdopodobnie najmniej spodziewanym obszarze – wysokim nakładom na poprawę jakości powietrza.
Zarówno Lublin, jak i Katowice charakteryzują się także dobrze rozwiniętą służbą zdrowia – kwestie związane ze zdrowiem mieszkańców również były brane po uwagę przez autorów rankingu. Ostatnie miejsce na podium przypadło Łodzi, która zdobyła 54 punkty. Wysoką pozycję w finalnym zestawieniu zawdzięcza wynikom w kategoriach działań na rzecz jakości powietrza, transportu publicznego i indywidualnego transportu elektrycznego. Z mniejszych miast na wyróżnienie zasługują Siedlce.

W końcówce rankingu dominują mniejsze miejscowości, głównie z Górnego Śląska. Chełm niestety także znalazł się w drugiej części raportu. Ulokował się na 51. miejscu.

Żadna spośród najsłabszych miejscowości nie przeprowadziła jeszcze analizy korzyści wykorzystania pojazdów zeroemisyjnych ani nie przyjęła strategii rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych – piszą autorzy rankingu. – Duże braki występują także w zakresie zapewnienia mieszkańcom nieemisyjnego transportu indywidualnego (system rowerów miejskich funkcjonował w zaledwie trzech miastach).

I właśnie na tych obszarach, zdaniem autorów, powinny skoncentrować się działania władz samorządowych w kolejnych latach.

Lublin zwyciężył

Lublin zdobył 57 na 100 możliwych punktów. Miasto aktywnie rozwija się w dziedzinie elektromobilności. Władze postawiły sobie bardzo ambitne cele m.in. w zakresie stacji ładowania pojazdów (chcą zwiększyć ich liczbę dwudziestokrotnie do 2022 r.) oraz zarejestrowanych samochodów elektrycznych.

Zaangażowanie na rzecz elektromobilności oraz efektywności energetycznej pozwoli stolicy Lubelszczyzny dodatkowo podnieść jakość życia mieszkańców oraz, w połączeniu z nowymi inwestycjami, zwiększyć atrakcyjność gospodarczą regionu – mówi Rafał Dymek, dyrektor Fundacji Schumana.

Na tle innych polskich miast Lublin wyróżnia się sprawnym systemem ochrony zdrowia, na który składają się jedne z największych baz lekarzy i łóżek szpitalnych w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Stolica Lubelszczyzny szczególnie dobrze zaprezentowała się w kategoriach jakościowych, analizujących trudno mierzalne działania samorządów, takie jak zaangażowanie mieszkańców w działania na rzecz środowiska.

Pełny raport „Europolis. Zielone Miasta” dostępny jest na www.europolis.schuman.pl/raport

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama